Kada privaloma pirkimo dokumentuose nustatyti pašalinimo pagrindus?
Klausimas:
Kada privaloma pirkimo dokumentuose nustatyti pašalinimo pagrindus?
Atsakymas:
Privalomi pašalinimo pagrindai turi būti keliami (nustatomi pirkimo dokumentuose) vykdant tarptautinės vertės ar supaprastintą (išskyrus mažos vertės) pirkimą.
- privalomi pašalinimo pagrindai nurodyti VPĮ 46 str. 1 d., 21 d., 3 d. , 4 d.
- neprivalomi pašalinimo pagrindai nurodyti VPĮ 46 str. 6 d.
„Neprivalomas“ pašalinimo pagrindas reiškia, kad jo neprivaloma nustatyti pirkimo dokumentuose (nepaisant to, kokios vertės ir koks pirkimas vykdomas), tačiau jeigu atitinkamas pašalinimo pagrindas yra nustatytas konkretaus pirkimo dokumentuose, jis tampa privalomu tame pirkime.
Nuo 2024-01-01 atliekant supaprastintus pirkimus vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu, pažymų, patvirtinančių Viešųjų pirkimų įstatymo 46 straipsnyje nurodytų tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimą, nereikalaujama, kai tiekėjas pateikia Europos bendrąjį viešųjų pirkimų dokumentą. Pažymų, patvirtinančių tiekėjo pašalinimo pagrindų nebuvimą, perkančioji organizacija gali reikalauti iš tiekėjų tik turėdama pagrįstų abejonių dėl šių tiekėjų patikimumo. Netaikoma pirkimams pagal PĮ (taikoma pirkimams pagal PĮ nuo 2024-07-01).
Taip pat atkreiptinas dėmesys į Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašo 9¹ ir 9² p.:
„9¹. Neatsižvelgiant į tai, ar toks pašalinimo pagrindas numatytas vykdomo pirkimo dokumentuose, perkančioji organizacija, įvertinusi, kad tiekėjo pašalinimas iš pirkimo procedūros proporcingas vertinamam tiekėjo elgesiui, gali pašalinti tiekėją iš pirkimo procedūros:
9¹.1. jeigu jis su kitais tiekėjais yra sudaręs susitarimų, kuriais siekiama iškreipti konkurenciją atliekamame pirkime, ir perkančioji organizacija dėl to turi įtikinamų duomenų;
9¹.2. jeigu tiekėjas pirkimo metu pateko į interesų konflikto situaciją, kaip apibrėžta Viešųjų pirkimų įstatymo 21 straipsnyje, ir atitinkamos padėties negalima ištaisyti. Laikoma, kad atitinkamos padėties dėl interesų konflikto negalima ištaisyti, jeigu į interesų konfliktą patekę asmenys nulėmė viešojo pirkimo komisijos ar perkančiosios organizacijos sprendimus ir šių sprendimų pakeitimas prieštarautų Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatoms;
9¹.3. jeigu tiekėjas pirkimo metu ėmėsi neteisėtų veiksmų, siekdamas daryti įtaką perkančiosios organizacijos sprendimams, gauti konfidencialios informacijos, kuri suteiktų jam neteisėtą pranašumą pirkimo procedūroje, ar teikė klaidinančią informaciją, kuri gali daryti esminę įtaką perkančiosios organizacijos sprendimams dėl tiekėjų pašalinimo, jų kvalifikacijos vertinimo, laimėtojo nustatymo, ir perkančioji organizacija gali tai įrodyti bet kokiomis teisėtomis priemonėmis.“ (nuostata įsigaliojo nuo 2023-08-18)
„9². Neatsižvelgiant į tai, ar toks pašalinimo pagrindas nustatytas vykdomo pirkimo dokumentuose, perkančioji organizacija pašalina tiekėją iš pirkimo procedūros, jeigu tiekėjas yra neatlikęs jam paskirtos baudžiamojo poveikio priemonės – uždraudimo juridiniam asmeniui dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.“ (nuostata įsigaliojo nuo 2025-02-01)
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite