Norėtume neskelbiamos apklausos būdu įsigyti daržoves iš ūkininkų (bulvės, kopūstai, morkos). Ar galime taikyti Tvarkos aprašo 4.4.4.3. p. reikalavimą?
Klausimas: Norėtume neskelbiamos apklausos būdu įsigyti daržoves iš ūkininkų (bulvės, kopūstai, morkos). Ar galime taikyti Tvarkos aprašo 4.4.4.3. prekei pagaminti, paslaugai teikti ar darbams atlikti naudojama mažiau ar nenaudojama pavojingųjų cheminių medžiagų, neteršiama aplinka ir nekeliamas pavojus sveikatai aplinkos apsaugos kriterijų? Kokių pagrindžiančių dokumentų galime prašyti iš tiekėjų?
Atsakymas:
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakymo Nr. D1-508 „Dėl Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas) 5 punktas nurodo, kad " vykdant neskelbiamas derybas ar neskelbiamą mažos vertės pirkimą, minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai taikomi pasirinktinai – pirkimo vykdytojas vykdo žaliąjį pirkimą vadovaudamasis bet kuriuo (-ais) tvarkos aprašo 4 punkto papunkčiu (-ais), neatsižvelgdamas, ar produktas įtrauktas į produktų sąrašą "
Tuo atveju, kai vykdomos neskelbiamos derybos arba neskelbiamas mažos vertės pirkimas, pirkimo vykdytojas gali savarankiškai nustatyti aplinkos apsaugos kriterijus (aplinkosauginius reikalavimus), kurie yra susiję su pirkimo objektu, taikydamas bent vieną iš Tvarkos aprašo 4.4.4.1. – 4.4.4.5 p. numatytų aplinkosauginių principų pasirinktinai. Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad Tvarkos aprašo 4.4.4. p. numatyti aplinkosauginiai principai yra bendro pobūdžio kriterijai, pagal kuriuos nustatoma, ar pirkimas žaliasis (t. y. priskiriamas prie žaliųjų), tačiau tai nėra tikslios formuluotės, kurias galima nukopijuoti į pirkimo dokumentus. Pavyzdžiui, pirkimo dokumentuose negali būti tiesiog nukopijuojamas aplinkos apsaugos principas – „prekei pagaminti naudojama mažiau ar nenaudojama pavojingųjų cheminių medžiagų, neteršiama aplinka ir nekeliamas pavojus sveikatai“. Pirkimo vykdytojas norėdamas nustatyti konkretų aplinkosauginį reikalavimą, kuris įgyvendintų Tvarkos aprašo 4.4.4.3 p. principą, turi būti išsiaiškinęs, kokios cheminės medžiagos yra naudojamos perkamam produktui, kokio sumažinimo pirkimo vykdytojas tikėtųsi iš tiekėjo ir pan.
Pirkimo vykdytojas, rengdamas reikalavimus ir atlikdamas rinkos tyrimą arba rinkos konsultaciją, aiškinasi, analizuoja ir vertina, kokiais aplinkosauginiais principais vadovaujantis galima nustatyti aplinkosauginius reikalavimus bei kaip (kokiais dokumentais) tiekėjas gali įrodyti atitiktį reikalavimams. Atsižvelgiant į konkretaus pirkimo objekto savybes, konkretaus pirkimo aplinkybes bei būsimos sutarties vykdymo sąlygas, pirkimo vykdytojas priima sprendimą, kokiais įrodančiais dokumentais bus įrodinėjama atitiktis. Svarbiausia, kad pateikiamas dokumentas ir jame esanti informacija įrodytų arba patvirtintų atitiktį pirkimo dokumentuose nustatytam aplinkosauginiam reikalavimui. Informacija, kokiais dokumentais tiekėjas gali įrodyti atitiktį keliamiems reikalavimams, privalo būti nurodyta konkretaus pirkimo dokumentuose.
Taip pat atkreipiame dėmesį į Tvarkos aprašo 6 p. reikalavimą, kad “Jeigu įsigyjama produktų sąraše esanti prekė, kuri turi būti tiekiama ar perduodama antrinėje pakuotėje, ji turi atitikti pakuotėms nustatytus minimalius aplinkos apsaugos kriterijus (2 priedo II skyrius „Pakuotės“), nebent tai prieštarauja higienos normoms.” Todėl jeigu maisto produktai turi būti tiekiami antrinėse pakuotėse, privaloma nustatyti minimalius kriterijus, nustatytus Tvarkos aprašo 2 priede "Pakuotės".
Primename, kad įsigyjant maisto produktus neskelbiamų derybų būdu arba vykdant mažos vertės neskelbiamą pirkimą, gali būti taikomi ne tik Tvarkos aprašo 4.4.4. p. numatyti aplinkosauginiai principai. Pirkimas būtų laikomas žaliuoju taip pat ir bet kuriuo iš šių atvejų:
- Vadovaujantis Tvarkos aprašo 2 priedo 8.1 p., įsigyjamiems maisto produktams nustatant aplinkosauginius reikalavimus pagal vieną iš 3 alternatyvų:
8.1.1. produktai turi turėti ekologiškam produktui išduotą sertifikatą pagal 2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007 su visais pakeitimais ir papildymais, reikalavimus;
8.1.2. produktai turi atitikti 2012 m. lapkričio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų ir (ar) Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. sausio 7 d. įsakymo Nr. 3D-10 „Dėl žemės ūkio ir maisto produktų saugomų kilmės vietos nuorodų, saugomų geografinių nuorodų ir garantuotų tradicinių gaminių įregistravimo ir kai kurių žemės ūkio ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios“ reikalavimus ir jiems suteikta saugoma geografinė nuoroda ir (ar) saugoma kilmės vietos nuoroda, ir (ar) garantuoto tradicinio gaminio nuoroda;
8.1.3. produktai turi būti sertifikuoti ženklu „Kokybė“, kaip numatyta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gegužės 20 d. įsakymu Nr. 3D-351 „Dėl Nacionalinės maisto kokybės sistemos taisyklių patvirtinimo ir kai kurių žemės ūkio ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios“ (toliau – NKP), ar atitikti Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1305/2013 dėl paramos kaimo plėtrai, teikiamos Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) lėšomis, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1698/2005, 16 straipsnio 1 punkto b dalyje nurodytų lygiaverčių kitų valstybių narių pripažintų maisto produktų kokybės sistemų reikalavimus.
- Kai vadovaujantis Tvarkos aprašo 4.4.1 p., kuris numato, kad pirkimas laikomas žaliuoju, kai “perkamas aplinkosauginis ir aplinkai palankus produktas, kuris patenka į orientacinį aplinkosauginių ir aplinkai palankių prekių bei paslaugų sąrašą pagal 2015 m. lapkričio 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentą (ES) 2015/2174 dėl orientacinio aplinkosauginių ir aplinkai palankių prekių bei paslaugų rinkinio, Europos aplinkos ekonominėms sąskaitoms skirtų duomenų perdavimo formato ir kokybės ataskaitų teikimo sąlygų, struktūros ir periodiškumo pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 691/2011 dėl Europos aplinkos ekonominių sąskaitų”, perkami ekologiniai žemės ūkio (augalininkystės ir gyvulininkystės) produktai.
Jums taip pat gali būti naudingi šie DUK:
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite