50 straipsnis. Europos bendrasis viešųjų pirkimų dokumentas
50 straipsnis. Europos bendrasis viešųjų pirkimų dokumentas
- Perkančioji organizacija reikalauja, kad tiekėjas, teikdamas paraiškas ar pasiūlymus, pateiktų Europos bendrąjį viešųjų pirkimų dokumentą – aktualią deklaraciją, pakeičiančią kompetentingų institucijų išduodamus dokumentus ir preliminariai patvirtinančią, kad tiekėjas ir subjektai, kurių pajėgumais jis remiasi pagal šio įstatymo 49 straipsnį, atitinka pirkimo dokumentuose pagal šio įstatymo 46, 47, 48 straipsnius nustatytus reikalavimus ir, jeigu taikytina, 54 straipsnyje nustatytus reikalavimus. Jeigu taikomos šio įstatymo 88 straipsnio 5 dalies nuostatos, perkančioji organizacija reikalauja, kad būtų pateiktas pasiūlymo teikimo metu žinomų subtiekėjų, kurių pajėgumais tiekėjas nesiremia, Europos bendrasis viešųjų pirkimų dokumentas.
- Europos bendrasis viešųjų pirkimų dokumentas parengiamas pagal 2016 m. sausio 5 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2016/7, kuriuo nustatoma Europos bendrojo viešųjų pirkimų dokumento standartinė forma (OL L 3, 2016, p. 16), nustatytą standartinę formą. Jame turi būti:
1) oficialus tiekėjo pareiškimas, kad nėra tiekėjo pašalinimo pagrindų, jis tenkina pirkimo dokumentuose nustatytus kvalifikacijos reikalavimus ir, jeigu taikytina, laikosi reikalaujamų kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartų. Kartu pateikiama perkančiosios organizacijos reikalaujama atitinkama informacija;
2) nurodyta kompetentinga institucija ar trečioji šalis, atsakinga už dokumentų, patvirtinančių tiekėjų pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, išdavimą;
3) oficialus tiekėjo pareiškimas, kad jis sugebės nedelsdamas, gavęs perkančiosios organizacijos prašymą, pateikti kompetentingos institucijos ar trečiosios šalies išduotus dokumentus, patvirtinančius jo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams;
4) duomenų bazės, kurioje pateikiami dokumentai ar informacija, patvirtinantys tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, interneto adresas, tiekėjo identifikavimo duomenys ir, jeigu taikytina, tiekėjo sutikimo deklaracija. Tokia informacija pateikiama tik tais atvejais, kai perkančiajai organizacijai suteikiama tiesioginė prieiga prie šiame punkte nurodytoje duomenų bazėje esančių dokumentų, kaip nustatyta šio straipsnio 7 dalies 1 punkte.
- Tiekėjai gali pakartotinai naudoti Europos bendrąjį viešųjų pirkimų dokumentą, kurį jie naudojo ankstesnėje pirkimo procedūroje, jeigu jie patvirtina, kad šiame dokumente esanti informacija yra teisinga.
- Perkančioji organizacija bet kuriuo pirkimo procedūros metu gali paprašyti kandidatų ar dalyvių pateikti visus ar dalį dokumentų, patvirtinančių jų pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, jeigu tai būtina siekiant užtikrinti tinkamą pirkimo procedūros atlikimą.
- Perkančioji organizacija, įvertinusi Europos bendrajame viešųjų pirkimų dokumente pateiktą informaciją ir, jeigu taikytina, šio straipsnio 4 dalyje nurodytuose dokumentuose pateiktą informaciją, priima sprendimą dėl kiekvieno paraišką ar pasiūlymą pateikusio kandidato ar dalyvio atitikties reikalavimams ir kiekvienam iš jų ne vėliau kaip per 3 darbo dienas raštu praneša apie šio patikrinimo rezultatus, pagrįsdama priimtus sprendimus. Teisę dalyvauti tolesnėse pirkimo procedūrose turi tik tie kandidatai ar dalyviai, kurie atitinka perkančiosios organizacijos keliamus reikalavimus.
- Prieš nustatydama laimėjusį pasiūlymą, išskyrus atvejus, kai pirkimo sutartis sudaroma preliminariosios sutarties pagrindu pagal šio įstatymo 78 straipsnio 4 dalį ar 5 dalies 1 punktą, perkančioji organizacija reikalauja, kad ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikęs tiekėjas pateiktų aktualius dokumentus, patvirtinančius jo pašalinimo pagrindų nebuvimą ir atitiktį kvalifikacijos reikalavimams, pagal šio įstatymo 51 straipsnį ir, jeigu taikytina, patvirtinančius jo atitiktį kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, pagal šio įstatymo 48 straipsnį.
- Perkančioji organizacija nereikalauja iš tiekėjo pateikti dokumentų, patvirtinančių jo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, kaip nustatyta šio straipsnio 4 ir 6 dalyse, jeigu ji:
1) turi galimybę susipažinti su šiais dokumentais ar informacija tiesiogiai ir neatlygintinai prisijungusi prie nacionalinės duomenų bazės bet kurioje valstybėje narėje arba naudodamasi Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis;
2) šiuos dokumentus jau turi iš ankstesnių pirkimo procedūrų.
- VPĮ 50 straipsnio[1] 1 dalyje yra įtvirtinta EBVPD samprata. Tai – tiekėjo deklaracija, pakeičianti kompetentingų institucijų išduodamus dokumentus, kuria preliminariai patvirtinama, kad tiekėjas ir subjektai, kurių pajėgumais remiamasi (dėl rėmimosi kitų ūkio subjektų pajėgumais detaliau žiūrėti VPĮ 49 straipsnio komentarą), atitinka pirkimo dokumentuose nustatytus kvalifikacijos reikalavimus (dėl kvalifikacijos reikalavimų detaliau žiūrėti VPĮ 47 straipsnio komentarą), kokybės vadybos sistemos ir aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartų reikalavimus (detaliau žiūrėti VPĮ 48 straipsnio komentarą), kvalifikacinės atrankos kriterijus (detaliau žiūrėti VPĮ 54 straipsnio komentarą) ir neegzistuoja tiekėjo pašalinimo pagrindai (dėl pašalinimo pagrindų detaliau žiūrėti VPĮ 46 straipsnio komentarą). Taigi, EBVPD suprantamas kaip pirminis įrodymas, kuriuo pagrindžiama, kad tiekėjas atitinka nustatytus reikalavimus ir nėra tiekėjo pašalinimo pagrindų, todėl tiekėjas gali dalyvauti tolesnėse viešojo pirkimo procedūrose[2].
VPĮ 50 straipsnio 1 dalyje vartojamos sąvokos tiekėjas ir subjektai, kurių pajėgumais remiamasi reiškia, kad pagal VPĮ 50 straipsnio 1 dalies reguliavimą EBVPD turėtų užpildyti ir pateikti tik tiekėjas, kuris, jeigu remiasi kitų ūkio subjektų pajėgumais, savo EBVPD turėtų nurodyti informaciją ir apie tokius ūkio subjektus. Tačiau, atsižvelgiant į EBVPD formą ir į tai, kad joje nėra techninės galimybės nurodyti, kad tiekėjas ne tik remiasi kitų ūkio subjektų pajėgumais, bet šie subjektai atitinka konkrečius keliamus reikalavimus, praktikoje EBVPD pildo ir perkančiajai organizacijai teikia ne tik pats pasiūlymą teikiantis tiekėjas, bet taip pat atskirai ir visi subjektai, kurių pajėgumais remiasi tiekėjas, t. y., tie subjektai, kurių kvalifikacija remiasi tiekėjas. Tuo atveju, jeigu tiekėjas yra jungtinės veiklos sutarties pagrindu veikianti ūkio subjektų grupė, EBVPD privalo užpildyti ir pateikti kiekvienas jungtinės veiklos partneris. VPĮ 88 straipsnio 5 dalyje nurodytu atveju (detaliau žiūrėti VPĮ 88 straipsnio 5 dalies komentarą) EBVPD privalo pateikti ir subjektai (subtiekėjai), kurių pajėgumais tiekėjas nesiremia, tačiau kurie yra žinomi pasiūlymų pateikimo metu ir kurie, tiekėją pripažinus pirkimo laimėtoju, dalyvautų viešojo pirkimo sutarties vykdyme.
Svarbiausias EBVPD tikslas – perkančiųjų organizacijų ir ekonominės veiklos vykdytojų, ypač mažųjų ir vidutinių įmonių, administracinės naštos mažinimas[3]. Atsižvelgiant į nurodytą tikslą bei VPĮ 50 straipsnio 1 dalyje vartojamą sąvoką preliminariai, tiekėjams, kartu su pasiūlymu pateikus užpildytą EBVPD formą, iki potencialaus laimėtojo nustatymo (išskyrus VPĮ 50 straipsnio 4 dalyje nurodytą išimtį) nereikia perkančiajai organizacijai teikti didelio skaičiaus su pašalinimo ir atrankos kriterijais susijusių sertifikatų ar kitų dokumentų. Tuo tarpu pagal bendrąją taisyklę (išskyrus VPĮ 50 straipsnio 4 dalyje nurodytą išimtį) EBVPD nurodytą informaciją patvirtinančius dokumentus turi pateikti tik tas tiekėjas, kurio pasiūlymas gali būti pripažintas laimėjusiu (detaliau žiūrėti VPĮ 50 straipsnio 6 dalies komentarą).
EBVPD privalo būti naudojamas vykdant tarptautinės vertės bei supaprastintus, išskyrus mažos vertės, pirkimus. Perkančioji organizacija, vykdydama mažos vertės pirkimą ir nustatydama tiekėjų pašalinimo pagrindus, kvalifikacijos reikalavimus ir (arba) reikalaujamus kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartus, viešojo pirkimo dokumentuose privalo nurodyti, ar pirkime bus naudojamas EBVPD. Jeigu EBVPD nenaudojamas, turi būti nurodoma, ar visų tiekėjų bus prašoma iškart pateikti dokumentus, patvirtinančius tiekėjo atitiktį keliamiems reikalavimams, vadovaujantis VPĮ 51 straipsnio nuostatomis, ar jų bus prašoma tik iš laimėtojo. Jei pateikti dokumentus, patvirtinančius tiekėjo atitiktį keliamiems reikalavimams, bus prašoma tik iš laimėtojo, turi būti nustatomas reikalavimas kartu su pasiūlymu pateikti laisvos formos deklaraciją dėl atitikties keliamiems reikalavimams[4].
Atsižvelgiant į tai, kad EBVPD yra dokumentas, kuriuo preliminariai patvirtinama ūkio subjektų atitiktis tiekėjams keliamiems reikalavimams (VPĮ 46, 47, 48 straipsniai), jis, kaip ir patys tiekėjų pašalinimo pagrindų nebuvimo, atitikties kvalifikacijos ir (ar) kokybės vadybos bei aplinkos apsaugos vadybos sistemų standartams pagrindimo dokumentai, gali būti tikslinamas bei aiškinamas pagal VPĮ 45 straipsnio 3 dalies reikalavimus. Atitinkamai tiekėjas, net kartu su pasiūlymu nepateikęs užpildytos EBVPD formos, turi teisę šį dokumentą pateikti po pasiūlymų pateikimo termino pabaigos. Dėl to perkančioji organizacija, nustačiusi, kad EBVPD pateikta ne visa ir (ar) netiksli informacija, privalo kreiptis į tiekėją dėl trūkstamos informacijos pateikimo ir (ar) jos patikslinimo bei įvertinti tiekėjo pateiktą papildomą ir (ar) patikslintą informaciją.
VPT yra išaiškinusi[5], kad pirkimo vykdytojas, vertindamas EBVPD, turi atsižvelgti tik į tuos punktus ir kriterijus, kurie yra būtini tam konkrečiam pirkimui. Jei tiekėjas užpildo daugiau nei reikalaujama, pirkimo vykdytojas nevertina tos dalies. Taigi tokiu atveju tikslinti EBVPD nebūtina. Manytina, kad pirmiau aprašyta teisės elgesio taisyklė labiausiai tinkama situacijai, kai perkančioji organizacija vertina tiekėjo ankstesniam pirkimui parengtą EBVPD. Vis dėlto ne visada tiekėjo nurodyta perteklinė informacija gali būti laikoma tokio pobūdžio pertekline informacija, į kurią perkančioji organizacija neturi atsižvelgti. Pavyzdžiui, tuo atveju, jeigu iš perkančiosios organizacijos prašomos nurodyti informacijos nebūtų paaiškėjusi tiekėjo neatitiktis nustatytiems reikalavimams, tačiau tiekėjas pateikia papildomą, nereikalautą pateikti informaciją, iš kurios matyti, kad tiekėjas nustatytų reikalavimų neatitinka, perkančioji organizacija turėtų vertinti ir tokius duomenis ir kreiptis į tiekėją dėl nurodytos informacijos paaiškinimo, patikslinimo.
Kadangi VPĮ nereglamentuojama, kaip konkrečiai, nustačius tam tikrus netikslumus, turėtų būti tikslinamas EBVPD, tiekėjams turėtų būti suteikiama diskrecija nurodytą dokumentą patikslinti tiek pateikiant atnaujintą EBVPD formą su ištaisytais trūkumais, tiek atskirai nuo EBVPD formos pateikiant paaiškinimus ir (ar) su tuo susijusius aktualius dokumentus, tačiau iš naujo nepildant naujos EBVPD formos. Bet kokiu atveju, EBVPD trūkumų ištaisymas ir (ar) kartu su pasiūlymu nepateiktos EBVPD formos pateikimas nėra laikomas draudžiamu pasiūlymo esmės keitimu ir (ar) pasiūlymo iš neatitinkančio pirkimo sąlygų reikalavimų nedaro atitinkančiu[6], kas, priešingu atveju, lemtų pasiūlymo atmetimą (detaliau žiūrėti VPĮ 45 straipsnio 1 dalies 4 punkto komentarą).
- VPĮ 50 straipsnio 2 dalyje yra reglamentuojama EBVPD forma ir turinys. 2016 m. sausio 5 d. EK priėmė Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) 2016/7, kuriuo nustatoma Europos bendrojo viešųjų pirkimų dokumento standartinė forma. Nurodyto reglamento 2 priede yra pateikta standartinė EBVPD forma, prieinama visomis ES oficialiomis kalbomis.
Pagal ES lygiu patvirtintą formą EBVPD sudaro tokios dalys: (I) informacija apie pirkimo procedūrą ir perkančiąją organizaciją ar perkantįjį subjektą, (II) informacija apie ekonominės veiklos vykdytoją, (III) pašalinimo kriterijai: su baudžiamaisiais nuosprendžiais susiję pagrindai, su mokesčių ar socialinio draudimo įmokų mokėjimu susiję pagrindai, su nemokumu, interesų konfliktu ar profesiniais nusižengimais susiję pagrindai, kiti pašalinimo pagrindai, nustatyti VPĮ 46 straipsnyje, (IV) atrankos kriterijai: tinkamumas, ekonominė ir finansinė būklė, techniniai ir profesiniai pajėgumai, kokybės užtikrinimo schemos ir aplinkosaugos vadybos standartai, (V) kandidatų, kurių kvalifikacija tinkama, skaičiaus sumažinimas, (VI) baigiamieji pareiškimai[7].
Rengdamos konkrečios pirkimo procedūros pirkimo dokumentus, perkančiosios organizacijos ir perkantieji subjektai kvietime dalyvauti konkurse, kvietime dalyvauti konkurse nurodytuose pirkimo dokumentuose arba kvietimuose patvirtinti susidomėjimą turi nurodyti, kokios informacijos jie reikalaus iš ekonominės veiklos vykdytojų, ir aiškiai pareikšti, ar reikalauja pateikti EBVPD formos II ir III dalyse nurodytą informaciją apie subrangovus, kurių pajėgumais ekonominės veiklos vykdytojas nesiremia[8]. Taigi tais atvejais, kai tiekėjas remiasi konkrečių subjektų (subtiekėjų) pajėgumais tam, kad atitiktų perkančiosios organizacijos nustatytus reikalavimus, tiekėjas privalo pateikti EBVPD formos II ir III dalyse nurodytą informaciją apie tokius subjektus.
EBVPD yra pildomas elektroniniu būdu[9]. Tai reiškia, kad spausdinti EBVPD neprivaloma. EBVPD gali būti pasirašytas elektroniniu parašu (pasirašant suformuotą PDF failą), arba įkeliant į CVP IS XML failą bei pasirašant visą pasiūlymą elektroniniu parašu (jeigu toks funkcionalumas nustatytas konkrečiame pirkime)[10]. EBVPD forma prieinama adresu: http://ebvpd.eviesiejipirkimai.lt/espd-web/.
Pagal VPĮ 50 straipsnio 2 dalies 1 punktą tiekėjas, pateikdamas užpildytą EBVPD formą, oficialiai pareiškia, kad nėra tiekėjo pašalinimo pagrindų, jis tenkina pirkimo dokumentuose nustatytus kvalifikacijos reikalavimus ir, jeigu taikytina, laikosi reikalaujamų kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartų, kartu pateikiama ir kita perkančiosios organizacijos reikalaujama atitinkama informacija. VPĮ 50 straipsnio 2 dalies 1 punkte vartojama sąvoka oficialus tiekėjo pareiškimas reiškia, kad EBVPD yra išimtinai tiekėjo savideklaracija ir kartu su EBVPD neturi būti teikiami viešųjų institucijų ar trečiųjų šalių išduoti sertifikatai ir (ar) kiti dokumentai. Pabrėžtina, kad tiekėjas, EBVPD pažymėdamas, kad atitinka perkančiosios organizacijos nustatytus reikalavimus, garantuoja šios informacijos teisingumą. Dėl to, perkančiajai organizacijai patikrinus ir nustačius, kad tiekėjas vis dėlto keliamų reikalavimų neatitinka, tiekėjo EBVPD nurodyta informacija, esant tam tikroms sąlygoms, gali būti pripažinta melaginga bei taikomos atitinkamos teisinės pasekmės (dėl melagingos informacijos detaliau žiūrėti VPĮ 52 straipsnio komentarą).
Pagal VPĮ 50 straipsnio 2 dalies 2 punktą tiekėjas EBVPD turi nurodyti kompetentingą instituciją ar trečiąją šalį, atsakingą už dokumentų, patvirtinančių tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, išdavimą. Nurodyta informacija yra aktuali dėl to, kad, nustačius, jog tiekėjas gali būti pripažintas pirkimo laimėtoju (arba išimtiniu VPĮ 50 straipsnio 4 dalies taikymo atveju), tiekėjas neturi pareigos perkančiajai organizacijai pateikti tų EBVPD deklaruotos atitikties konkretiems reikalavimams įrodymų, kurie yra tiesiogiai ir neatlygintinai prieinami perkančiajai organizacijai (detaliau žiūrėti VPĮ 50 straipsnio 7 dalies 1 punkto komentarą).
Pagal VPĮ 50 straipsnio 2 dalies 3 punktą tiekėjas, perkančiajai organizacijai pateikdamas užpildytą EBVPD, oficialiai pareiškia, kad jis sugebės nedelsdamas, gavęs perkančiosios organizacijos prašymą, pateikti kompetentingos institucijos ar trečiosios šalies išduotus dokumentus, patvirtinančius jo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams. Sąvoka oficialus tiekėjo pareiškimas reiškia, kad tiekėjas, viešajame pirkime pateikdamas užpildytą EBVPD, deklaruoja ne tik tai, jog atitinka tiekėjui keliamus reikalavimus, bet taip pat ir tai, kad, esant poreikiui, galės tinkamai pagrįsti ir įrodyti tokią atitiktį, kaip tai nurodyta VPĮ 50 straipsnio 4 bei 6 dalyse. Atsižvelgiant į tai, vertintina, kad tam tikrais atvejais, kai tiekėjui žinoma, jog gali būti tam tikrų ribojimų perkančiajai organizacijai nedelsiant pateikti EBVPD nurodytą informaciją pagrindžiančius dokumentus, tiekėjas perkančiąją organizaciją apie tai turėtų informuoti iš anksto. Pavyzdžiui, užsienio tiekėjas turėtų nurodyti, kad yra pradėjęs teisės verstis atitinkama veikla Lietuvoje pripažinimo procesą ir atitinkamus teisę verstis konkrečia veikla pagrindžiančius dokumentus galės pateikti tik tada, kai šis procesas bus užbaigtas.
Pagal VPĮ 50 straipsnio 2 dalies 4 punktą tiekėjas EBVPD turi nurodyti duomenų bazės, kurioje pateikiami dokumentai ar informacija, patvirtinantys tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, interneto adresą, jeigu nurodyti dokumentai yra prieinami interneto duomenų bazėje. Pavyzdžiui, LR registruoti juridiniai asmenys EBVPD turi pateikti nuorodą į BĮ Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklalapį[11], kadangi jame perkančiosios organizacijos turi teisę neatlygintinai susipažinti su informacija apie tiekėjo įsipareigojimų, susijusių su socialinio draudimo įmokų sumokėjimu, įvykdymą, tai pat nuorodą į BĮ Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapį[12], kuriame perkančiosios organizacijos turi teisę neatlygintinai susipažinti su informacija apie tai, kad tiekėjas atitinka minimalius patikimo mokesčių mokėtojo kriterijus. Kaip jau nurodyta, tokia informacija apie duomenų šaltinius yra aktuali dėl to, kad tiekėjas neturi pareigos perkančiajai organizacijai pateikti tokių dokumentų, kurie yra tiesiogiai ir neatlygintinai prieinami perkančiajai organizacijai (detaliau žiūrėti VPĮ 50 straipsnio 7 dalies 1 punkto komentarą).
VPT tiek perkančiosioms organizacijoms[13], tiek tiekėjams[14] yra parengusi rekomendacinę metodinę medžiagą, susijusią su EBVPD pildymu.
- VPĮ 50 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta tiekėjų teisė EBVPD naudoti pakartotinai. Sąvoka pakartotinai aiškintina taip, kad tas pats užpildytas EBVPD gali būti naudojamas tiek tos pačios perkančiosios organizacijos vykdomame kitame viešajame pirkime, tiek kitos perkančiosios organizacijos vykdomame viešajame pirkime.
VPT yra išaiškinusi[15], kad EBVPD elektroninė forma leidžia pirkimo vykdytojams ir tiekėjams pakartotinai naudoti ankstesnėse pirkimo procedūrose naudotą EBVPD, jei abi pusės naudoja XML versiją. Formą galima naudoti tol, kol duomenys išlieka teisingi ir tinkami.
Taigi, esminė ir vienintelė EBVPD pakartotinio naudojimo sąlyga – EBVPD nurodyti duomenys yra tinkami konkretaus naujo viešojo pirkimo atveju ir teisingi.
Tuo atveju, jeigu EBVPD nurodyti reikalavimai (pavyzdžiui, neprivalomi tiekėjų pašalinimo pagrindai, kvalifikacijos reikalavimai) skiriasi nuo reikalavimų, nurodytų aktualaus viešojo pirkimo dokumentuose, pakartotinio EBVPD naudojimo galimybė yra ribota. Tačiau, kaip jau nurodyta, EBVPD informacija gali būti tikslinama VPĮ 45 straipsnio 3 dalies pagrindu. Dėl to, net jeigu tiekėjo pakartotinai (iš kito viešojo pirkimo) teikiamame EBVPD yra netikslumų arba nesutapčių su viešojo pirkimo dokumentuose, įskaitant kartu pateiktame EBVPD, nurodytais reikalavimais, tiekėjas turi teisę nurodytus netikslumus pašalinti. Tai ypač aktualu tuo atveju, kai EBVPD atitinkamos informacijos trūksta. Tuo tarpu priešingu atveju, kai EBVPD yra pateikta konkrečiam viešajam pirkimui neaktuali (perteklinė) informacija, kaip jau nurodyta, pirkimo vykdytojas jos nevertina ir tokiu atveju EBVPD tikslinti nebūtina.
- VPĮ 50 straipsnio 4 dalyje yra įtvirtinta perkančiosios organizacijos teisė bet kuriuo pirkimo procedūrų metu paprašyti tiekėjų pateikti visus ar dalį dokumentų, patvirtinančių jų pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams, jeigu tai būtina siekiant užtikrinti tinkamą pirkimo procedūrų atlikimą. Kitaip tariant, VPĮ 50 straipsnio 4 dalyje yra įtvirtinta išimtis iš bendrosios taisyklės, kad EBVPD nurodytą informaciją pagrindžiančius dokumentus (duomenis) turi pateikti tik tas tiekėjas, kuris gali būti pripažintas pirkimo laimėtoju (detaliau žiūrėti VPĮ 50 straipsnio 6 dalies komentarą).
VPĮ 50 straipsnio 4 dalyje nurodyta išimtis gali būti taikoma tuo atveju, jeigu tai būtina siekiant užtikrinti tinkamą pirkimo procedūros atlikimą. Tačiau nei VPĮ 50 straipsnio 4 dalyje, nei kitose VPĮ nuostatose nėra detalizuota, kokie konkrečiai atvejai galėtų būti vertinami kaip keliantys grėsmę tinkamam pirkimo procedūrų atlikimui ir sąlygojantys VPĮ 50 straipsnio 4 dalies išimties taikymą. Vis dėlto, atsižvelgiant į išimtinį nurodytos teisės pobūdį bei į EBVPD tikslą mažinti administracinę naštą, vertintina, kad, nepaisant lakoniško teisinio reguliavimo, perkančioji organizacija šia teise turėtų naudotis tik išskirtiniais atvejais, turėdama pagrįstų abejonių dėl tiekėjų atitikties keliamiems reikalavimams ar EBVPD nurodytos informacijos teisingumo.
Tiekėjui nepateikus EBVPD nurodytą informaciją pagrindžiančių dokumentų ir (arba) pateikus dokumentus, kurie nepagrindžia tiekėjo atitikties nustatytiems reikalavimams ir jų nepatikslinus per perkančiosios organizacijos nustatytą terminą, tiekėjas pašalinamas iš viešojo pirkimo procedūrų VPĮ 45 straipsnio 1 dalies 1 punkto ir (arba) 3 punkto, ir (arba) 4 punkto pagrindu.
- VPĮ 50 straipsnio 5 dalyje įtvirtinta perkančiosios organizacijos pareiga įvertinti tiekėjo EBVPD nurodytą informaciją ir, jeigu taikytina VPĮ 50 straipsnio 4 dalies išimtis, – tiekėjo pateiktuose dokumentuose nurodytą informaciją bei priimti sprendimą dėl kiekvieno tiekėjo atitikties pirkimo dokumentuose nustatytiems tiekėjams keliamiems reikalavimams. Kaip matyti, pagal bendrąją taisyklę tiekėjų atitiktis pirkimo dokumentuose nustatytiems atitikties reikalavimams pirmiausia yra įvertinama išimtinai pagal EBVPD nurodytą informaciją ir tik išimtiniais atvejais pagal tiekėjo pateiktus dokumentus.
VPĮ nereglamentuojama, per kiek laiko perkančioji organizacija privalo įvertinti tiekėjų pateiktus EBVPD. Tačiau VPĮ 50 straipsnio 5 dalyje nurodyta, kad perkančioji organizacija, įvertinusi kiekvieno tiekėjo atitiktį nustatytiems reikalavimams, privalo ne vėliau kaip per tris darbo dienas raštu informuoti kiekvieną tiekėją apie patikrinimo rezultatus, pagrįsdama priimtus sprendimus. Nurodytoje teisės normoje vartojama sąvoka pagrįsdama priimtus sprendimus reiškia perkančiosios organizacijos pareigą pateikti išsamius savo sprendimų (ypatingai tais atvejais, kai tiekėjai pagal pateiktus EBVPD yra pripažįstami neatitinkančiais nustatytų reikalavimų) motyvus (detaliau apie perkančiųjų organizacijų pareigą motyvuoti priimamus sprendimus žiūrėti VPĮ 19 straipsnio 5 dalies komentarą). Reikalavimai tiekėjus informuoti raštu ir pateikti sprendimų motyvus yra susiję su veiksmingu tiekėjų teisės į teisminę gynybą įgyvendinimu – VPĮ 102 straipsnio 1 dalies 1 punkte įtvirtinta tiekėjų teise perkančiajai organizacijai pateikti pretenziją dėl perkančiosios organizacijos priimto sprendimo, t. y. ginčyti perkančiosios organizacijos priimtą sprendimą
VPĮ 50 straipsnio 5 dalyje taip pat nurodyta, kad teisę dalyvauti tolesnėse viešojo pirkimo procedūrose turi tik tie tekėjai, kurie atitinka perkančiosios organizacijos keliamus reikalavimus. Tuo tarpu perkančiajai organizacijai įvertinus tiekėjo EBVPD ir papildomą teikėjo pateiktą informaciją (EBVPD paaiškinimus, patikslinimus) bei nustačius, kad tiekėjas neatitinka pirkimo dokumentuose nurodytų reikalavimų, tokio tiekėjo pasiūlymas turi būti atmestas VPĮ 45 straipsnio 1 dalies 1 punkto ir (arba) 3 punkto, ir (arba) 4 punkto pagrindu.
- VPĮ 50 straipsnio 6 dalyje įtvirtinta perkančiosios organizacijos pareiga, prieš nustatant laimėtoją, kreiptis į ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusį tiekėją su prašymu pateikti aktualius dokumentus, pagrindžiančius EBVPD nurodytą informaciją, t. y. pagrindžiančius tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimą ir atitiktį kvalifikacijos reikalavimams (detaliau žiūrėti VPĮ 51 straipsnio komentarą) bei, jeigu taikytina, kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams (detaliau žiūrėti VPĮ 48 straipsnio komentarą). Išimtis iš nurodytos taisyklės gali būti taikoma tik tuo atveju, jeigu viešojo pirkimo sutartis sudaroma preliminariosios sutarties pagrindu (detaliau žiūrėti VPĮ 78 straipsnio 4 dalies ir 5 dalies 1 punkto komentarus).
Kreipimesi dėl EBVPD informacijos pagrindimo pirkimo vykdytojas privalo nustatyti protingą terminą dokumentams pateikti, t. y. tokį terminą, per kurį rūpestingas ir apdairus tiekėjas galėtų gauti dokumentus ir juos pateikti pirkimo vykdytojui (įvertinant pažymoms iš valstybės institucijų gauti reikalingą laiką, prašomos informacijos apimtį ir pan.).
Tais atvejais, kai galimas pirkimo laimėtojas teikia dokumentus, gautus iš institucijų, laikoma, kad dokumentai, nurodantys duomenis po pasiūlymų pateikimo termino pabaigos, yra priimtini. Tačiau svarbu tai, kad tiekėjo kvalifikacija ir atitiktis kokybės ir (ar) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams būtų įgyta iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos ir tai turi būti užfiksuota pačiame dokumente, pavyzdžiui, pažyma apie įvykdytą sutartį išduota po pasiūlymų pateikimo termino pabaigos, o joje nurodoma informacija aktuali iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos[16].
VPĮ 50 straipsnio 6 dalyje įtvirtintos perkančiosios organizacijos pareigos įgyvendinimo tikslas – siekis realiai įsitikinti ir užtikrinti, kad viešojo pirkimo sutartis būtų sudaryta su kompetentingu, patikimu ir pajėgiu tiekėju. Kitaip tariant, tai, kad administracinės naštos tiek perkančiajai organizacijai, tiek tiekėjams mažinimo tikslu pasiūlymų vertinimo etape yra naudojama tiekėjų deklaracija – EBVPD, negali lemti situacijos, jog viešojo pirkimo sutartis būtų sudaryta su tiekėju, kurio atitiktis viešojo pirkimo dokumentuose nurodytiems reikalavimams yra grindžiama išimtinai EBVPD, t. y. tiekėjo savideklaracijoje pateikta informacija.
Jeigu tiekėjas, pateikęs ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, tinkamai nepagrindžia EBVPD nurodytos informacijos, t. y. nepateikia tinkamų įrodymų (detaliau žiūrėti VPĮ 51 straipsnio komentarą), perkančioji organizacija su tokiu tiekėju viešojo pirkimo sutarties sudaryti negali ir tokio tiekėjo pasiūlymą turi atmesti (detaliau žiūrėti VPĮ 45 straipsnio 1 dalies 1, 3 ir 4 punktų komentarus).
- VPĮ 50 straipsnio 7 dalyje yra reglamentuojamos VPĮ 50 straipsnio 4 ir 6 dalių taikymo išimtys. Pagal VPĮ 50 straipsnio 7 dalį perkančioji organizacija nereikalauja iš tiekėjo pateikti dokumentų, patvirtinančių jo pašalinimo pagrindų nebuvimą, atitiktį kvalifikacijos reikalavimams ir kokybės vadybos sistemos ir (arba) aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartams (jeigu taikytina) dviem atvejais: (1) jeigu perkančioji organizacija turi galimybę susipažinti su šiais dokumentais ar informacija tiesiogiai ir neatlygintinai prisijungusi prie nacionalinės duomenų bazės bet kurioje valstybėje narėje arba naudodamasi CVP IS priemonėmis; (2) jeigu perkančioji organizacija šiuo dokumentus turi iš ankstesnių pirkimo procedūrų.
VPĮ 50 straipsnio 7 dalies 1 punkte vartojama sąvoka tiesiogiai prisijungusi reiškia, kad konkretūs aktualūs duomenys perkančiajai organizacijai turi būti prieinami be konkrečios informacijos turėtojo sutikimo.. Tuo tarpu sąvoka neatlygintinai reiškia, kad prisijungimas prie atitinkamos duomenų bazės turi būti nemokamas.
Taigi, tais atvejais, kai EBVPD pateiktos informacijos įrodymus (ar jų dalį) galima nemokamai rasti atitinkamoje nacionalinėje duomenų bazėje, tiekėjas turi nurodyti, kur prašomus įrodymus rasti (t. y. turi nurodyti duomenų bazės pavadinimą, svetainę, dokumento identifikacijos numerį ir pan.). Tokiais atvejais perkančioji organizacija turi įrodymus atsisiųsti tiesiai iš nurodyto šaltinio. Nurodydamas šią informaciją tiekėjas sutinka, kad perkančioji organizacija atsisiųstų dokumentus (pagal atitinkamas asmens duomenų tvarkymo taisykles). Tokiu būdu gerokai sumažinama administracinė našta, susijusi su dalyvių tinkamumo įrodinėjimu.
Pagal VPĮ 50 straipsnio 7 dalies 2 punktą, jeigu perkančioji organizacija tiekėjo EBVPD pateiktą informaciją pagrindžiančius įrodymus turi iš ankstesnių pirkimų procedūrų ir perkančiosios organizacijos turimi įrodymai yra galiojantys, perkančioji organizacija nesikreipia į tiekėją dėl pakartotinio jų pateikimo, tokiu būdu užtikrindama tiek administracinės naštos mažinimą, tiek ir viešojo pirkimo procedūrų operatyvumą.
[1] Komentuojamos VPĮ 50 straipsnio normos nustatytos įgyvendinant Direktyvos 2014/24/ES 59 straipsnio normas.
[2] Steinicke, Michael, Vesterdorf, Peter L., Brussels Commentary on EU Public Procurement Law, Nomos, C.H.BECK, Hart publishing, 2018, P. 657.
[3] Europos Komisijos 2016 m. sausio 5 d. įgyvendinimo reglamento (ES) 2016/7, kuriuo nustatoma Europos bendrojo viešųjų pirkimų dokumento standartinė forma, preambulės 1 punktas.
[4] Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašo 21.3.3.6., 21.3.3.7 punktai.
[5] https://klausk.vpt.lt/hc/lt/articles/360001646039-Ar-pirkimo-vykdytojas-vykdydamas-atvir%C4%85-konkurs%C4%85-turi-pra%C5%A1yti-tiek%C4%97jo-patikslinti-EBVPD-jeigu-jis-u%C5%BEpild%C4%97-dal%C4%AF-IV-dalis-Kandidat%C5%B3-kuri%C5%B3-kvalifikacija-tinkama-skai%C4%8Diaus-suma%C5%BEinimas-kuri-pildoma-kai-vykdomas-ribotas-konkursas-
[6] LApT 2018 m. birželio 27 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e2A-906-236/2018.
[7] Komisijos 2016 m. sausio 5 d. įgyvendinimo reglamento (ES) 2016/7, kuriuo nustatoma Europos bendrojo viešųjų pirkimų dokumento standartinė forma, 2 priedas.
[8] Komisijos 2016 m. sausio 5 d. įgyvendinimo reglamento (ES) 2016/7, kuriuo nustatoma Europos bendrojo viešųjų pirkimų dokumento standartinė forma, 1 priedas.
[9] EBVPD forma prieinama adresu: http://ebvpd.eviesiejipirkimai.lt/espd-web/.
[16] ESTT 2013 m. spalio 10 d. sprendimas byloje Manova, C-336/12.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite