47 straipsnis. Pirkimo skelbimo rengimas ir paskelbimas
47 straipsnis. Pirkimo skelbimo rengimas ir paskelbimas
1. Šio įstatymo 42-46 straipsniuose nurodyti pirkimo skelbimai skelbiami šiame straipsnyje nustatyta tvarka.
2. Informacija, kuri turi būti nurodyta pirkimo skelbimuose, skelbimų, įskaitant klaidų ištaisymo skelbimus, standartinės formos ir skelbimų reikalavimai nustatyti:
1) tarptautinio pirkimo atveju – 2015 m. lapkričio 11 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2015/1986, kuriuo nustatomos standartinės formos, naudojamos skelbiant su viešaisiais pirkimais susijusius pranešimus, ir panaikinamas Įgyvendinimo reglamentas (EB) Nr. 842/2011 (OL L 296, 2015, p. 1);
2) supaprastinto pirkimo atveju – Viešųjų pirkimų tarnybos priimtuose teisės aktuose.
3. Tarptautinio pirkimo skelbimai skelbiami per Europos Sąjungos leidinių biurą ir Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje. Reguliarus orientacinis skelbimas, išskyrus šio įstatymo 42 straipsnio 3 dalyje nurodytą atvejį, gali būti skelbiamas pirkėjo profilyje vietoj jo paskelbimo per Europos Sąjungos leidinių biurą. Tačiau prieš tai Europos Sąjungos leidinių biurui turi būti išsiųstas skelbimas apie reguliaraus orientacinio skelbimo paskelbimą pirkėjo profilyje, o reguliariame orientaciniame skelbime turi būti nurodyta jo išsiuntimo data.
4. Supaprastinto pirkimo skelbimai skelbiami Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje.
5. Visus pirkimo skelbimus, kurie skelbiami per Europos Sąjungos leidinių biurą ir Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, perkantysis subjektas parengia ir pateikia elektroninėmis priemonėmis Viešųjų pirkimų tarnybai jos nustatyta tvarka.
6. Viešųjų pirkimų tarnyba, gavusi perkančiojo subjekto pateiktus pirkimo skelbimus, privalo:
1) tarptautinio pirkimo atveju – per 3 darbo dienas nuo jų gavimo Europos Komisijos nustatytu formatu išsiųsti Europos Sąjungos leidinių biurui ir po 48 valandų nuo patvirtinimo apie skelbimo gavimą Europos Sąjungos leidinių biure paskelbti juos Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje. Pirkimo skelbimo paskelbimo data yra laikoma Europos Sąjungos leidinių biuro perkančiajam subjektui atsiųstoje informacijoje nurodyta paskelbimo data;
2) supaprastinto pirkimo atveju – per 3 darbo dienas, mažos vertės pirkimo atveju – per vieną darbo dieną nuo jų gavimo paskelbti juos Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje. Skelbimo paskelbimo data yra laikoma skelbimo paskelbimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje data.
7. Pirkimo skelbimai turi būti skelbiami lietuvių kalba. Papildomai jie gali būti skelbiami ir kitomis perkančiojo subjekto pasirinktomis oficialiosiomis Europos Sąjungos institucijų kalbomis. Autentišku laikomas tik perkančiojo subjekto parengtas pirkimo skelbimų tekstas.
8. Pirkimo skelbimai papildomai gali būti skelbiami pirkėjo profilyje, kitur internete ir (arba) leidiniuose. Pirkėjo profilyje papildomai gali būti skelbiama ir kita informacija apie pirkimus, įskaitant informaciją apie galiojančius kvietimus teikti pasiūlymus, sudarytas pirkimo sutartis ir preliminariąsias sutartis, nutrauktas pirkimo procedūras ir kitą bendrojo pobūdžio informaciją (įstaigos, kurioje teikiama informacija apie pirkimą, pavadinimas, telefonų ir faksų numeriai, pašto adresai, elektroninio pašto adresai).
9. Skelbiant tarptautinio pirkimo skelbimus Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, pirkėjo profilyje, kitur internete ar leidiniuose turi būti laikomasi šių reikalavimų:
1) prieš tai juos turi paskelbti Europos Sąjungos leidinių biuras;
2) juose turi būti nurodyta skelbimo išsiuntimo Europos Sąjungos leidinių biurui data;
3) to paties pirkimo skelbimo turinys visur turi būti tapatus.
10. Supaprastinto pirkimo skelbimai, prieš skelbiant pirkėjo profilyje, kitur internete ar leidiniuose, turi būti paskelbti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje ir to paties skelbimo turinys visur turi būti tapatus.
11. Perkantysis subjektas šiame straipsnyje nustatyta tvarka gali skelbti apie pirkimus, kuriems šiame įstatyme nenustatytas reikalavimas dėl paskelbimo per Europos Sąjungos leidinių biurą ar paskelbimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje.
PĮ 47 straipsnyje[1] įtvirtinta pirkimo skelbimo paskelbimo forma ir būdas.
1. PĮ 47 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad PĮ 42–46 straipsniuose nurodyti skelbimai (reguliarus orientacinis skelbimas, skelbimas apie kvalifikacijos vertinimo sistemą, skelbimas apie pirkimą ir skelbimas apie projekto konkursą, savanoriškas ex ante skaidrumo skelbimas, skelbimas apie pirkimo sutartį, preliminariąją sutartį ar projekto konkurso rezultatus, skelbimas apie klaidų ištaisymą, skelbimas apie sutarties keitimą) yra skelbiami PĮ 47 straipsnyje nustatyta tvarka.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad PĮ 42–46 straipsniuose įtvirtintos normos yra specialiosios teisės normos PĮ 47 straipsnio atžvilgiu, todėl esant prieštaravimų tarp atitinkamų PĮ 42–46 straipsnių ir PĮ 47 straipsnio nuostatų, taikomos būtent atitinkamos PĮ 42–46 straipsnių nuostatos.
2. PĮ 47 straipsnio 2 dalyje yra nustatyta, kad apie pirkimus skelbiama užpildant iš anksto parengtas standartines skelbimo formas. Reikalavimai pirkimo skelbimuose nurodomai informacijai, jos turiniui ir išsamumui priklauso nuo to, ar skelbiama apie tarptautinį pirkimą, ar supaprastintą pirkimą:
1) tarptautinio pirkimo atveju skelbiama informacija, nurodyta Komisijos 2015 m. lapkričio 11 d. įgyvendinimo reglamente (ES) 2015/1986. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šio reglamento prieduose pateikiamos atitinkamos formos, kurios turi būti užpildytos skelbiant PĮ 42–46 straipsniuose nurodytus skelbimus (žiūrėti detaliau PĮ 42–46 straipsnių komentarus).
2) Supaprastintų pirkimų atveju skelbimus pirkimo vykdytojas rengia užpildydamas VPT patvirtintas tipines formas[2].
Pirmiau nurodyti skelbimai užpildžius atitinkamą skelbimo formą, nepriklausomai nuo to, ar skelbiama apie tarptautinį, ar apie supaprastintą pirkimą, CVP IS priemonėmis turi būti teikiami VPT[3], išskyrus atvejus, kai pirkimo vykdytojas skelbia apie supaprastintą mažos vertės pirkimą. Tokiu atveju skelbimas VPT nėra siunčiamas, o pirkimo vykdytojas apie pirkimą paskelbia pats, užpildydamas Viešųjų pirkimų tarnybos patvirtintą Sk-6 tipinę formą „Skelbimas apie supaprastintą mažos vertės pirkimą“[4] .
Pirkimų vykdytojas neturi galimybės koreguoti patvirtintų tipinių ir standartinių skelbimų formų, tačiau vadovaujantis PĮ 49 straipsnio 6 dalimi, turi galimybę patikslinti pirkimo skelbime nurodytą klaidingą informaciją, laikydamasis teismų praktikoje suformuotų kriterijų[5], kurie taikomi ir pirkimo sąlygų tikslinimui: 1) pakeitimai (patikslinimai) nėra esminiai; 2) apie pakeitimus (patikslinimus) turi būti tinkamai paskelbta; 3) pakeitimai (patikslinimai) atlikti iki tiekėjams pateikiant pasiūlymus ar paraiškas (žiūrėti detaliau PĮ 49 straipsnio komentarą).
3. PĮ 47 straipsnio 3 dalyje yra nustatyta, kad perkantysis subjektas tarptautinio pirkimo skelbimus, įskaitant ir skelbimus apie tarptautinio pirkimo būdu sudarytą viešojo pirkimo sutartį, preliminariąją sutartį ar projekto konkurso rezultatus, privalo skelbti per Europos Sąjungos leidinių biurą ir CVP IS.
Reguliarus orientacinis skelbimas apie planuojamą tarptautinį pirkimą, išskyrus šio PĮ 42 straipsnio 3 dalyje nurodytą atvejį (žiūrėti detaliau PĮ 42 straipsnio komentarą), per Europos Sąjungos leidinių biurą gali būti pakartotinai neskelbiamas tuo atveju, jeigu reguliarus orientacinis skelbimas, prieš tai paskelbus skelbimą pirkėjo profilyje, jau buvo pateiktas Europos Sąjungos leidinių biurui[6].
PĮ 47 straipsnio 3 dalyje nustatyta išimtis netaikoma tuo atveju, jeigu reguliariu orientaciniu skelbimu buvo kviečiama dalyvauti atitinkamame pirkime, kaip nurodyta PĮ 42 straipsnio 3 dalyje (žiūrėti detaliau PĮ 42 straipsnio komentarą). Tokiu atveju reguliarus orientacinis skelbimas privalo būti skelbiamas per Europos Sąjungos leidinių biurą.
4. PĮ 47 straipsnio 4 dalyje yra nustatyta, kad perkantysis subjektas supaprastintų pirkimų skelbimus ir skelbimus apie sudarytą viešojo pirkimo sutartį, preliminariąją sutartį ar projekto konkurso rezultatus, privalo skelbti CVP IS.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad PĮ 46 straipsnio 5 dalyje yra nustatytas draudimas perkančiajam subjektui skelbimu apie pirkimo sutarties, preliminariosios sutarties sudarymą ir projekto konkurso rezultatus išviešinti informaciją, kurios viešinimas prieštarautų teisės aktų nuostatoms arba visuomenės interesams, atskleistų tiekėjo komercinę (gamybinę) ar profesinę paslaptį (CK 1.116 str.) arba turėtų neigiamą poveikį tiekėjų konkurencijai (žiūrėti detaliau PĮ 32 ir 46 straipsnių komentarus). Tokiu atveju, jeigu perkančiajam subjektui kyla abejonių dėl tiekėjo nurodytos informacijos konfidencialumo, vadovaujantis PĮ 32 straipsnio 3 dalies nuostatomis, jis privalo prašyti tiekėjo įrodyti, kodėl nurodyta informacija yra konfidenciali. Perkantysis subjektas PĮ 46 straipsnio pirkimo skelbime nurodytos informacijos skelbti negali.
5. PĮ 47 straipsnio 5 dalyje yra nustatyta, kad visus skelbimus, kurie privalo būti skelbiami CVP IS ar per Europos leidinių biurą, perkantysis subjektas privalo CVP IS priemonėmis pateikti VPT[7].
Viešųjų pirkimų tarnyba yra parengusi mokomąją vaizdo medžiagą apie pirkimų skelbimų talpinimą CVP IS[8].
6. PĮ 47 straipsnio 6 dalyje nustatyti terminai, per kuriuos VPT išsiunčia skelbti perkančiojo subjekto pateiktą skelbimą ir priklausomai nuo pirkimo vertės arba paskelbia skelbimą CVP IS arba ir paskelbia CVP IS, ir persiunčia Europos leidinių biurui, kuris paskelbia pirkimo skelbimą Europos Sąjungos oficialiame leidinyje.
Viešųjų pirkimų tarnyba atlieka tik formalų skelbimų vertinimą, analizuoja tik paties pirkimo skelbimo atitiktį keliamiems turinio ir formos reikalavimams, tačiau netikrina skelbime nurodytos informacijos teisingumo, jo turinio atitikties faktinei situacijai. Dėl to vien aplinkybė, kad Viešųjų pirkimų tarnyba paskelbė atitinkamą skelbimą, nepatvirtina skelbime nurodytos informacijos teisingumo, pirkimo dokumentų ar sąlygų teisėtumo, atitikties įstatymo reikalavimams ar perkančiojo subjekto teisės skelbti atitinkamą pirkimą, kadangi VPT neatlieka išsamaus kiekvieno skelbimo sąlygų tikrinimo, o būtent perkantieji subjektai yra atsakingi už viešųjų pirkimų procedūrų vykdymą[9].
7. PĮ 47 straipsnio 7 dalyje nustatytas reikalavimas pirkimo skelbimus rengti ir skelbti lietuvių kalba, suteikiant galimybę perkančiajam subjektui papildomai pirkimų skelbimus rengti ir kitomis oficialiomis Europos Sąjungos institucijų kalbomis.
PĮ 47 straipsnio 7 dalyje susiaurinamos Direktyvos 2014/25/ES 71 straipsnio 3 dalies nuostatos nustatant, kad perkantysis subjektas visus pirkimo skelbimus turi skelbti lietuvių kalba. Direktyvos 2014/25/ES 71 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad perkančiosios organizacijos savo pasirinkimu pirkimo skelbimus gali skelbti pasirinkta oficialiąja (-iosiomis) Sąjungos institucijų kalba (-omis). Kitaip tariant, Direktyvos 2014/25/ES 71 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad perkantysis subjektas pirkimo skelbimus gali rengti bet kuria, perkančiojo subjekto iš oficialių[10] Europos Sąjungos kalbų pasirinkta kalba, nepriklausomai nuo perkančiojo subjekto buveinės nacionalinės kalbos. Tuo tarpu PĮ 47 straipsnio 7 dalyje nustatytas reikalavimas perkantiesiems subjektams pirkimų skelbimus rengti būtent lietuvių kalba.
Perkantysis subjektas, siekiantis užtikrinti pakankamą ir sąžiningą tiekėjų konkurenciją pirkime, turėtų atsižvelgti į pirkimu siekiamą įsigyti pirkimo objektą bei tiekėjų, galinčių pasiūlyti konkrečias prekes, paslaugas ar darbus skaičių ir, esant reikalui, didelės vertės ir (ar) svarbos pirkimo skelbimą ar atskiras jo santraukas galėtų skelbti ne tik lietuvių, tačiau ir kitomis Europos Sąjungos institucijų kalbomis[11].
8. PĮ 47 straipsnio 8 dalyje nustatyta perkančiojo subjekto teisė skelbti pirkimo skelbimą ar bet kokią kitą informaciją apie planuojamą pirkimą, sudarytą pirkimo sutartį, nutrauktas pirkimo procedūras ir kitą informaciją internetu (pavyzdžiui, perkančiojo subjekto interneto svetainėje, socialiniuose tinkluose), valstybiniuose oficialiuose leidiniuose (pavyzdžiui, šalies ar regiono laikraščiuose), vietos priemonėse (pavyzdžiui, savivaldybės leidiniuose ar skelbimų lentose), Europos Sąjungos leidiniuose[12].
Perkančiajam subjektui skelbiant apie planuojamą pirkimą kuo įvairesnėse informacijos platinimo priemonėse prisidedama prie sąžiningos konkurencijos skatinimo bei viešųjų pirkimų skaidrumo principo įgyvendinimo, kadangi apie planuojamą pirkimą sužino daugiau tiekėjų. Informacijos apie planuojamą pirkimą skelbimas perkančiojo subjekto interneto svetainėje ar regiono laikraščiuose, savivaldybės leidiniuose ar skelbimų lentose prisideda ir prie skatinimo regionuose veikiantiems tiekėjams dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, nors tokie tiekėjai įprastai ir nedalyvauja viešųjų pirkimų procedūrose, neseka CVP IS ir Europos Sąjungos leidinių biuro skelbiamų pirkimų skelbimų.
9. PĮ 47 straipsnio 9 dalyje nustatyta skelbimo apie tarptautinį pirkimą tvarka ir eiliškumas. Skelbimai apie tarptautinį pirkimą gali būti skelbiami ir kitomis PĮ 47 straipsnio 8 dalyje nurodytomis priemonėmis tik po to, kai pirkimo skelbimą paskelbia Europos Sąjungos leidinių biuras (PĮ 47 straipsnio 9 dalies 1 punktas).
Kitomis priemonėmis viešinamų pirkimo skelbimų turinys turi atitikti Europos Sąjungos leidinių biuro paskelbto pirkimo skelbimo turinį ir visų tokių skelbimų turinys turi būti tapatus. Todėl perkantysis subjektas, pirkimo skelbimus skelbdamas socialiniuose tinkluose, perkančiojo subjekto internetinėje svetainėje ar kitur, privalo skelbti tokio paties turinio ir apimties pirkimo skelbimus, jų netrumpindamas ir nesupaprastindamas (PĮ 47 straipsnio 9 dalies 3 punktas). Komentaro autorių nuomone, kai Europos Sąjungos leidinių biuro paskelbto pirkimo skelbimo turinys nesutampa su kitur paskelbto pirkimo skelbimo turiniu, pirmenybė turi būti teikiama Europos Sąjungos leidinių biuro paskelbto pirkimo skelbimo turiniui.
Taip pat perkantysis subjektas, skelbdamas pirkimo skelbimus socialiniuose tinkluose, perkančiojo subjekto internetinėje svetainėje ar kitur, pirkimo skelbimuose privalo nurodyti jo išsiuntimo Europos Sąjungos leidinių biurui datą.
10. PĮ 47 straipsnio 10 dalyje nustatyti reikalavimai skelbimui apie supaprastintą pirkimą. Skelbimai apie supaprastintą pirkimą gali būti skelbiami kitomis, PĮ 47 straipsnio 8 dalyje nurodytomis priemonėmis tik po to, kai pirkimo skelbimą paskelbia CVP IS priemonėmis. Taip pat PĮ 47 straipsnio 8 dalyje nurodytomis priemonėmis viešinamų pirkimo skelbimų turinys turi atitikti CVP IS paskelbto pirkimo skelbimo turinį ir visų tokių skelbimų turinys turi būti tapatus. Komentaro autorių nuomone, kai CVP IS paskelbto pirkimo skelbimo turinys nesutampa su kitur paskelbto pirkimo skelbimo turiniu, pirmenybė turi būti teikiama CVP IS paskelbto pirkimo skelbimo turiniui.
11. PĮ 47 straipsnio 11 dalyje nustatyta, kad perkantysis subjektas PĮ 47 straipsnio nustatyta tvarka savanoriškai gali skelbti ir apie pirkimus, kurie, vadovaujantis PĮ 42–46 straipsniais, neprivalo būti skelbiami per Europos Sąjungos leidinių biurą ir (ar) CVP IS (žiūrėti detaliau PĮ 42–46 straipsnių komentarus).
Taigi, perkantysis subjektas kitomis priemonėmis nei per Europos Sąjungos leidinių biurą ar CVP IS gali skelbti ir apie pirkimus, atliekamus neskelbiamų derybų būdu, taip pat tais atvejais, kai reguliariu orientaciniu skelbimu ar kvalifikacijos vertinimo sistema kartu buvo kviečiama ir dalyvauti pirkime (žiūrėti detaliau PĮ 42 straipsnio 3 dalies ir 43 straipsnio 2 dalies komentarus) arba tuo atveju, kai apie atliekamą mažos vertės pirkimą perkančiajam subjektui skelbti nėra privaloma (žiūrėti detaliau PĮ 44 straipsnio 2 dalies komentarą).
[1] Komentuojamos PĮ 47 straipsnio normos nustatytos įgyvendinant Direktyvos 2014/25/ES 71 straipsnį.
[2] Skelbimų teikimo Viešųjų pirkimų tarnybai tvarkos ir reikalavimų skelbiamai supaprastintų pirkimų informacijai aprašo, patvirtinto Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. 1S-92 (toliau – Skelbimų teikimo aprašas), priedai.
[5] ESTT 2017 m. balandžio 5 d. sprendimas Borta, C-298/15.
[9] LAT 2019 m. rugpjūčio 1 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 3K-3-415/2013.
[10] Europos Sąjungos institucijų kalbomis yra laikomos 24 kalbos: nyderlandų, prancūzų, vokiečių, italų, danų, anglų, graikų, portugalų, ispanų, suomių, švedų, čekų, estų, latvių, lenkų, lietuvių, maltiečių, slovakų, slovėnų, vengrų, bulgarų, airių, rumunų ir kroatų kalbos// https://europa.eu/european-union/about-eu/eu-languages_lt
[12] Europos Komisijos aiškinamojo komunikato dėl Bendrijos teisės, taikomos sudarant sutartis, kurioms netaikomos arba tik iš dalies taikomos viešųjų pirkimų direktyvos, Nr. 2006/C 179/02) 2.1.2 punktas.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite