77 straipsnis. Paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminai
77 straipsnis. Paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminai
1. Perkantysis subjektas paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminus nustato vadovaudamasis šio įstatymo 53 straipsnio nuostatomis.
2. Paraiškų dalyvauti pirkime pateikimo terminas negali būti trumpesnis kaip:
1) 30 dienų nuo skelbimo išsiuntimo iš Viešųjų pirkimų tarnybos dienos – tarptautinių pirkimų atveju;
2) 10 dienų nuo skelbimo paskelbimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje dienos – supaprastintų pirkimų atveju.
3. Perkančiojo subjekto vertinimu pagrįstais atvejais šio straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytas paraiškų pateikimo terminas gali būti sutrumpintas iki 15 dienų, 2 punkte – iki 7 dienų.
Tam, jog procedūros taptų spartesnės ir efektyvesnės, dalyvavimo pirkimo procedūrose terminai turėtų būti kuo trumpesni, nesukuriant bereikalingų kliūčių tiekėjams, ypač MVĮ, iš visos vidaus (bendrosios) rinkos dalyvauti. Dėl to reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad nustatydami terminus, susijusius su pasiūlymų ir prašymų dalyvauti pirkime pateikimu, perkantieji subjektai pirmiausia turėtų atsižvelgti į pirkimo objekto pobūdį (specifiškumą), viešo pirkimo sutarties sudėtingumą ir laiką, reikalingą pasiūlymams parengti, net jei tai reikštų, kad reikia nustatyti ilgesnius terminus, nei ES direktyvoje ar PĮ įtvirtinti terminai.
PĮ 77 straipsnyje[1] nustatyti paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminai – minimalūs.
1. PĮ 77 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta perkančiojo subjekto pareiga nustatyti paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminus, vadovaujantis PĮ 40 straipsnyje nustatyta tvarka (detaliau žiūrėti PĮ 53 straipsnio komentarą).
Perkantysis subjektas konkretų paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminą privalo nustatyti, atsižvelgdamas į pirkimo objekto, viešo pirkimo sutarties sudėtingumą ir parinkti pakankamą paraiškų pateikimo terminą, kad viena vertus, tiekėjai spėtų tokias paraiškas parengti, kita vertus, kad šie terminai būtų kiek įmanoma trumpesni (detaliau žiūrėti PĮ 53 straipsnio komentarą).
Paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminus rekomenduotina nustatyti, atsižvelgiant į atliktą rinkos konsultaciją ar tyrimą (jei toks buvo atliekamas), kadangi tuo atveju, jei pirkimo procedūrose planuoja dalyvauti tiekėjai iš kitų valstybių, tuomet būtina nustatyti ilgesnį paraiškų teikimo terminą, ypač atsižvelgiant į tai, kad tiekėjui gali būti poreikis išversti pirkimo sąlygas, jų paaiškinimus į anglų kalbą ir (ar) kitas kalbas. Bet kuriuo atveju perkančiosios organizacijos nustatomi konkurencinio dialogo (pavienių etapų) procedūrų terminai turi būti tokie, kad užtikrintų lygiateisę konkurenciją, taip pat atitiktų pirkimo objekto (pavyzdžiui, kuo sudėtingesnis pirkimo objektas (infrastruktūros statinys ir pan., tuo ilgesnis gali būti reikalingas atitinkamas terminas) ir suinteresuotų tiekėjų, dialogo dalyvių, kitų asmenų (pavyzdžiui, svarbu įvertinti, ar suinteresuoti yra tik nacionaliniai, ar ir užsienio tiekėjai, ar jiems gali būti poreikis tartis su finansų institucijomis (bankais, fondais ir pan.) specifiką.
2. PĮ 77 straipsnio 2 dalyje yra nustatyti minimalūs paraiškų dalyvauti konkurenciniame dialoge pateikimo terminai:
1) 30 dienų nuo skelbimo išsiuntimo iš VPT dienos – tarptautinių pirkimų atveju (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio 6 dalies 1 punkto komentarą);
2) 10 dienų nuo skelbimo paskelbimo CVP IS dienos – supaprastintų pirkimų atveju (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio 6 dalies 2 punkto komentarą).
Skaičiuojant paraiškų pateikimo terminą reikšminga nustatyti, nuo kada pradedamas skaičiuoti paraiškų pateikimo terminas. Tarptautinio ir supaprastinto pirkimų skelbimai yra teikiami skirtingai (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio komentarą), todėl ir paraiškų pateikimo terminas skaičiuojamas priklausomai nuo pirkimo rūšies:
- tarptautiniams pirkimams – nuo skelbimo apie tarptautinį pirkimą išsiuntimo paskelbti iš VPT Europos Sąjungos leidinių biurui (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio 6 dalies 1 punkto komentarą);
- supaprastintiems skelbiamiems pirkimams – nuo skelbimo apie supaprastintą pirkimą paskelbimo CVP IS (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio 6 dalies 2 punkto komentarą);
Pasibaigus paraiškos terminui perkantieji subjektai privalo grąžinti atgal pateiktas paraiškas (detaliau žiūrėti PĮ 58 straipsnio komentarą). Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pirmiau nurodyti paraiškų pateikimo konkurenciniame dialoge terminai yra skaičiuojami kalendorinėmis, o ne darbo dienomis.
3. PĮ 77 straipsnio 3 dalyje yra nustatyta perkančiojo subjekto teisė sutrumpinti PĮ 77 straipsnio 2 dalyje nustatytus terminus esant reikšmingoms aplinkybėms.
Reikšmingomis aplinkybėmis galėtų būti laikomos tokios, dėl kurių tiekėjai apie planuojamą vykdyti pirkimą buvo informuoti iš anksto. Pavyzdžiui, paraiškų pateikimo terminas galėtų būti trumpinamas tuo atveju, jei perkantysis subjektas apie planuojamą vykdyti pirkimą pranešė reguliariu orientaciniu skelbimu (detaliau žiūrėti PĮ 42 straipsnio komentarą), tuo atveju, jei apie planuojamą vykdyti pirkimą perkantysis subjektas skelbė savanoriškai (pirkėjo profilyje, kitur internete ir (arba) leidiniuose, CVP IS ir pan.) (detaliau žiūrėti PĮ 47 straipsnio 8 dalies komentarą).
Tuo atveju, jei neegzistuoja reikšmingos aplinkybės trumpinti paraiškų pateikimo terminą, tačiau terminas būtų sutrumpintas, tokiais perkančiojo subjekto veiksmais būtų pažeisti viešųjų pirkimų skaidrumo, lygiateisiškumo, nediskriminavimo, proporcingumo principai (detaliau žiūrėti PĮ 29 straipsnio komentarą), o paraiškų pateikimo terminas turėtų būti pakankamas tiekėjams įsivertinti, ar dalyvauti atitinkamame pirkime bei spėti parengti ir pateikti paraiškas[2].
[1] Komentuojamos PĮ 77 straipsnio normos nustatytos įgyvendinant Direktyvos 2014/25/ES 48 straipsnį.
[2] ESTT 2017 m. balandžio 5 d. sprendimas byloje Borta, C-298/15.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite