Ar popierius ir jo gaminiai gali būti pagaminti tik iš 100 proc. pirminės medienos plaušų?
Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. D1-508 „Dėl Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Aplinkos ministro įsakymas) patvirtintame ir nuo 2024-02-01 įsigaliojusiame Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo (toliau – Tvarkos aprašas) 2 priedo I skyriuje „Popierius ir jo gaminiai“ yra nustatyti tokie minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai rašymo, spausdinimo ir kopijavimo popieriui:
1. Rašymo, spausdinimo ir kopijavimo popierius:
„1.1. gaminys turi būti pagamintas iš 100 proc. perdirbto popieriaus (naudoto popieriaus ir (ar) gamybos atliekų) plaušų arba ne mažiau kaip 30 proc. pirminės medienos plaušų, gautų iš miškų, sertifikuotų naudojant Forest Stewardship Council (toliau – FSC) ar Miškų sertifikavimo sistemų pripažinimo programą (angl. Programme for the Endorsement of Forest Certification schemes (toliau – PEFC) arba lygiavertes miškų sertifikavimo sistemas, kita dalis – iš perdirbto popieriaus plaušų;
1.2. gaminys turi būti nebalintas arba balintas nenaudojant chloro dujų.“
T.y. Tvarkos aprašo 1.1. papunktyje yra nustatytos dvi galimybės, kaip gaminys turi būti pagamintas, tam, kad atitiktų 1.1. papunkčio reikalavimą:
1) ”iš 100 proc. perdirbto popieriaus (naudoto popieriaus ir (ar) gamybos atliekų) plaušų”, t.y. visas gaminys turi būti pagamintas iš 100 proc. perdirbto popieriaus plaušų;
arba
2) ”iš ne mažiau kaip 30 proc. pirminės medienos plaušų, gautų iš miškų, sertifikuotų naudojant <...>, kita dalis – iš perdirbto popieriaus plaušų“, t.y. jei gaminio sudėtyje yra, pavyzdžiui, 35 proc. pirminės medienos plaušų, tuomet likusią 65 proc. gaminio dalį turi sudaryti perdirbto popieriaus plaušai.
Tuo atveju, jei pirkimo vykdytojas pirkimo dokumentų reikalavimuose nustatys reikalavimą popieriui ir jo gaminiams pagal Tvarkos prašo 1.1. papunkčio antrąją dalį, t.y., kad produktas turi būti pagamintas iš ne mažiau kaip 30 proc. pirminės medienos plaušų, gautų iš miškų, sertifikuotų naudojant FSC ar PEFC arba lygiavertes miškų sertifikavimo sistemas, kita dalis – iš perdirbto popieriaus plaušų, manytina, kad galima situacija, jog visas produktas 100 proc. galėtų būti pagamintas iš pirminės medienos plaušų, gautų iš miškų, sertifikuotų naudojant FSC ar PEFC arba lygiavertes miškų sertifikavimo sistema, tačiau primintina, kad sprendimai dėl konkrečiam pirkimo objektui keliamų konkrečių reikalavimų, įskaitant aplinkosauginius, turi būti pagrįsti ir juos priima pats pirkimo vykdytojas, žinodamas visas su konkrečiu pirkimu susijusias aplinkybes.
Pažymėtina, kad vykdant žaliąjį pirkimą, vadovaujantis Tvarkos prašo 4.1 papunkčiu turi būti nustatomi visi patvirtinti minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai (pavyzdžiui, perkant rašymo, spausdinimo ir kopijavimo popierių), perkamas produktas turi atitikti ir Tvarkos aprašo 1.1., ir 1.2. papunkčių reikalavimus).
Jums taip pat gali būti naudingos Aplinkos ministerijos rekomendacijos "Tvarios miškininkystės sertifikavimas. FSC ir PEFC sertifikatai".
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite