Perkamas naudotas savivartis automobilis su manipuliatoriumi (M kategorija). Ar privaloma naudotai transporto priemonei taikyti minimalius aplinkos apsaugos kriterijus?
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. D1-508 patvirtintu Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus tvarkos aprašu (toliau – Tvarkos aprašas) transporto priemonių įsigijimui vykdant skelbiamą pirkimą, yra privaloma taikyti Tvarkos aprašo 2 priede nustatytus minimalius aplinkos apsaugos kriterijus M ir N kategorijų kelių transporto priemonėms.
Transporto priemonėms patvirtinti aplinkos apsaugos kriterijai yra susiję su Alternatyviųjų degalų įstatymo (toliau - ADĮ) įgyvendinimo tikslais. Siekiant vykdyti žaliuosius pirkimus įsigyjant transporto priemones pirkimo vykdytojas įsivertina, kaip jis visų pirma atitinka ADĮ reikalavimus viešiesiems pirkimams ir pagal tai nustato reikalavimus transporto priemonėms (žiūrėti ADĮ 15 straipsnio 3, 4 ir 5 dalis). Tais atvejais, kai ADĮ procentai yra pasiekti, galima taikyti reikalavimus, nustatytus Tvarkos aprašo 2 priedo Aplinkos apsaugos kriterijų X skyriaus „M ir N kategorijų kelių transporto priemonės ir su jų priežiūra susijusios paslaugos“ 10 arba 11 punkte (atitinkamai pagal tai, kokios kategorijos transporto priemonė yra perkama).
Atkreipiame dėmesį, kad ADĮ 15 straipsnis nustato reikalavimus, keliamus viešiesiems pirkimams ir jie yra privalomi pirkimų vykdytojams kai jie:
1) įsigyja kelių transporto priemones ar sudaro lizingo, nuomos arba išperkamosios nuomos sutartis dėl kelių transporto priemonių naudojimo;
2) <...>;
3) <...>.
ADĮ 15 str. 7 d. pateiktas išimčių, kada netaikomi ADĮ reikalavimai, sąrašas. Sprendimą, ar planuojamoms įsigyti transporto priemonėms yra taikomi ADĮ reikalavimai, priima pats pirkimo vykdytojas.
Tais atvejais, kai perkamai transporto priemonei ADĮ reikalavimai netaikomi ir (arba) ji patenka į ADĮ 15 straipsnio 7 dalyje nurodytas išimtis, pirkimo vykdytojas turi teisę savarankiškai nustatyti aplinkos apsaugos kriterijus. Savarankiškai nustatomi aplinkos apsaugos kriterijai turi būti susiję su pirkimo objektu ir nustatomi taikant bent vieną iš Tvarkos aprašo 4.4.4. papunktyje numatytų aplinkosauginių principų:
„4.4.4.1. prekei pagaminti ir (ar) tiekti, paslaugai teikti ar darbams atlikti sunaudojama mažiau gamtos išteklių ir (ar) sudėtyje yra pakartotinai panaudotų ir (ar) perdirbtų medžiagų;
4.4.4.2. prekei pagaminti, tiekti ir (ar) naudoti, paslaugai teikti ar darbams atlikti sunaudojama mažiau elektros energijos ir (ar) naudojama energija iš atsinaujinančių energijos išteklių;
4.4.4.3. prekei pagaminti, paslaugai teikti ar darbams atlikti naudojama mažiau ar nenaudojama pavojingųjų cheminių medžiagų, neteršiama aplinka ir nekeliamas pavojus sveikatai;
4.4.4.4. prekė yra tvirta, ilgaamžė, funkcionali, ji ar jos sudedamosios dalys tinka naudoti daug kartų ir (ar) lengvai pataisomos, ir (ar) pakeičiamos;
4.4.4.5. prekė, virtusi atliekomis, tinka paruošti pakartotinai naudoti ar perdirbti..“
Šie Tvarkos aprašo 4.4.4. papunktyje nurodyti aplinkosauginiai principai nėra formuluotės, kurias pirkimo vykdytojai gali tiesiog perrašyti į pirkimo dokumentus. Jums gali būti naudingas šis DUK: "Ar pirkimo vykdytojas gali į pirkimo dokumentus nukopijuoti vieną ar kelis aplinkosauginius principus pagal Tvarkos aprašo 4.4.4 p. ir tai laikyti aplinkos apsaugos reikalavimu?"
Jeigu perkama transporto priemonė ir patenka į ADĮ 15 straipsnio 7 dalyje nurodytas išimtis, pirkimo vykdytojas vis tiek turi taikyti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2011 m. vasario 21 d. įsakymą „Dėl Energijos vartojimo efektyvumo ir aplinkos apsaugos reikalavimų, taikomų įsigyjant kelių transporto priemones, nustatymo ir atvejų, kada juos privaloma taikyti, tvarkos aprašo patvirtinimo“, kurio 5 punkte nustatyta, kad „Perkančioji organizacija ar perkantysis subjektas, atlikdami transporto priemonių ar jomis teikiamų paslaugų viešuosius pirkimus Alternatyviųjų degalų įstatymo 15 straipsnio 7 dalyje nustatytais tikslais ir reikmėms, techninėse specifikacijose turi nurodyti perkamų transporto priemonių energijos vartojimo efektyvumo ir aplinkos apsaugos reikalavimus arba viešųjų pirkimų pasiūlymus turi vertinti pagal kainos ar sąnaudų ir kokybės santykį, o transporto priemonių vartojamų degalų rūšį ar sąnaudas ir aplinkos apsaugos reikalavimus nustatyti kaip vieną iš vertinimo kriterijų."
Pažymėtina, kad nei ADĮ, nei Tvarkos apraše nėra numatyta išimčių, kai perkama naudota (ne nauja) transporto priemonė. Taigi nepriklausomai nuo to, ar pirkimo vykdytojas ketina įsigyti naują ar naudotą transporto priemonę, jam privaloma vadovautis ADĮ ir Tvarkos apraše nustatytais reikalavimais.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite