44 straipsnis. Skelbimas apie pirkimą ir skelbimas apie projekto konkursą
44 straipsnis. Skelbimas apie pirkimą ir skelbimas apie projekto konkursą
1. Perkantysis subjektas tiekėjus dalyvauti pirkime, atliekamame pagal šio įstatymo procedūras, kviečia skelbimu apie pirkimą ar skelbimu apie projekto konkursą, išskyrus atvejus, kai vyksta neskelbiamos derybos arba taikomos šio įstatymo 42 straipsnio 3 dalies ar 43 straipsnio 2 dalies nuostatos.
2. Perkantysis subjektas, norėdamas pakviesti tiekėjus dalyvauti mažos vertės pirkime, skelbia apie pirkimą, išskyrus perkančiojo subjekto taisyklėse nustatytus atvejus.
Įstatymų leidėjo tikslas yra sukurti ir įtvirtinti tokį teisinį reguliavimą, kad perkantieji subjektai galėtų aiškiai nustatyti, kokiu būdu tiekėjai ar ekonominės veiklos vykdytojų grupės turi įvykdyti atitinkamus kvalifikacijos vertinimo ir kokybinės atrankos kriterijus bei reikalavimus. Tik iš anksto ir aiškiai nustačius bei paskelbus apie planuojamą vykdyti pirkimą, būtų užtikrintas skaidrumo, lygiateisiškumo ir nediskriminavimo principų įgyvendinimas, sukuriant vienodas ir pakankamas sąlygas tiekėjams parengti bei pateikti pasiūlymą ar paraišką. Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad skelbimų apie pirkimus tvarka yra viena iš skaidrumo (detaliau žiūrėti PĮ 29 straipsnio komentarą) įgyvendinimo sąlygų, todėl nurodytų imperatyvų nesilaikymas atitinkamai gali reikšti ir viešųjų pirkimų principų, pirmiausia skaidrumo, pažeidimą.
Kuo daugiau pareiškėjų iš kitų valstybių narių gali susidomėti konkursu, tuo plačiau apie jį turi būti skelbiama. Atsižvelgiant į tai, įstatymų leidėjas PĮ 41 straipsnyje nustatė, kad skelbimas apie pirkimą ar projekto konkursą turi būti siunčiamas Viešųjų pirkimų tarnybai, kuri skelbimą išsiunčia Europos Sąjungos leidinių biurui ir patalpina CVP IS (supaprastinto pirkimo atveju patalpina tik CVP IS) (detaliau žiūrėti PĮ 41 straipsnio komentarą).
PĮ 44 straipsnyje[1] nustatyti atvejai, kuriais perkantysis subjektas privalo skelbti apie pirkimą arba projekto konkursą.
1. PĮ 44 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta perkančiojo subjekto pareiga skelbti apie pirkimą arba projekto konkursą, išskyrus atvejus, kai pirkimas vykdomas neskelbiamų derybų būdu arba, vadovaujantis PĮ 42 straipsnio 3 dalies ar 43 straipsnio 2 dalies nuostatomis, kartu buvo ir kviečiama dalyvauti pirkime, ir teikiamas reguliarus orientacinis skelbimas ar skelbiama apie taikomą kvalifikacijos vertinimo sistemą (detaliau žiūrėti PĮ 42 ir 43 straipsnių komentarus).
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad perkantysis subjektas privalo skelbti tiek apie tarptautinius pirkimus, tiek ir apie supaprastintus pirkimus, atliekamus riboto konkurso, skelbiamų derybų, konkurencinio dialogo, inovacijų partnerystės, atviro konkurso būdu, Viešųjų pirkimų tarnybai PĮ 47 straipsnyje nustatyta tvarka pateikdamas skelbimą apie pirkimą. Tuo tarpu perkantysis subjektas vidaus taisyklėse gali nustatyti, kad apie atliekamą mažos vertės pirkimą gali būti neskelbiama (detaliau žiūrėti PĮ 44 straipsnio 2 dalies komentarą toliau).
Pavyzdys
Tuo atveju, jei perkantysis subjektas reguliariu orientaciniu skelbimu, kuriuo buvo skelbiama apie per artimiausius 9 mėnesius planuojamus atlikti 5 pirkimus, kartu ir pakvietė dalyvius teikti paraiškas dėl reiškiamo susidomėjimo ribotame konkurse, atitinkamas skelbimas apie pirkimą riboto konkurso būdu pakartotinai neturi būti teikiamas, o paraiškas (pasiūlymus) suinteresuoti tiekėjai teikia atsižvelgdami į reguliariame orientaciniame skelbime nurodytą informaciją.
Perkantieji subjektai skelbimus apie pirkimą ir projekto konkursą skelbia užpildydami tipines ar standartines skelbimo formas ir pateikdami jas Viešųjų pirkimų tarnybai[2],[3] (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio komentarą).
Supaprastintų pirkimų atveju skelbimus apie pirkimą pirkimo vykdytojas rengia užpildydamas Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintą tipinę Sk-1 formą „Skelbimas apie pirkimą“[4], o skelbdamas apie projekto konkursą – užpildydamas Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintą tipinę Sk-2 formą „Skelbimas apie projekto konkursą, kai vykdomas supaprastintas pirkimas“[5].
Mažos vertės pirkimų atveju skelbimus apie pirkimą pirkimo vykdytojas rengia užpildydamas VPT patvirtintą Sk-6 tipinę formą „Skelbimas apie supaprastintą mažos vertės pirkimą“[6]. Viešųjų pirkimų tarnyba yra parengusi video[7] medžiagą, kurioje vaizduojama, kaip reikia sukurti mažos vertės pirkimo skelbimą.
Tarptautinio pirkimo atveju perkantysis subjektas paskelbti apie pirkimą privalo per Europos Sąjungos leidinių biurą, pateikdamas užpildytą standartinę formą[8], o paskelbti apie projekto konkursą – per Europos Sąjungos leidinių biurą, pateikdamas užpildytą standartinę formą[9]. Viešųjų pirkimų tarnyba yra parengusi video[10] medžiagą, kurioje vaizduojama kaip reikia sukurti tarptautinio pirkimo skelbimą.
Pirmiau nurodyti skelbimai apie pirkimą ar projekto konkursą CVP IS priemonėmis turi būti teikiami Viešųjų pirkimų tarnybai[11], nurodant perkančiojo subjekto kontaktinius duomenis, komunikavimo priemones, perkančiojo subjekto tipą ir pagrindinę veiklą, pirkimo objektą, finansavimo šaltinį, pasiūlymų pateikimo terminą ir kitą informaciją apie pirkimo procedūras, tokiu būdu tiekėjams suteikiant pakankamai informacijos ir laiko apsispręsti dėl dalyvavimo konkrečiame pirkime.
Pažymėtina, kad ne anksčiau nei atitinkamas supaprastinto pirkimo skelbimas yra paskelbiamas CVP IS, toks skelbimas gali būti paskelbiamas ir naudojantis kitomis informavimo priemonėmis: internetu (pavyzdžiui, perkančiosios organizacijos interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose), valstybiniuose oficialiuose leidiniuose (pavyzdžiui, šalies ar regiono laikraščiuose), vietos priemonėmis (pavyzdžiui, savivaldybės leidiniuose ar skelbimų lentose), Europos Sąjungos oficialiuose leidiniuose[12].
Skelbimą paskelbus, nebegalima iš esmės keisti pirkimo dokumentų turinio, pavyzdžiui, techninių reikalavimų produktui, kiekio, pristatymo terminų, atrankos ir skyrimo kriterijų ir sutarties sąlygų, priešingu atveju reikia nutraukti konkursą (detaliau žiūrėti PĮ 49 straipsnio komentarą). Labai svarbu, kad skelbimo apie pirkimą ar projekto konkursą turinys būtų tikslus.
Viešųjų pirkimų tarnyba yra parengusi dažniausiai pasitaikančių klaidų rengiant skelbimą apie pirkimą sąrašą[13].
Tuo atveju, kai skelbime apie pirkimą pateikta informacija neatitinka informacijos, pateiktos kituose pirkimo dokumentuose, vadovaujantis PĮ 48 straipsnio 3 dalimi, teisinga laikoma informacija, nurodyta skelbime (detaliau žiūrėti PĮ 48 straipsnio komentarą).
2. PĮ 44 straipsnio 2 dalyje yra įtvirtinta, kad bendru atveju perkantysis subjektas privalo skelbti ir apie mažos vertės pirkimą, išskyrus atvejus, kai perkančiojo subjekto taisyklėse yra nustatyta neskelbti apie atitinkamus mažos vertės pirkimus, pavyzdžiui, dėl jų mažareikšmiškumo.
Supaprastintų mažos vertės pirkimų atveju, kai privaloma skelbti apie mažos vertės pirkimą, skelbimus apie pirkimą pirkimo vykdytojas rengia užpildydamas Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintą tipinę Sk-6 formą „Skelbimas apie supaprastintą mažos vertės pirkimą“[14].
Kitaip tariant, įstatymo leidėjas, atsižvelgdamas į tai, kad mažos vertės pirkimais nedaroma reikšminga įtaka konkurencinei aplinkai, perkančiajam subjektui suteikė diskreciją nuspręsti, kokie jo organizuojami mažos vertės pirkimai turės būti viešinami skelbiant apie juos CVP IS. Perkantysis subjektas turi teisę aiškiai nurodyti, kokius mažos vertės pirkimus laiko mažareikšmiais, nedarančiais didesnės įtakos konkurencinei aplinkai, ir apie juos CVP IS neskelbs. PĮ nuostatų taikymas atliekant mažos vertės pirkimus įtvirtintas PĮ 37 straipsnio 2 dalyje (detaliau žiūrėti PĮ 37 straipsnio komentarą). Pažymėtina, kad perkančiojo subjekto diskrecija nėra neribota, todėl perkantysis subjektas, spręsdamas kokie jo organizuojami mažos vertės pirkimai turės būti viešinami skelbiant apie juos CVP IS, yra įpareigotas laikytis viešųjų pirkimų skaidrumo ir proporcingumo, nediskriminavimo principų, užtikrinant tiekėjų konkurenciją bei galimybę tiekėjams sužinoti apie pirkimą bei dalyvauti jame.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad perkančiojo subjekto mažos vertės pirkimų tvarkos aprašas, jo papildymai, pakeitimai, pripažinimas netekusiu galios ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų patvirtinimo turi būti paskelbti CVP IS ir perkančiojo subjekto interneto svetainėje, specialiai tam skirtoje skiltyje, jeigu perkantysis subjektas turi savo interneto svetainę[15].
[1] Komentuojamo PĮ 42 straipsnio normos nustatytos įgyvendinant Direktyvos 2014/25/ES 69 straipsnį.
[12] Europos Komisijos aiškinamojo komunikato dėl Bendrijos teisės, taikomos sudarant sutartis, kurioms netaikomos arba tik iš dalies taikomos viešųjų pirkimų direktyvos, Nr. 2006/C 179/02) 2.1.2 punktas.
[14] Skelbimų teikimo aprašas.
[15] Informacijos viešinimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje tvarkos aprašo 9 punktas, patvirtintas Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2019 m. sausio 24 d. įsakymu Nr. 1S-18.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite