2023-02-23 4S-205 Lietuvos sveikatos mokslų universitetas
VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ TARNYBA
TIKRINIMO ATASKAITA
Lietuvos sveikatos mokslų universitetui
Žiniai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai A. Lvovo g. 2 01124 Vilnius
|
2023-02- Į 2022-09-14 2022-11-10 2022-11-18 2022-12-12 2022-12-21 2023-01-06 2023-02-20 |
Nr. Nr. Nr.
|
4S- (7.3Mr) 2022-DVT2-01525 2022-DVT2-01932 El. paštu El. paštu El. paštu El. paštu El. paštu |
I. Įvadinė dalis
Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 95 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Pirkimų ir koncesijų priežiūros taisyklėmis, patvirtintomis Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2019 m. vasario 1 d. įsakymu Nr. 1S-25 „Dėl Pirkimų ir koncesijų priežiūros taisyklių patvirtinimo“, Viešųjų pirkimų tarnybos Priežiūros skyriaus vyresnioji patarėja, patarėja, vyriausioji specialistė atliko Lietuvos sveikatos mokslų universiteto veiklos, susijusios su 2021 m. viešųjų pirkimų planavimu, inicijavimu, viešųjų pirkimų procedūrų organizavimu ir atlikimu, sutarčių sudarymu ir vykdymu, patikrinimą (toliau – Tikrinimas).
Santrumpos:
- BVPŽ kodas – kodas pagal Bendrąjį viešųjų pirkimų žodyną, patvirtintą 2002 m. lapkričio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2195/2002.
- CPO – Centrinė perkančioji organizacija.
- CVP IS – Centrinė viešųjų pirkimų informacinė sistema.
- DPS – dinaminė pirkimų sistema.
- Įstatymas – Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymas[1].
- Komisija – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriaus įsakymu sudaryta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto viešųjų pirkimų komisija.
- Komisijos darbo reglamentas - LSMU viešųjų pirkimų komisijos darbo reglamentą, patvirtintą LSMU rektoriaus 2020 m. Rugpjūčio 10 d. Įsakymu Nr. V-460[2].
- Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašas – Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašas, patvirtintas Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. 1S-97.
- Pirkimo iniciatorius - Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriaus įsakymu paskirtas (-i) pirkimo iniciatorius (-iai).
- Pirkimo organizatorius – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriaus įsakymu paskirtas (-i) pirkimo organizatorius (-iai).
- Pirkimai – pirkimai, kurie pateikti Tikrinimo ataskaitos prieduose Nr. 1, Nr. 3.
- Pirkimo vykdytojas / Perkančioji organizacija / LSMU – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, juridinio asmens kodas 302536989.
- Sutartys – sudarytos sutartys, kurios pateiktos Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 2.
- Tarnyba – Viešųjų pirkimų tarnyba.
- Tiekėjai – dalyvaujantys Pirkimuose ūkio subjektai, Pirkimų pagrindu sudarytų sutarčių kitos šalys (ne Pirkimo vykdytojas) (žr. Tikrinimo ataskaitos priedus Nr. 1, Nr. 2, Nr. 3).
- Tikrinimo ataskaita – Tikrinimo rezultatų įforminimo dokumentas.
- Tvarkos aprašas – LSMU viešųjų pirkimų planavimo, vykdymo ir sutarčių kontrolės tvarkos aprašas, patvirtintas LSMU rektoriaus 2017 m. Liepos 3 d. Įsakymu Nr. V-602[3].
II. Informacinė dalis
- Tikrinimo tikslas: atskleisti sistemines su pirkimų valdysena, organizavimu, vykdymu ir sutarčių įgyvendinimu bei priežiūra susijusias problemas. Tikrinimo metu buvo nagrinėjami ne tik Perkančiosios organizacijos vidiniai dokumentai, pateikti paaiškinimai, kita papildoma informacija, bet ir analizuojami tikrinimo apimtyje (priedai Nr. 1-3) atrinktų pirkimų, sutarčių duomenys, jų vykdymo aplinkybės. Tokiu būdu informacijai, įrodymams gauti bei atsakyti į iškeltus klausimus buvo taikyti Tikrinimo ataskaitos prieduose nurodytų pirkimų ir sutarčių peržiūros, jų sąlygų ir šių sąlygų laikymosi įvertinimo, palyginamosios analizės metodai, o pirkimų bei sutarčių vertinimas buvo atliekamas tik ta apimtimi, kuri būtina surinkti ir išanalizuoti informacijai apie Perkančiosios organizacijos pirkimų ir sutarčių vykdymo procesų valdymą bei identifikuoti esančias problemas, rizikas ir pateikti su tuo susijusias išvadas bei rekomendacijas.
- Pagrindiniai tikrinimo atlikimo klausimai:
- Ar Perkančioji organizacija yra pasitvirtinusi vidaus teisės aktus, aptariančius pirkimų inicijavimą, planavimą, organizavimą, vykdymą, sutarčių sudarymą ir įgyvendinimo kontrolę? Ar šie teisės aktai atitinka pirkimus reglamentuojančių įstatymų ir juos įgyvendinančių norminių teisės aktų reikalavimus? Ar šių teisės aktų yra laikomasi planuojant, inicijuojant ir atliekant pirkimus, sudarant ir vykdant sutartis?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai sudarė komisijas (paskyrė pirkimų organizatorius) pirkimams atlikti, paskyrė pirkimų iniciatorius, sutarčių vykdymo kontrolę atliekančius asmenis, įtraukė pirkimų stebėtojus?
- Ar pirkimų procedūrose dalyvauja tik nešališkumo deklaracijas, konfidencialumo pasižadėjimus pasirašę bei privačius interesus deklaravę asmenys?
- Ar Perkančioji organizacija buvo patvirtinusi 2021 metais planuotų vykdyti pirkimų planą ir laiku bei tinkamai paskelbė planuotų pirkimų suvestinę (jos atnaujinimus)? Ar Perkančioji organizacija laikėsi atitinkamais metais planuotų atlikti pirkimų planų? Ar ir kokia apimtimi buvo nukrypta nuo planuotų atlikti pirkimų plano? Kokios priežastys tai lėmė?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai skaičiuoja numatomų pirkimų vertes?
- Ar Perkančioji organizacija laikosi reikalavimo prekių ir (arba) paslaugų įsigyti iš centrinės perkančiosios organizacijos, prekių, paslaugų ir darbų įsigyti naudojantis centrinės perkančiosios organizacijos atlikta pirkimo procedūra, valdoma dinamine pirkimo sistema ar sudaryta preliminariąja sutartimi?
- Ar Perkančioji organizacija pasirenka tinkamą pirkimo būdą?
- Kokią Perkančiosios organizacijos atitinkamais metais vykdytų pirkimų dalį sudarė neskelbiami pirkimai? Ar Perkančioji organizacija neskelbiamus pirkimus vykdė pagrįstai?
- Ar Perkančioji organizacija laikosi reikalavimo, kad pirkimų, kuriuos atliekant ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas būtų išrenkamas tik pagal kainą, vertė kiekvienais kalendoriniais metais neviršytų atitinkamame įstatymo nustatytos dalies nuo bendros pirkimų vykdytojo pirkimų vertės?
- Kokie veiksmai lemia, jog Perkančiosios organizacijos pirkimuose dalyvauja tik vienas tiekėjas? Kokių veiksmų Perkančioji organizacija imasi, jog užtikrintų, kad pirkimuose dalyvautų daugiau nei vienas tiekėjas? Kaip Perkančioji organizacija pasirengia pirkimui (ar atlieka rinkos tyrimus, vykdo konsultacijas su rinkos dalyviais)? Ar Perkančiosios organizacijos vykdomuose pirkimuose (priklausomai nuo objekto) akivaizdžiai nedominuoja kuris nors vienas tiekėjas?
- Ar Perkančioji organizacija, įsigydama prekes, paslaugas ar darbus, skatina inovatyvių produktų pasiūlą, siekia, kad būtų daroma kuo mažesnė įtaka klimato kaitai, aplinkos taršai, atliekų susidarymui, gamtos išteklių naudojimui, ekosistemų ir jų paslaugų būklei ir (ar) kitam neigiamam poveikiui aplinkai ir užtikrina, kad būtų pasiekti inovatyvių viešųjų pirkimų rodikliai, būtų taikomi atsinaujinančių išteklių ir (ar) energijos naudojimo, energijos vartojimo efektyvumo ir aplinkos apsaugos reikalavimai ir (ar) kriterijai? Ar Perkančioji organizacija užtikrina, kad vykdant pirkimo sutartis būtų laikomasi aplinkos apsaugos, socialinės ir darbo teisės įpareigojimų?
- Ar Perkančiosios organizacijos atliekamiems pirkimams yra galimybė taikyti dinaminę pirkimų sistemą? Jeigu taip, dėl kokių priežasčių dinaminė pirkimų sistema nėra naudojama?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai naudojasi preliminariųjų sutarčių sudarymo galimybe? Jeigu ne, kokios priežastys tai lemia?
- Kiek vidutiniškai trunka pirkimų procedūros? Ar yra galimybių trumpinti atitinkamų pirkimų procedūrų atlikimo terminus?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai vykdo pirkimų sutartis? Ar tinkamai atliekama sutarčių vykdymo kontrolė?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai vykdo pareigą dėl informacijos apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius ar netinkamai ją įvykdžiusius tiekėjus viešinimo?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai vykdo pareigą dėl tiekėjų pirkimo procedūrų metu nuslėpusių informaciją ar pateikusių melagingą informaciją arba dėl pateiktos melagingos informacijos nepateikusių patvirtinančių dokumentų viešinimo?
- Ar Perkančioji organizacija Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje tinkamai skelbia laimėjusių dalyvių pasiūlymus, sudarytas pirkimų (preliminariąsias) sutartis ir jų pakeitimus?
- Ar Perkančioji organizacija tinkamai ir laiku teikia Tarnybai pirkimų, sutarčių ir vidaus sandorių ataskaitas ir skelbia jas Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje? Ar tarptautinio pirkimo atveju skelbia skelbimus apie pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties sudarymą, projekto konkurso rezultatus ir skelbimus apie pirkimo sutarties keitimus?
- Kokia dalis pirkimų buvo baigta nesudarius pirkimo sutarties (preliminariosios sutarties), nesukūrus dinaminės pirkimų sistemos arba nenustačius projekto konkurso laimėtojo (kiek iš jų – dėl to, kad per nustatytą terminą nebuvo pateikta nė vienos paraiškos, pasiūlymo, projekto konkurso plano ar projekto)? Kokios to priežastys?
- Ar Perkančioji organizacija naudojasi vidaus sandorių sudarymo galimybe? Jei naudojasi, ar tai daro pagrįstai?
- Ar Perkančioji organizacija naudojasi tiekėjų rezervuotos teisės dalyvauti pirkimuose nustatymo galimybe? Ar užtikrinamas rezervuotos teisės dalyvauti pirkimuose sąlygų laikymasis?
- Ar Perkančioji organizacija, vykdydama pirkimus, pirkimų pagrindu sudarydama ir vykdydama sutartis, laikosi tarptautinių sankcijų, nustatančių ribojimus ar draudimus skirti ar toliau vykdyti pirkimų sutartis, taikymą nustatančių teisės aktų reikalavimų?
3. Tikrinimo metu taikyti metodai:
Dokumentų ir kitos, su tikrinimo objektu susijusios, informacijos rinkimas, peržiūra ir analizė.
III. Dėstomoji dalis
- Perkančiosios organizacijos vidaus teisės aktai, aptariantys pirkimų inicijavimą, planavimą, organizavimą, vykdymą, sutarčių sudarymą ir įgyvendinimo kontrolę[4]
Perkančioji organizacija Tikrinimo metu pateikė šiuo dokumentus:
- Tvarkos aprašą;
- Komisijos darbo reglamentą.
Tikrinimo metu nustatyta, kad pagrindinis vidaus teisės aktas Perkančiojoje organizacijoje, reglamentuojantis viešųjų pirkimų organizavimo ir vidaus kontrolės sistemą, užtikrinančią vykdomų pirkimų teisėtumą ir Perkančiosios organizacijos veiklos planų įgyvendinimą, sutartinių įsipareigojimų tretiesiems asmenims laikymąsi, yra Tvarkos aprašas.
Išanalizavus Tvarkos aprašą, nustatyta, kad Perkančiojoje organizacijoje yra išskiriami šie pirkimų proceso etapai:
1) Pirkimų poreikio formavimas ir inicijavimas. Perkančiosios organizacijos reikalingų pirkti prekių, paslaugų ar darbų poreikį formuoja pirkimų iniciatoriai. Pirkimų iniciatoriais gali būti padalinio vadovas, jo pavaduotojas, darbuotojas, kuris parengia pirkimo objekto techninę specifikaciją, darbuotojas, kuris parengia ir pateikia paraišką Perkančiosios organizacijos informacinėje sistemoje, ar projekto vadovas ar kitas darbuotojas, įgaliotas rektoriaus atlikti pirkimo iniciatoriaus funkciją. Pirkimų iniciatorius, rengdamas planuojamų pirkimų sąrašą, turi numatyti pirkimo objekto vertę; pateikti argumentuotą paaiškinimą, jeigu pirkimo objektą siūloma pirkti nesinaudojant CPO elektroniniu katalogu; pateikti informaciją, ar ketinamam įsigyti pirkimo objektui taikytini aplinkos apsaugos kriterijai, energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai, ir pateikti siūlymus dėl šių kriterijų taikymo vykdant pirkimą; parengti pirkimo objekto techninę specifikaciją; atlikti rinkos tyrimą; pateikti kitą pirkimui atlikti reikalingą informaciją; dalyvauti inicijuojamo pirkimo viešojo pirkimo komisijos darbe komisijos nario teisėmis.
2) Pirkimų planavimas. LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba, gavusi iš pirkimų iniciatorių pirkimų sąrašus, turi parengti metinį pirkimų planą. Tam tikslui LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba planuojamam pirkti pirkimo objektui priskiria BVPŽ kodą; vadovaudamasi Įstatymu, apskaičiuoja numatomo pirkimo vertę ir nustato pirkimo būdą; parengia numatytų vidaus sandorių pagrindimą; apibendrinusi pirkimų iniciatorių planuojamų pirkimų sąrašus, parengusi Perkančiosios organizacijos metinį pirkimų planą ir suderinusi jį su Perkančiosios organizacijos Ekonomikos ir planavimo tarnyba bei administracijos ir finansų direktoriumi, teikia pirkimų planą pasirašyti rektoriui; gavusi rektoriaus patvirtintą pirkimų planą, rengia pirkimų, kurių vertė yra virš 10 000 Eur be PVM, suvestinę, kurioje taip pat nurodo einamaisiais kalendoriniais metais planuojamus sudaryti vidaus sandorius, ir ne vėliau kaip iki einamųjų metų kovo 15 d. Įstatymo nustatyta tvarka suvestinę skelbia CVP IS. Pirkimų iniciatorius ne rečiau kaip kartą per ketvirtį privalo peržiūrėti patvirtintą pirkimų planą ir įvertinti jame pateiktos informacijos aktualumą. Atsiradus poreikiui tikslinti pirkimų planą, pirkimo iniciatorius, suderinęs su LSMU Ekonomikos ir planavimo tarnyba bei administracijos ir finansų direktoriumi, raštu ir elektroniniu paštu pateikia LSMU Viešųjų pirkimų tarnybai patikslintą pirkimų sąrašą. LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba, gavusi iš pirkimų iniciatoriaus patikslintą pirkimų sąrašą, kartu su iniciatoriaus atlikto rinkos tyrimo duomenimis, pradeda pirkimų plano pakeitimą. LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba, gavusi rektoriaus patvirtintą pakeistą pirkimų planą, patikslina paskelbtą suvestinę ir ją paskelbia Įstatymo nustatyta tvarka CVP IS.
3) Pirkimų vykdymas. Tikrinimo metu nustatyta, kad viešieji pirkimai Perkančiojoje organizacijoje vykdomi, vadovaujantis Įstatymo ir (ar) Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašo nuostatomis. Pirkimo procedūros prasideda LSMU Viešųjų pirkimų tarnybai gavus pirkimo iniciatoriaus pirkimo paraišką. LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba rengia rektoriaus įsakymą dėl Komisijos sudarymo arba, jeigu pirkimui atlikti Komisija nesudaroma, pirkimą paveda atlikti pirkimo organizatoriui; pirkimo iniciatoriaus prašymu arba LSMU Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo sprendimu organizuoja konsultacijas su rinka Įstatymo nustatyta tvarka; jeigu reikia, pirkimo iniciatoriaus prašymu arba LSMU Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo sprendimu CVP IS skelbia pirkimo objekto techninės specifikacijos projektą. Vadovaujantis Tvarkos aprašu, pirkimo procedūras atlikti privalo (mažos vertės pirkimų procedūras pagal preliminariąją sutartį atliekamoms atnaujinto tiekėjų varžymosi procedūroms – gali) Komisija, o mažos vertės pirkimus ir pirkimus, naudojantis CPO elektroniniu katalogu, Perkančiojoje organizacijoje vykdo pirkimų organizatorius. Komisija arba pirkimų organizatorius rengia pirkimo dokumentus bei juos skelbia CVP IS, o, vykdant neskelbiamą pirkimą, paraiškoje nurodytus tiekėjus kviečia dalyvauti pirkime ir jiems pateikia pirkimo dokumentus.
4) Pirkimo sutarties sudarymas ir įgyvendinimas. Pirkimo sutarties arba preliminariosios sutarties sudarymą ir vykdymą reglamentuoja Įstatymas. Pirkimo sutarties projektas rengiamas ir derinamas vadovaujantis LSMU rektoriaus patvirtintomis LSMU dokumentų valdymo ir kontrolės procedūromis. Pirkimo sutartis teikiama pasirašyti LSMU rektoriui arba jo įgaliotam asmeniui vadovaujantis LSMU rektoriaus patvirtintomis dokumentų valdymo ir kontrolės procedūromis. LSMU rektorius arba jo įgaliotas asmuo, pasirašęs konfidencialumo pasižadėjimą, gali pavesti pirkimo organizatoriui, Komisijai, pretenzijų nagrinėjimo komisijai arba pirkimo iniciatoriui pateikti jam išsamesnę informaciją ir paaiškinimus apie vykdomą ar įvykdytą pirkimą.
Sutarties šalių įsipareigojimų vykdymą, pristatymo terminų laikymosi koordinavimą, taip pat prekių, paslaugų ir darbų atitikties pirkimo sutartyse numatytiems kokybiniams, kiekybiniams ir kitiems reikalavimams stebėseną atlieka pirkimo iniciatorius. Jis taip pat patikrina sąskaitas faktūras, ar jos atitinka pirkimo užsakymą, pirkimo sutartį, mažos vertės pirkimo tiekėjų apklausos pažymą. Pirkimo iniciatorius pagal kompetenciją inicijuoja siūlymus dėl pirkimo sutarties pratęsimo, keitimo, nutraukimo arba pirkimo sutartyje numatytų prievolių įvykdymo užtikrinimo būdų taikymo tiekėjui; raštu informuoja LSMU Viešųjų pirkimų tarnybą apie įvykdytą (nutrauktą) pirkimo sutartį ir nurodo sutarties įvykdymo (nutraukimo ) datą, faktiškai tiekėjui sumokėtą sumą; taip pat raštu informuoja apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius arba netinkamai įvykdžiusius tiekėjus, kai pirkimo sutartis nutraukta dėl esminio pirkimo sutarties pažeidimo arba priimtas teismo sprendimas, kuriuo tenkinami LSMU reikalavimai pripažinti pirkimo sutarties neįvykdymą arba netinkamą įvykdymą esminiu ir atlyginti dėl to patirtus nuostolius; informuoja LSMU Viešųjų pirkimų tarnybą apie naujo pirkimo aktualumą. Visi galimi sutarties pakeitimai turi būti suderinti su rektoriumi.
Nustatyta, kad pirkimų iniciatorius yra atsakingas už sutarčių vykdymą, pristatymo (atlikimo), teikimo terminų laikymosi koordinavimą, taip pat prekių, paslaugų ir darbų atitikties pirkimo sąlygose numatytiems kokybiniams, kiekybiniams ir kitiems reikalavimams stebėseną, patikrina sąskaitas faktūras, ar jos atitinka pirkimo užsakymą, pirkimo sutartį, mažos vertės pirkimo tiekėjų apklausos pažymą. Pirkimų iniciatoriaus iniciatyva gali būti sudaryta komisija dėl prekių ar paslaugų, ar darbų priėmimo – tokiu atveju ši komisija privalo įsitikinti, kad pirkimo objektas, jo techniniai, funkciniai, kiekybiniai, kokybės reikalavimai atitinka pirkimo sutartyje nustatytas sąlygas, nepažeisti prievolių užtikrinimo terminai, kitos pirkimo sutartyje nustatytos sąlygos ir prievolės yra įvykdytos tinkamai, patikrina sąskaitas faktūras, ar jos atitinka pirkimo užsakymą, pirkimo sutartį, mažos vertės pirkimo tiekėjų apklausos pažymą. Jeigu pirkimo iniciatoriaus arba prekių pristatymo, paslaugų ar darbų priėmimo komisija neturi pretenzijų dėl jai pristatytų prekių, suteiktų paslaugų ar atliktų darbų, pasirašo priėmimo – perdavimo aktą arba kitą lygiavertį dokumentą, o, jeigu nustato, kad pirkimo objektas arba jo techniniai, kiekybiniai, kokybės reikalavimai neatitinka pirkimo sutartyje nustatytų sąlygų, priėmimo – perdavimo akto nepasirašo ir raštu reikalauja iš tiekėjo tinkamo prievolių įvykdymo.
Išanalizavus Komisijos darbo reglamentą, nustatyta, kad Komisija vykdo Perkančiosios organizacijos rektoriaus įsakymu nustatytas užduotis. Komisija darbą pradeda tik tada, kai Komisijos nariai pasirašo nešališkumo deklaracijas ir konfidencialumo pasižadėjimus bei deklaruoja viešuosius ir privačius interesus Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (toliau – VTEK) bei susipažįsta su Komisijos darbo reglamentu. Komisija priima sprendimą vykdyti pirkimą LSMU metiniame pirkimų plane (toliau – Pirkimų planas) nustatytu pirkimo būdu arba inicijuoja Pirkimų plano pakeitimą, siūlydama aukštesnio lygio pirkimo būdą; priima sprendimą dėl pirkimo techninės specifikacijos projekto paskelbimo CVP IS; prireikus, atlieka rinkos tyrimą ir / ar rinkos konsultaciją; rengia pirkimo skelbimą; rengia pirkimo dokumentus, išskyrus pirkimo techninę specifikaciją, ir juos skelbia teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais; teikia tiekėjams pirkimo dokumentų paaiškinimus ir patikslinimus; vykdo pirkimo procedūras (susipažįsta su pasiūlymais; tikrina tiekėjų kvalifikacinius duomenis ir priima sprendimą dėl tiekėjo kvalifikacijos duomenų; atlieka tiekėjų kvalifikacinę atranką (jei atliekama); nagrinėja, vertina, palygina pateiktus tiekėjų pasiūlymus, priima sprendimą ir praneša apie jį tiekėjams; nustato pasiūlymų eilę, priima sprendimą dėl laimėjusio pasiūlymo ir atidėjimo termino; tiekėjams teikia pirkimo dokumentų paaiškinimus ir patikslinimus; nagrinėja iš tiekėjų gautas pretenzijas bei rengia atsakymus; priėmusi sprendimą dėl sutarties sudarymo, apie šį sprendimą informuoja tiekėjus, nurodant nustatytą pasiūlymų eilę, laimėjusį pasiūlymą, atidėjimo terminą, kitą reikalingą informaciją; gali nutraukti viešojo pirkimo procedūras; atlieka kitus veiksmus, susijusius su pirkimo procedūromis, numatytus Įstatyme ir kituose teisės aktuose ir konkurso sąlygose.
Perkančioji organizacija taip pat nurodė, kad LSMU pirkimų ir sutarčių valdymui, kontrolei ir analizei naudoja kelias programas: 1) viešųjų pirkimų planavimo, registravimo, vykdymo ir sutarčių vykdymo informacinę sistemą EcoCost; 2) procesų ir dokumentų valdymo sistemą @PDVS. Viešųjų pirkimų planavimo, registravimo, vykdymo ir sutarčių vykdymo informacinėje sistemoje EcoCost yra vykdomas pirkimų planavimas ir pirkimų plano vykdymo kontrolė, pirkimų inicijavimas, derinimas, pažymų derinimas, sutarčių priežiūra, registruojant informaciją apie sutarties vykdymą, sutarties pakeitimus (vykdymo laiko, vertės, pirkimo objekto pratęsimus). Šios sistemos pagalba vykdoma sutarties vertės pakeitimų kontrolė – skaičiuojama atliktų pakeitimų vertė.
LSMU rektoriaus 2017 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. V-988 patvirtinta LSMU dokumentų valdymo ir kontrolės procedūrų tvarka reglamentavo dokumentų taip pat ir pirkimo sutarčių) rengimą, tvarkymą, saugojimą, apskaitą bei registravimą. Dokumentai registruojami pagal rektoriaus patvirtintą dokumentacijos planą universiteto informacinėse sistemose arba kituose dokumentų registruose (tai taikoma ir sutartims). Dokumentų valdymo ir kontrolės procedūros tikslas – užtikrinti greitą priėjimą prie visų universitete turimų dokumentų bei užtikrinti skaidrią ir efektyvią universiteto veiklą.
LSMU rektoriaus 2022 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. 2022-V-0038 buvo atnaujinta Dokumentų valdymo ir kontrolės procedūrų tvarka, kurioje detalizuota procesų ir dokumentų valdymo sistema (@PDVS) – LSMU informacinė sistema, skirta informacinių technologijų priemonėmis valdyti vidaus administravimo ir veiklos procesus, susijusius su dokumentų, pavedimų, projektų, intelektinės nuosavybės valdymu ir kontrole ir tinkamu informacijos LSMU darbuotojams pateikimu. Už sutarčių bei jų papildomų susitarimų vykdymą yra atsakingas sutartyje nurodytas asmuo, kuris vykdo sutarties priežiūrą, rengia, pasirašo raštus, užsakymus, aiškinamuosius dokumentus, priėmimo – perdavimo aktus bei kitus dokumentus, kurie nesukuria sutartinių santykių su fiziniu ar juridiniu asmeniu. Sutarčių vykdymo stebėsena vykdoma @PDVS priemonėmis, kurioje privalo būti sukelti visi sutarčių projektai, derinami su atsakingais asmenimis, teikiami pasirašyti. Šioje sistemoje registruojama ir tarnybiniai pranešimai apie netinkamą sutarčių vykdymą ir pan.
Sutarčių vykdymo analizė, sutarčių įgyvendinimo stebėsena ir sutarčių rezultatų įvertinimas atliekami per iniciatoriaus pateiktą informaciją apie sutarties vykdymo nesklandumus. Vadovaujantis Tvarkos aprašu, sutarties įgyvendinimo stebėseną vykdo sutarčių iniciatorius ir per 5 darbo dienas raštu informuoja LSMU Viešųjų pirkimų tarnybą apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius arba netinkamai įvykdžiusius tiekėjus, kai pirkimo sutartis nutraukta dėl esminio pirkimo sutarties pažeidimo arba priimtas teismo sprendimas, kuriuo tenkinami LSMU reikalavimo pripažinti pirkimo sutarties neįvykdymą arba netinkamą įvykdymą esminiu ir atlyginti dėl to patirtus nuostolius. Pateiktą informaciją LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba skelbia Įstatymo nustatyta tvarka. Jei sutarties vykdymo procese su nesklandumais nėra susiduriama, toks sutarties vykdymas laikomas tinkamu ir detalesnės analizės nereikalaujama.
Apibendrinant pirmiau išdėstytą, Tarnyba vertina, kad Perkančiojoje organizacijoje nustatyta nuosekli, išsami pirkimų inicijavimo, planavimo, organizavimo, vykdymo, sutarčių sudarymo ir įgyvendinimo tvarka, t. y. pirkimų valdymo procesui užtikrinti sukurta tinkama sistema, pakankamai identifikuojami ir aprašomi pirkimų ir sutarčių vykdymo veiklos procesai. Atsižvelgus į tai, kad LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba yra atsakinga už pirkimų verčių skaičiavimą ir pirkimų būdų parinkimą, o Komisija priima sprendimą vykdyti pirkimą pirkimų plane nustatytu būdu arba inicijuoja Pirkimų plano pakeitimą, siūlant kitą pirkimo būdą, taip pat į tai, kad Komisijai taip pat tenka sprendimo dėl pirkimo būdo teisėtumo atsakomybė, todėl siekiant išvengti pirkimų plano keitimų dėl pirkimų būdo tikslinimo, rekomenduotina Tvarkos apraše ir Komisijos darbo reglamente Komisijai įtvirtinti teisę priimti sprendimą dėl Pirkimo būdo, o Pirkimų plane nustatyti numatomą (preliminarų) pirkimo būdą ar pan. Tokiu atveju Komisijai, keičiant pirkimo būdą, nereikėtų keisti paties pirkimų plano.
- Pirkimų iniciatorių, pirkimų organizatorių pirkimams atlikti skyrimas, Komisijos sudarymas, sutarčių vykdymo kontrolę atliekančių asmenų skyrimas, pirkimų stebėtojų įtraukimas[5].
Tikrinimo metu nustatyta, kad pirkimo iniciatoriumi gali būti Perkančiosios organizacijos darbuotojas, kuris nurodo poreikį viešojo pirkimo būdu įsigyti reikalingų prekių, paslaugų ar darbų ir (ar) parengia jų techninę specifikaciją ir (ar) jos projektą, t. y. LSMU padalinio vadovas, jo pavaduotojas, darbuotojas, kuris parengia pirkimo objekto techninę specifikaciją ir (ar) jos projektą, darbuotojas, kuris parengia ir pateikia pirkimo paraišką LSMU informacinėje sistemoje, projekto vadovas ar kitas LSMU darbuotojas, įgaliotas LSMU rektoriaus atlikti pirkimo iniciatoriaus funkciją. Pirkimų iniciatorių sąrašą tvirtina LSMU rektorius[6].
Pirkimo organizatoriumi LSMU rektorius paskiria LSMU Viešųjų pirkimų tarnybos darbuotoją (prireikus gali paskirti ir kito LSMU struktūrinio padalinio darbuotoją), kuris nustatyta tvarka organizuoja ir atlieka mažos vertės pirkimą, kai tokiam pirkimui atlikti nesudaroma Komisija[7].
Komisija yra sudaroma LSMU rektoriaus įsakymu. Tuo pačiu metu atliekamoms kelioms pirkimo procedūroms gali būti sudaromos kelios Komisijos[8].
Tikrinimo metu Perkančioji organizacija pateikė rektoriaus įsakymus, kuriais remiantis buvo paskirti Komisijos nariai ir pirkimų organizatoriai.
Perkančiosios organizacijos viešojo pirkimo pagrindu sudarytų sutarčių valdymo tvarka yra įtvirtinta Perkančiosios organizacijos Tvarkos aprašo V skyriuje „Pirkimų – pardavimo sutarčių kontrolė“. Nustatyta, kad pirkimų iniciatorius arba jo iniciatyva sudaryta prekių pristatymo, paslaugų ar darbų priėmimo komisija yra atsakingi už sutarčių vykdymą, pristatymo (atlikimo), teikimo terminų laikymosi koordinavimą, taip pat prekių, paslaugų ir darbų atitikties pirkimo sąlygose numatytiems kokybiniams, kiekybiniams ir kitiems reikalavimams stebėseną, patikrina sąskaitas faktūras, ar jos atitinka pirkimo užsakymą, pirkimo sutartį, mažos vertės pirkimo tiekėjų apklausos pažymą. Jeigu pirkimo iniciatoriaus arba prekių pristatymo, paslaugų ar darbų priėmimo komisija neturi pretenzijų dėl jai pristatytų prekių, suteiktų paslaugų ar atliktų darbų, pasirašo priėmimo – perdavimo aktą arba kitą lygiavertį dokumentą, o, jeigu nustato, kad pirkimo objektas arba jo techniniai, kiekybiniai, kokybės reikalavimai neatitinka pirkimo sutartyje nustatytų sąlygų, priėmimo – perdavimo akto nepasirašo ir raštu reikalauja iš tiekėjo tinkamo prievolių įvykdymo.
Iš Tvarkos aprašo nustatyta, kad pirkimo procedūrų vykdymo metu į Komisijos darbą gali būti pakviesti ekspertai – dalyko žinovai konsultuoti klausimu, kuriam reikia specialių žinių arba vertinimo, ir stebėtojai – valstybės ir savivaldybių institucijų ar įstaigų atstovai[9]. Perkančioji organizacija informavo, kad 2021 m. Pirkimų vykdyme nebuvo pasitelkti ekspertai. Patikrinus Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1 nurodytus pirkimus, nustatyta, kad Perkančioji organizacija pirkimų stebėtojus pasitelkė šiuose pirkimuose: Nr. 556508, Nr. 557810.
Apibendrinant pirmiau išdėstytą, Tarnybos vertinimu, Perkančiosios organizacijos vidaus teisės aktuose tinkamai reglamentuota pirkimo iniciatorių, pirkimo organizatorių skyrimo, Komisijos sudarymo, sutarčių vykdymo kontrolę atliekančių asmenų skyrimo ir pirkimo stebėtojų įtraukimo tvarka. Perkančioji organizacija tinkamai paskyrė pirkimų iniciatorius, organizatorius, sudarė Komisiją bei paskyrė už sutarties vykdymą atsakingus asmenis, pasitelkė pirkimų stebėtojus.
- Pirkimų procedūrose dalyvaujančių asmenų nešališkumo deklaracijų, konfidencialumo pasižadėjimų pasirašymas, privačių interesų deklaravimas[10]
Vadovaujantis Įstatymu, Perkančiosios organizacijos darbuotojai, Komisijos nariai, ekspertai, stebėtojai, dalyvaujantys pirkimo procedūroje ir (ar) galintys daryti įtaką jos rezultatams, turintys tiesioginį ar netiesioginį finansinį, ekonominį ar kitokio pobūdžio asmeninį suinteresuotumą, galintį pakenkti jų nešališkumui ir nepriklausomumui pirkimo metu, gali dalyvauti pirkimo procedūrose tik prieš tai pasirašę konfidencialumo pasižadėjimą ir nešališkumo deklaraciją[11] bei tinkamai pateikę viešųjų ir privačių interesų deklaracijas VTEK. Pareigą deklaruoti viešuosius ir privačius interesus nustato Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas, pagal kurį deklaruojančiaisiais asmenimis laikomi valstybės tarnyboje dirbantys asmenys bei šio įstatymo 4 straipsnio 3 dalyje nurodyti asmenys. Taip pat nurodyta, kad: „Šio įstatymo nuostatos dėl privačių interesų deklaravimo taikomos: <...> perkančiosios organizacijos ar perkančiojo subjekto (toliau kartu – perkantysis subjektas) vadovams, perkančiojo subjekto pirkimų komisijų nariams, perkančiojo subjekto vadovo paskirtiems atlikti supaprastintus pirkimus asmenims, perkančiojo subjekto atliekamų pirkimų procedūrose dalyvaujantiems ekspertams, <...> iniciatoriams“. Perkančiosios organizacijos Tvarkos apraše numatyta pareiga pirkimo iniciatoriui deklaruoti savo privačius interesus, o pirkimo organizatoriui, Komisijos nariams – deklaruoti savo privačius interesus tesisės aktų nustatyta tvarka bei pasirašyti nešališkumo deklaracijas ir konfidencialumo pasižadėjimus[12]. LSMU nurodė, kad pirkimo iniciatoriai nešališkumo deklaracijas ir konfidencialumo pasižadėjimus pasirašo prisijungdami prie viešųjų pirkimų planavimo, registravimo, vykdymo ir sutarčių vykdymo informacinės sistemos EcoCost. Taip pat Tvarkos aprašo 40 punkte nustatyta, kad LSMU rektorius arba jo įgaliotas asmuo, pasirašęs konfidencialumo pasižadėjimą, gali pavesti pirkimo organizatoriui, Komisijai, pretenzijų nagrinėjimo komisijai (jeigu tokia sudaroma) arba pirkimo iniciatoriui pateikti jam išsamesnę informaciją ir (ar) paaiškinimus apie vykdomą arba įvykdytą pirkimą.
LSMU nurodė, kad vienu metu veikia nuo kelių iki keliolikos viešųjų pirkimų komisijų, priklausomai nuo to, kiek tarptautinių ir (ar) supaprastintų konkursų tuo metu vyksta, tai yra kiekvienam viešajam pirkimui yra sudaroma atskira viešųjų pirkimų komisija. Įsakymuose, kuriais yra paskiriami Komisijos nariai, pagal poreikį yra nurodomi ir stebėtojai. Taip pat kiekvienai rašytinei sutarčiai yra rengiamas atskiras rektoriaus įsakymas dėl atsakingų asmenų už sutarčių vykdymą skyrimą.
Perkančioji organizacija nurodė, kad 2021 metais nebuvo vykdoma viešųjų pirkimų, kurių vykdymui būtų buvę pasitelkti ekspertai.
2017 m. gruodžio 29 d. rektoriaus įsakymu Nr. V-1351 „Dėl Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatų įgyvendinimo ir įgaliojimų suteikimo“ LSMU Personalo tarnybai buvo pavesta kontroliuoti, kaip LSMU darbuotojai vykdo pareigą deklaruoti privačius interesus, kylančius iš Viešųjų ir privačių interesų deklaravimo valstybinėje tarnyboje įstatymo. 2021 m. lapkričio 29 d. rektoriaus įsakymu Nr. 2021-V-0611 „Dėl Lietuvos sveikatos mokslų universiteto darbuotojų privačių interesų deklaravimo ir nusišalinimo ar nušalinimo nuo veiksmų, galinčių sukelti interesų konfliktą, tvarkos aprašo patvirtinimo“ privačių interesų deklaravimo ir nusišalinimo tvarka buvo atnaujinta, siekiant užtikrinti tinkamą viešųjų ir privačių interesų konfliktų prevencijos sistemos funkcionavimą, pastebėti galimus interesų konfliktus ir numatyti priemones jų išvengti, nustatyti privačių interesų deklaravimo ir iškilus viešųjų ir privačių interesų konfliktui, nusišalinimo arba nušalinimo nuo sprendimų priėmimo procedūras.
Apibendrinant pirmiau nustatytą, Tarnyba vertina, kad Perkančiosios organizacijos vidaus teisės aktuose tinkamai reglamentuota pirkimo procedūrose dalyvaujančių asmenų nešališkumo deklaracijų, konfidencialumo pasižadėjimų pasirašymo bei privačių interesų deklaravimo tvarka. Tikrinimo metu nustatyta, kad tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1 nurodytų pirkimų vykdyme dalyvavę pirkimų iniciatoriai, Komisijos nariai, pasitelkti stebėtojai yra pasirašę nešališkumo deklaracijas, konfidencialumo pasižadėjimus bei pateikę privačių interesų deklaracijas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
- 2021 m. pirkimų planas[13]
Pirkimų plano parengimo ir suvestinės paskelbimo reikalavimus reglamentuoja Įstatymo 26 straipsnio ir Informacijos viešinimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje tvarkos aprašo[14] nuostatos.
Pirkimų planavimo procesas aptartas Perkančiosios organizacijos Tvarkos aprašo II skyriaus „Pirkimų planavimas“ 9-17 punktuose.
Dėl Pirkimų plano sudarymo, patvirtinimo ir suvestinės paskelbimo CVP IS darbuotojų atsakomybės, Perkančioji organizacija paaiškino, kad pirkimų planavimas ir pirkimų plano vykdymo kontrolė vykdoma viešųjų pirkimų planavimo, registravimo, vykdymo ir sutarčių vykdymo informacinėje sistemoje EcoCost. Taip pat paaiškino, kad už pirkimų plano sudarymą ir jo tikslinimą, suvestinės paskelbimą ir jo tikslinimą atsakingas Perkančiosios organizacijos Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo pavaduotojas. Šios funkcijos nustatytos pareiginiuose nuostatuose[15].
Nustatyta, kad Perkančiosios organizacijos 2021 metų pirkimų plane[16], (toliau – Pirkimų planas) iki 2021 m. kovo 15 d. iš viso buvo suplanuoti 2424 pirkimai (Perkančioji organizacija, vadovaudamasi Tvarkos aprašo II skyriaus „Pirkimų planavimas“ nuostatomis, į pirkimų planą įtraukė ir mažos vertės pirkimus, nors Įstatymas to daryti neįpareigoja), kurių bendra vertė – 21 441 665,02 Eur be PVM, tačiau dėl metų eigoje išreikšto poreikio įsigyti papildomų prekių, paslaugų ir darbų, Perkančioji organizacija 2021 m. iš viso buvo suplanavusi 2694 pirkimus (įkaitant ir mažos vertės pirkimus), kurių bendra vertė – 33 548 557,81 Eur be PVM. Taigi Perkančioji organizacija 2021 m. įvykdė 270 daugiau pirkimų nei buvo suplanavusi metų pradžioje (žr. paveikslėlį Nr. 1).
Paveikslėlis Nr. 1
Perkančiosios organizacijos nuomone, metų eigoje nukrypimą nuo pirkimo plano lėmė finansavimo šaltinių pasikeitimas, pirkimo vertės keitimas, pirkimo objekto tikslinimas, BVPŽ kodo tikslinimas ir kitos aplinkybės. Perkančioji organizacija paaiškino, kad „2021 m. buvo pateikti 226 padalinių planai, tačiau vienu įsakymu patvirtinti visų planų nėra galimybės, nes nuo 2021 m. sausio iki kovo 15 d., LSMU VPT darbuotojai, vadovaudamiesi teisės aktų reikalavimais, bei naudodamiesi Ecocost sistema, aktyviai peržiūri Iniciatorių pateiktus metinius planus, tai yra nagrinėja, tikslina, aiškinasi ir t.t. pirkimo objektus, terminus, nustato BVPŽ kodus ir pan., o Ekonomikos ir planavimo tarnyba kartu su Iniciatoriais konkretizuoja finansavimo šaltinius, parinkdami tinkamus finansavimo kodus. Kitaip tariant, aktyvus darbas vyksta iki kovo 15 d., tačiau tai ne priežastis stabdyti viešųjų pirkimų vykdymą pagal planus, kurie yra peržiūrėti, suderinti, patvirtinti, paskelbti CVP IS (jei privaloma) ankščiau nei kovo 15 d., todėl planai LSMU derinami ir tvirtinami dalimis, tai yra metų eigoje atliekant pirminio 2021 m. sausio 4 d. Rektoriaus įsakymo Nr. VP-1 pakeitimą. Visais atvejais iki kovo 15 d. yra patvirtinamas visų padalinių metinio plano branduolys, o po kovo 15 d. yra priimami tik pavieniai planai, kurių poreikis atsiranda, todėl, kad, pvz.: gautas (skirtas) finansavimas <...> Metų eigoje Iniciatoriams negavus išorės finansavimo, o savo paties padalinio lėšas perskirsčius kitų poreikių tenkinimui, taip pat apskritai nelikus poreikio konkrečioms prekėms, paslaugoms, darbams, nes pasikeitė situacija rinkoje, nelieka poreikio ir atitinkamų pirkimų vykdymui“.
Perkančioji organizacija 2021 m. buvo suplanavusi 136 tarptautinius pirkimus (atviro konkurso būdu – 123, riboto konkurso būdu – 6, neskelbiamų derybų būdu – 7), 142 supaprastintus pirkimus (atviro konkurso būdu – 141, neskelbiamų derybų būdu – 1) ir 2079 mažos vertės pirkimus (skelbiamos apklausos būdu – 71, neskelbiamos apklausos būdu – 2008), iš arba per CPO buvo suplanuoti 337 pirkimai (žr. Paveikslėlis Nr. 2).
Paveikslėlis Nr. 2
Iš Perkančiosios organizacijos Pirkimų plano duomenų, nustatyta, kad didžioji dalis suplanuotų pirkimų įvyko iš pirmo karto (40 %) arba buvo pakartotinai įvykdyti (27%), mažoji dalis pirkimų neįvyko (1%) arba nebuvo vykdomi [17](4 %), o nepradėtų vykdyti pirkimų[18] buvo 21 %, dar vykdomų pirkimų liko – 7% (žr. Paveikslėlis Nr. 3)
Paveikslėlis Nr. 3
Taip pat nustatyta, kad Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1 visi nurodyti pirkimai buvo įtraukti į Pirkimų planą, šių pirkimų pagrindu sudarytų sutarčių vertės neviršijo Pirkimų plane suplanuotų verčių. Patikrinus CVP IS skelbtą pirkimų suvestinę, nustatyta, kad visi pirkimai, nurodyti Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1, buvo įtraukti į suvestinę ir paskelbti CVP IS.
Tarnyba, įvertinusi pirkimų planavimo procesus reglamentuojančias Tvarkos aprašo nuostatas, pirkimų planavimą, sprendžia, kad Perkančiosios organizacijos pirkimų planavimo procesas – veikia pakankamai gerai ir yra nuoseklus. Matyti, kad pirkimų poreikis jau yra žinomas ir nustatomas metų pradžioje, įvertinus tai, kad per metus Pirkimų planas papildomas tik 10 % pirkimų (pagal pirkimų skaičių). Tačiau pastebėtina, kad Pirkimų plano pokytis pagal vertę yra 36 %, kas reiškia, kad nors pirkimų pokytis nėra ženklus, tačiau pirkimų, įtrauktų į Pirkimų planą vertė yra gana didelė Taip pat pastebėtina, kad per 2021 m. nebuvo pradėta vykdyti 550 (21%) Pirkimų plane nurodytų pirkimų, kas parodo, kad veiksmai siekiant įgyvendinti nusistatytus tikslus ir pasirinktos priemonės (nagrinėjamu atveju – planuojamų pirkimų poreikis) galimai atliekami spontaniškai ar nėra pakankamai apsvarstomi ar įsivertinami iš anksto.
Atsižvelgus į neįvykusių (4%) ir pakartotinai vykdytų (27%) pirkimų duomenis, darytina išvada, kad Perkančioji organizacija nepakankamai gerai pasirengia pirkimams (žr. plačiau šios ataskaitos 19 skyrių), pirkimo dokumentus parengia su trūkumais, kas lemia neigiamus pirkimų rezultatus.
Siekiant pirkimų organizavimo efektyvumo, rekomenduojama prieš rengiant Pirkimų planą įsivertinti ne tik realų pirkimų poreikį, bet ir finansinę situaciją (galimybes).
- Pirkimų verčių skaičiavimas[19]
Pirkimų verčių skaičiavimą reglamentuoja Įstatymo 5 straipsnio ir Numatomos viešojo pirkimo ir pirkimo vertės skaičiavimo metodikos[20] (toliau – Pirkimo vertės skaičiavimo metodika) nuostatos.
Pirkimų verčių skaičiavimas Perkančiojoje organizacijoje atliekamas, vadovaujantis Tvarkos aprašo 11.2 papunkčiu[21]. Perkančioji organizacija paaiškino, jog pirkimo verčių skaičiavimas užtikrinamas informacinės sistemos EcoCost pagalba. Taip pat paaiškino, kad už pirkimo verčių skaičiavimą atsakingas Perkančiosios organizacijos Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo pavaduotojas. Šios pareigos nustatytos pareiginiuose nuostatuose[22].
Tarnyba nustatė, kad Perkančioji organizacija tinkamai apskaičiavo tarptautinių ir supaprastintų pirkimų, nurodytų Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1, vertes ir parinko jų būdus.
Dėl padalinių savarankiškumo
Tvarkos aprašo 34 ir 35 punktuose nustatyta galimybė padaliniams pirkimų vertes skaičiuoti atskirai.
2021 m. keturi LSMU padaliniai: Mokslo centras, Bibliotekos ir informacijos centras, Sveikatos inovacijų vystymo centras, Plėtros tarnyba (toliau visi kartu – Padaliniai), 2021 m. savarankiškai vykdė mokslinių straipsnių publikavimo referuojamuose ir citavimo indeksą turinčiuose moksliniuose leidiniuose paslaugų viešuosius pirkimus pagal BVPŽ kodą: 98390000-3 „Kitos paslaugos“ (toliau – Pirkimai), neviršijant kiekvienam padaliniui nustatytos 57 000,00 Eur be PVM sumos.
Nustatyta, kad šie keturi padaliniai (kiekvienas atskirai):
- turėjo įgaliojimus[23] savarankiškai atlikti Pirkimus ir priimti sprendimus dėl Pirkimų;
- Pirkimams turėjo atskirą biudžeto eilutę[24];
- turėjo savarankiškus įgaliojimus[25] dėl Pirkimų sutarčių sudarymo ir mokėjimų pagal tas sutartis iš savo biudžeto lėšų atlikimo.
Tarnybos vertinimu, Perkančioji organizacija ir Padaliniai, savarankiškai vykdydami Pirkimus, pirkimo objektą susiejus su konkrečia pirkimo kategorija, nagrinėjamu atveju, tai yra tiksliniai, konkrečių iš anksto suplanuotų ir nustatytų (patvirtintų) paslaugų - mokslinių straipsnių publikavimas referuojamuose ir citavimo indeksą turinčiuose moksliniuose leidiniuose (BVPŽ kodas: 98390000-3 „Kitos paslaugos“) pirkimai, taip pat atitikdami visas Įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje nustatytas sąlygas (savarankiškumas priimant sprendimus dėl pirkimų, atskiras biudžetas pirkimams, savarankiškumas priimant sprendimus dėl sutarčių sudarymo ir apmokėjimo), užtikrino tinkamą Įstatymo 5 straipsnio 2 dalies nuostatų laikymąsi.
- Pirkimai iš CPO[26]
Įstatymo 82 straipsnio 2 dalyje[27] įtvirtintas privalomas reikalavimas dėl prekių ir (arba) paslaugų įsigijimo iš CPO.
Nustatyta, jog Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1 nurodytų pirkimų objektų įsigyti iš CPO Perkančioji organizacija negalėjo dėl jų specifiškumo bei dėl to, kad CPO kataloge tokių pirkimų objektų nėra. Nustatyta, kad Perkančioji organizacija, 2021 m. įsigydama prekių ir paslaugų iš CPO, vykdė 215 pirkimų (įskaitant pirkimus, pasibaigusius ne sutarties sudarymu (neįvykusius) ir pakartotinai įvykdytus pirkimus), kurių bendra sutarčių vertė – 715 899,60 Eur be PVM.
Tarnybos vertinimu, Perkančioji organizacija tinkamai laikosi reikalavimo prekių ir (arba) paslaugų įsigyti iš CPO, taip pat užtikrina tinkamą motyvuotų sprendimų neatlikti pirkimų naudojantis CPO paslaugomis pirkėjo profilyje paskelbimą.
- Pirkimo būdo parinkimas. Neskelbiami pirkimai. Neskelbiamų pirkimų vykdymo pagrįstumo vertinimas[28]
Nustatyta, kad LSMU 2021 metais įvykdė 1881 pirkimus (neįtraukti nepradėti ir nevykdomi pirkimai, taip pat pirkimai iš arba per CPO): iš jų 85 tarptautinės vertės pirkimai, 113 supaprastinti pirkimai ir 1683 mažos vertės pirkimai. Tarptautinės vertės pirkimai sudarė: atviro konkurso būdu – 78 pirkimai, riboto konkurso būdu – 5 pirkimai, neskelbiamų derybų būdu – 2 pirkimai. Supaprastinti pirkimai sudarė: atviro konkurso būdu – 112 pirkimų, neskelbiamų derybų būdu – 1 pirkimas. Mažos vertės pirkimai sudarė: skelbiamos apklausos būdu – 60 pirkimų, neskelbiamos apklausos būdu –1623 pirkimai.
Tikrinimo apimtyje (priede Nr. 1) peržiūrėjus vykdytus atvirus ir supaprastintus pirkimus (išskyrus mažos vertės pirkimus), nustatyta, kad Perkančioji organizacija tinkamai pasirenka pirkimo būdus apie didžiąją pirkimų dalį skelbia, o neskelbiami pirkimai (išskyrus mažos vertės pirkimus) sudaro labai minimalią dalį.
Paskiau pateikti neskelbiamų pirkimų duomenys parodo, kokia neskelbiamų derybų būdu vykdytų pirkimų, kurių pagrindu buvo sudarytos pirkimo sutartys, dalis yra nuo visų (išskyrus mažos vertės pirkimus) 2021 m. sudarytų pirkimų sutarčių Perkančiojoje organizacijoje. Pateikti duomenys rodo, kad Perkančioji organizacija 2021 metais įvykdė tik 3 pirkimus neskelbiamų derybų būdu. Tokiu būdu neskelbiamų pirkimų (neįskaitant mažos vertės pirkimų) skaičiaus dalis sudarė 1,5 procento.
Nustatyta, kad Tarnyba dviem pirkimams dėl jų vykdymo neskelbiamų derybų būdu, išnagrinėjusi Perkančiosios organizacijos prašymus ir vadovaudamasi Įstatymo 95 straipsnio 2 dalies 6 punkto nuostatomis, davė sutikimus. Sutikimai buvo duoti dėl šių pirkimų:
- Naujos kartos sekoskaitos įranga („MiSeq“) su papildomomis priemonėmis pirkimo (Tarnybos sprendimas 2021-04-30 Nr. 4S-432) vykdymo neskelbiamų derybų būdu, vadovaujantis Įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 2 punkto b ir c papunkčių[29] nuostatomis.
- Oksimetrinės sistemos su fluorescencijos matavimo moduliu pirkimo (Tarnybos sprendimas 2021-05-24 Nr. 4S-538) vykdymo neskelbiamų derybų būdu, vadovaujantis Įstatymo 71 straipsnio 1 dalies ir 3 dalies 1 punkto[30] nuostatomis.
Tikrinimo metu nustatyta, kad Perkančioji organizacija 2021 metais įvykdė vieną laboratorinių ir medicininių prietaisų remonto paslaugų (supaprastintas pirkimas) pirkimą neskelbiamų derybų būdu. Atsižvelgiant į tikrinimo tikslus ir siekiant atsakyti į klausimus: ar Perkančioji organizacija pasirenka tinkamą pirkimo būdą ir, ar Perkančioji organizacija neskelbiamus pirkimus vykdė pagrįstai, Tarnyba, įvertinusi pirkimo, vykdyto neskelbiamų derybų būdu, pasirinkto pirkimo būdo pagrįstumą, nustatė, kad pirkimas vykdytas vadovaujantis Įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 2 punkto c papunkčio[31] nuostatomis. Perkančiosios organizacijos pateikti dokumentai ir nurodytos aplinkybės[32] atitinka neskelbiamų derybų sąlygas, nurodytas Įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 2 punkto c papunktyje, todėl pirkimo būdas yra pagrįstas. Neskelbiamų derybų būdu vykdyto pirkimo sutarties vertė 14 247,75 Eur su PVM.
Įvertinus ir išanalizavus Perkančiosios organizacijos neskelbiamų pirkimų apimtis (išskyrus mažos vertės pirkimus), jų pagrįstumą, Tarnyba sprendžia, kad neskelbiamų derybų būdu vykdytų pirkimų dalis Perkančiojoje organizacijoje yra labai minimali, siekia 1,5 procentus, kas leidžia teigti, kad Perkančioji organizacija iš esmės vykdo skelbiamus pirkimus. Taip pat, tikrinimo apimtyje peržiūrėjus atvirus ir supaprastintus pirkimus (Tikrinimo ataskaitos priedas Nr. 1), nustatyta, kad Perkančioji organizacija tinkamai pasirenka pirkimo būdus.
8. Pirkimų, kuriuose ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas išrenkamas tik pagal kainą, vykdymas[33]
Įstatymo 55 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad pirkimų, kuriuos atliekant ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas išrenkamas tik pagal kainą, vertė 2021 m. negali sudaryti daugiau kaip 70 procentų bendros perkančiosios organizacijos pirkimų vertės, į kurią neįskaičiuojama mažos vertės pirkimų ir pagal šio Įstatymo 72 straipsnio 3 dalį[34] atliktų pirkimų vertė, t. y. pagal bendrą taisyklę – bent 30 procentų visų perkančiosios organizacijos per kalendorinius metus atliekamų supaprastintų (išskyrus mažos vertės) ir tarptautinės vertės pirkimų vertės turi būti atliekami pagal Įstatymo 55 straipsnio 1 dalies 1 arba 2 punktuose nurodytus vertinimo kriterijus. Ši norma įtvirtinta, siekiant paskatinti perkančiąsias organizacijas vykdyti daugiau pirkimų, kuriuose ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas būtų išrenkamas ne tik pagal kainą, bet ir pagal kainos ar sąnaudų ir kokybės kriterijų arba tik sąnaudų kriterijų. Įstatyme neįtvirtinus tam tikro ribojimo vykdyti pirkimus, kuriuose pasiūlymai vertinami tik pagal kainą, tikėtina, kad nebus užtikrinti ekonominiai, aplinkosauginiai, socialiniai tikslai, o perkančiosios organizacijos įsigis pigius, tačiau nebūtinai kokybiškus pirkimo objektus.
Tikrinimo metu Perkančioji organizacija nurodė, kad bendra 2021 m. įvykdytų pirkimų vertė, į kurią neįskaičiuota mažos vertės pirkimų ir pagal Įstatymo 72 straipsnio 3 dalį atliktų pirkimų vertė, yra 18 824 951,00 Eur be PVM. Pirkimų, vykdytų pagal kainos ir kokybės santykį, bendra vertė, į kurią neįskaičiuota mažos vertės pirkimų ir pagal Įstatymo 72 straipsnio 3 dalį atliktų pirkimų vertė, – 2 277 139,78 Eur be PVM, t. y. pirkimų, kuriuos atliekant ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas buvo išrenkamas tik pagal kainą, vertė 2021 m. sudarė beveik 88 proc. bendros Perkančiosios organizacijos pirkimų vertės, į kurią neįskaičiuoti mažos vertės pirkimai ir pirkimai, vykdyti pagal Įstatymo 72 straipsnio 3 dalį.
Apibendrinant pirmiau nustatytą, konstatuotina, kad Perkančioji organizacija, vykdydama pirkimus, kuriuos atliekant ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas išrenkamas tik pagal kainą ir kurių bendra vertė 2021 m. sudarė beveik 88 proc. bendros Perkančiosios organizacijos įvykdytų pirkimų vertės, į kurią neįskaičiuojama mažos vertės pirkimų ir pagal šio Įstatymo 72 straipsnio 3 dalį[35] atliktų pirkimų vertė, pažeidė Įstatymo 55 straipsnio 2 dalies reikalavimus.
Nors Perkančioji organizacija Tarnybai pateikė argumentus, kodėl ji nepasiekė Įstatyme nustatyto rodiklio[36], tačiau, Tarnyba pažymi, kad Perkančioji organizacija privalo laikytis Įstatyme nustatytų reikalavimų.
9. Vieno tiekėjo dalyvavimas pirkimų procedūrose. Konkurencingumo aspekto pirkimo vykdytojo atliekamuose pirkimuose vertinimas[37]
Pagal Tarnybos statistinius duomenis[38], palyginus bendrus ir Perkančiosios organizacijos rodiklius už 2021 metus, matyti, jog Perkančiojoje organizacijoje:
- vieno tiekėjo pirkimuose skaičiaus dalis sudarė 82,8 proc. / bendras – 57,7 proc.;
- vieno tiekėjo pirkimų (su atmestais pasiūlymais) – 68,6 proc. / bendras – 40,7 proc.;
- vieno tiekėjo pirkimų vertės dalis – 86,3 proc. / bendras – 15,6 proc.;
- vidutinis pasiūlymų skaičius (su atmestais pasiūlymais) pirkimo daliai – 1,5 / bendras – 2,4.
Atsižvelgiant į nurodytą, konstatuotina, kad LSMU 2021 m. vykdytuose viešuosiuose pirkimuose konkurencingumas buvo daug mažesnis, nei vidutinis. Taip pat, iš Tarnybos turimų statistinių duomenų, matyti, kokiuose LSMU 2021 m. vykdytų pirkimų segmentuose dominavo vienas tiekėjas :
Vieno tiekėjo skaičiaus pirkimų dalis
Segmentas | Vieno tiekėjo pirkimų skaičiaus dalis % |
15[39] Maistas, gėrimai, tabakas ir susiję produktai | 100,0 % |
16 Žemės ūkio mašinos | 100,0 % |
19 Odos ir tekstilės gaminiai, plastiko ir gumos reikmenys | 100,0 % |
22 Spaudiniai ir susiję produktai | 100,0 % |
24 Chemijos produktai | 100,0 % |
32 Radijo, televizijos, komunikacijų, telekomunikacijų ir susijusi įranga | 100,0 % |
34 Transporto įranga ir pagalbiniai transportavimo gaminiai | 100,0 % |
37 Muzikos instrumentai, sporto prekės, žaidimai, žaislai, rankdarbiai, meno kūriniai ir jų priedai | 100,0 % |
42 Pramoninės mašinos | 100,0 % |
44 Statybinės konstrukcijos ir medžiagos; pagalbiniai statybos gaminiai (išskyrus elektros prietaisus) | 100,0 % |
48 Programinės įrangos paketai ir informacinės sistemos | 100,0 % |
50 Remonto ir priežiūros paslaugos | 100,0 % |
55 Viešbučių, restoranų ir mažmeninės prekybos paslaugos | 100,0 % |
66 Finansinės ir draudimo paslaugos | 100,0 % |
85 Sveikatos priežiūros ir socialinio darbo paslaugos | 100,0 % |
33 Medicinos įranga, farmacijos ir asmens higienos produktai | 88,7 % |
38 Laboratorinė, optinė ir precizinė įranga (išskyrus akinius) | 86,7 % |
73 Mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos paslaugos bei su jomis susijusios konsultacinės paslaugos | 80,0 % |
39 Baldai (įskaitant biuro baldus), dekoratyviniai patalpų objektai, buitiniai prietaisai (išskyrus apšvietimo) ir valikliai | 61,1 % |
45 Statybos darbai | 57,1 % |
Vieno tiekėjo pirkimų su atmestais pasiūlymais skaičiaus dalis
Segmentas | Vieno tiekėjo pirkimų (su atm. pasiūl.) skaičiaus dalis % |
15 Maistas, gėrimai, tabakas ir susiję produktai | 100,0 % |
16 Žemės ūkio mašinos | 100,0 % |
22 Spaudiniai ir susiję produktai | 100,0 % |
24 Chemijos produktai | 100,0 % |
34 Transporto įranga ir pagalbiniai transportavimo gaminiai | 100,0 % |
37 Muzikos instrumentai, sporto prekės, žaidimai, žaislai, rankdarbiai, meno kūriniai ir jų priedai | 100,0 % |
42 Pramoninės mašinos | 100,0 % |
48 Programinės įrangos paketai ir informacinės sistemos | 100,0 % |
50 Remonto ir priežiūros paslaugos | 100,0 % |
55 Viešbučių, restoranų ir mažmeninės prekybos paslaugos | 100,0 % |
85 Sveikatos priežiūros ir socialinio darbo paslaugos | 100,0 % |
33 Medicinos įranga, farmacijos ir asmens higienos produktai | 76,1 % |
32 Radijo, televizijos, komunikacijų, telekomunikacijų ir susijusi įranga | 66,7 % |
44 Statybinės konstrukcijos ir medžiagos; pagalbiniai statybos gaminiai (išskyrus elektros prietaisus) | 66,7 % |
38 Laboratorinė, optinė ir precizinė įranga (išskyrus akinius) | 60,0 % |
73 Mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos paslaugos bei su jomis susijusios konsultacinės paslaugos | 60,0 % |
45 Statybos darbai | 57,1 % |
Siekiant įvertinti konkurencingumo aspektą pirkimo vykdytojo atliekamuose pirkimuose, Tikrinimo metu buvo analizuojami Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1 nurodyti pirkimai, pagal Tarnybos kompetenciją aiškintasi, kodėl pirkimuose dalyvavo vienas tiekėjas, kokios aplinkybės galėjo turėti įtakos ar galėjo nulemti potencialių dalyvių skaičių konkrečiame pirkime. Nustatyta, kad pirkimuose, nurodytuose paskiau pateiktoje lentelėje dalyvavo tik vienas tiekėjas, t. y. iš 35 vertintų pirkimų 19 pirkimų (54,29 proc.) dalyvavo vienas tiekėjas. Pažymėtina, kad pirkime Nr. 561256 dalyvavo vienas tiekėjas, tačiau pirkimas buvo vykdomas neskelbiamų derybų būdu[40], gavus Tarnybos sutikimą.
Pirkimų[41], kuriuose dalyvavo vienas tiekėjas, esminės aplinkybės:
Perkančiosios organizacijos priežastys, galėjusios nulemti tai, jog tikrintuose pirkimuose dalyvavo tik vienas tiekėjas grindžiamos tuo, kad „<...>Pastaraisiais metais dėl Covido pandemijos, infliacijos augimo, CVPIS sistemos nuolatinių trikdžių, labai dažnų teisės aktų keitimo stiprus akcentas galimų tiekėjų susidomėjimui tapo kruopštus biudžeto pirkimui nustatymas. Tiekėjai labai atsakingai vertinasi rizikas ir jei pirkimo objektas nėra standartinis, įprastas, lengvai įgyvendinamas, greitai pristatomas, reikalauja papildomų laiko sąnaudų, žmogiškųjų išteklių, medžiagų tiekimas susijęs su problematiškomis šalimis (pvz. Kinija, Rusija ar pan.) ir kitų išlaidų, o galima grąža tik ateityje ir pan., jie apkritai neteikia pasiūlymų ir nesidomi tokiais pirkimais. Taip pat tiekėjai vengia teikti pasiūlymus pirkimams, kuriems bus sudaromos ilgalaikės sutartys, kurios galiotų 12 mėn. ir ilgiau.<...>“.
Vertinant Perkančiosios organizacijos pastangas ir veiksmus, kuriais siekiama iš anksto iškomunikuoti su planuojamais atlikti pirkimais susijusią informaciją bei išsiaiškinti rūpimus klausimus, tuo sukuriant patrauklesnę tiekėjams viešųjų pirkimų aplinką, o Perkančiajai organizacijai padeda užtikrinti sklandesnį ir efektyvesnį viešųjų pirkimų procesą, pastebėti teigiami veiksniai, kaip rinkos konsultacijų ir rinkos tyrimų vykdymas[42].
Dėl rinkos tyrimų Perkančioji organizacija nurodė: „<...>LSMU Iniciatoriai[43] atlieka rinkos tyrimą, nes visada siekiamybė yra ta, kad kuo daugiau tiekėjų galėtų ir norėtų sudalyvauti pirkime. Rinkos tyrimą sudaro informacijos rinkimas internete, rašant elektroninius laiškus arba skambinant, naudojantis gamintojų, platintojų ir prekiautojų katalogais, specializuotais leidiniais, žurnalais ir pan., konsultuojantis su verslo asociacijomis, verslo organizacijomis arba prekybos rūmais ir kt. Po rinkos tyrimo rengiant techninę specifikaciją siekiama, kad poreikiai būtų nurodyti objektyviai, o tiekėjas įsivertinęs juos, galėtų pateikti pasiūlymą, o LSMU įsigyti tai ko reikia. Techninės specifikacijos rengiamos kuo aiškiau ir paprasčiau, atspindi sprendinių įvairovę rinkoje, neriboja ar nemažina konkurencijos, specifikacijos reikalavimai pamatuojami ir patikrinami, stengiamasi suformuluoti paprastais žodžiais ir glaustai, įtraukiami tik tie reikalavimai, kuriuos iniciatorius gali pagrįsti, vengiama bet kokių subjektyvių vertinimų: yra geras, turi būti lengvas, patogiai, lengvai ir t.t., aiškiai, struktūruotai, numeruotai, logiškai išdėstyta. Neįvykus pirkimui ar gavus tik vieną pasiūlymą, ruošiantis tokiam pačiam rūšiniam pirkimui dedamos dar didesnės pastangos, tai yra analizuojama prieš tai vykusių pirkimų situacija, iniciatoriai skatinami dar aktyviau ir išsamiau vykdyti rinkos tyrimus, dar atsakingiau rengti technines specifikacijas, o jei pirkimas yra didelės svarbos arba išskirtinis savo perkamomis savybėmis yra vykdomos rinkos konsultacijos <...>“.
Dėl rinkos konsultacijų Perkančioji organizacija nurodė: „<...>LSMU rinkos konsultacija siekia gauti nepriklausomų ekspertų, institucijų arba rinkos dalyvių konsultacijas, taip pat konsultuotis su visuomene. LSMU rinkos konsultacija - yra priemonė, kuri padeda tinkamai pasirengti pirkimui ir tiekėjų informavimas apie savo pirkimų planus ir(ar) reikalavimus pirkimams. LSMU rinkos konsultaciją naudoja išsiaiškinti įvairius su pirkimo objektu susijusius klausimus (pvz., ką apskritai gali pasiūlyti rinka, kokie reikalavimai įsigyjamam pirkimo objektui privalo būti nustatyti, o kokie – tik pageidautini, kokie sprendiniai geriausiai tenkintų LSMU poreikius); identifikuoti pirkimo sutarties sudarymui ir vykdymui reikšmingus aspektus (pvz., kokios sąlygos, atsižvelgiant į pirkimo objekto specifiką, būtinai turi būti įtrauktos į pirkimo sutartį, kokios galimos kliūtys įgyvendinant poreikius, kokios rizikos kyla vykdant pirkimo sutartį) ir kt. LSMU pagrindinis iššūkis vykdant rinkos konsultacijas yra mažas tiekėjų aktyvumas (dažniausia dalyvauja tik vienas ar keli arba nei vienas), kuris nepadeda pirkimo pasirengimui ir visa našta pirkimo pasirengimui tenka tik LSMU <...>“.
Aukščiau nurodytus Perkančiosios organizacijos paaiškinimus dėl atliekamų rinkos konsultacijų ir rinkos tyrimų patvirtina aplinkybės, nurodytos pirmiau pateiktoje lentelėje apie kiekvieną pirkimą. Pateikti duomenys rodo, kad tikrinimo apimtyje analizuotuose pirkimuose, kuriuose dalyvavo vienas tiekėjas, 3 pirkimuose buvo vykdytos rinkos konsultacijos ir 12 pirkimų atlikti rinkos tyrimai.
Išanalizavus Tikrinimo ataskaitos Priede Nr. 1 nurodytus 35 pirkimus (įskaitant ir tuos, kuriuose sudalyvavo tik vienas tiekėjas), nustatyta, kad atliktos 5 rinkos konsultacijos ir 21 rinkos tyrimas. Taigi visų analizuotų pirkimų kontekste, Perkančiosios organizacijos bendras rodiklis dėl priemonių konkurencingumui ir esamai padėčiai rinkoje išsiaiškinti taikymo yra pakankamai geras.
Tikrinimo apimtyje analizuojant pirkimus pagal pirkimo objektą, matyti, kad pirkimo objektai yra įvairūs, be to, dominuoja tam tikra specifika (perkama mokslinė, medicininė, laboratorinė įranga, specializuota įranga, medicininės priemonės, reagentai, vaistai ir kt..). Lyginant Perkančiosios organizacijos rangos darbų pirkimus su kitų panašių pirkimų vykdymo tendencijomis, pastebėtas faktorius, kad ir šiuose Perkančiosios organizacijos pirkimuose tiekėjų aktyvumas yra ženkliai mažesnis. Nustatyti trys atvejai (trys pirkimai), kuomet pasiūlymą pateikė tik vienas tiekėjas, viename jų (pirkimo Nr. 550546) – pasiūlymą pateikęs vienintelis tiekėjas vėliau atsisakė sudaryti sutartį. Šią situaciją Perkančioji organizacija paaiškino: „<…>globalioje rinkoje ženkliai pasikeitusiomis statybinių medžiagų kainoms, jų tiekimo terminams, nes net ir iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos perkančioji organizacija nebuvo gavusi jokių klausimų, pastabų dėl per mažo pirkimo biudžeto. Tiekėjas teikdamas pasiūlymą žinojo pirkimui skirtą lėšų sumą ir su ja sutiko, pateikdamas pasiūlymą, tačiau net ir tiekėjas negalėjo tiksliai numatyti globalaus ir staigaus rinkos pokyčio dėl kainų, kadangi vėliau atsisakė pasirašyti sutartį motyvuodamas, kad objektyviai nebūtų įmanoma įvykdyti sutarties maksimalia pirkimo sąlygose nurodyta skirta lėšų suma, kadangi per laikotarpį nuo 2021 m. birželio mėn. iki 2022 m. rugpjūčio mėn. kol vyko pirkimo procedūros nekontroliuojamai pakilo statybinių medžiagų kainos, pakito tiekimo terminai. Akivaizdu, kad suplanavus pirkimo procedūras ir pradedant jas vykdyti, situacija rinkoje dėl ženklaus kainų kilimo gali pasikeisti kardinaliai<...>“.
Patikrinus duomenis ir Perkančiosios organizacijos pateiktus paaiškinimus, matyti, kad Perkančioji organizacija, prieš paskelbdama apie ketinamą vykdyti pirkimą, siekia išsiaiškinti tiekėjų galimybes pasiūlyti atitinkantį keliamus reikalavimus pirkimo objektą. Iš pateiktų dokumentų (pirkimų paraiškos, komisijos posėdžių protokolai), matyti, kad akcentuojami ir svarstomi klausimai dėl tiekėjų galimybių pateikti pasiūlymą pirkimui ir bent minimalios konkurencijos užtikrinimo, atliekami rinkos tyrimai ir apklausiami mažiausiai trys tiekėjai. Tarnyba neturi pagrindo nesutikti su LSMU teiginiais, kad pagrindinė ir didžioji dalis pirkimų vykdoma apie juos paskelbiant, pirkimų dokumentuose nurodant ir pirkimui skirtą lėšų sumą, kas leidžia spręsti, kad informacija apie pirkimus prieinama visiems suinteresuotiems dalyviams. Taip pat sutiktina, kad mažą tiekėjų, dalyvaujančių pirkimuose, skaičių objektyviai galėjo nulemti pirkimų objektų specifika, susiklosčiusi nepalanki situacija rinkoje. Taigi išanalizavusi pirmiau (lentelėje) nurodytų pirkimų aplinkybes, Tarnyba neturi teisinio pagrindo teigti, jog šiuose pirkimuose būtų nustatyti nepagrįsti, neproporcingi ar nepagrįstai ribojantys tiekėjų konkurenciją kvalifikacijos reikalavimai. Priešingai, įvertinus Tikrinimo apimtyje, pirkimų dokumentuose nustatytus tiekėjų kvalifikacijos reikalavimus, Tarnyba pastebi tendenciją, jog kvalifikacijos reikalavimai iš viso nekeliami arba, jeigu keliami, tai – būtini, dažnu atveju apsiribojama tik vienu kvalifikacijos reikalavimu. Nagrinėjant pirkimo sąlygas ir vykdytų pirkimo procedūrų eigą, nenustatyta neproporcingų, diskriminuojančių reikalavimų ar kažkokių perteklinių sąlygų, akivaizdaus vengimo skaidyti pirkimo objektą, netinkamų pasiūlymų vertinimo kriterijų, neproporcingų sutarties įvykdymo užtikrinimo būdų, kurie, Tarnybos vertinimu, taipogi turi įtakos tiekėjų apsisprendimui dalyvauti pirkime. Nustatyta, kad pasirenkami tokie būdai, kurie nereikalauja iš tiekėjo naudoti („įšaldyti“) neproporcingai didelius finansinius išteklius taikant sutarties vykdymo užtikrinimą. Taip pat Tarnyba pastebi gerąją praktiką Perkančiojoje organizacijoje, kad atliekami rinkos tyrimai. Nors turimi duomenys ir nagrinėtos pirkimų aplinkybės nesudaro pagrindo teigti, kad Perkančioji organizacija savo veiksmais siekė dirbtinai apriboti tiekėjų konkurenciją ar neigiamai paveikti, apsunkinti tiekėjų galimybes dalyvauti pirkime, visgi nustatyta tam tikrų požymių bei faktorių (pretenzija pirkime Nr. 543052, tiekėjų paklausimai dėl neaiškių, galimai dirbtinai ribojančių tiekėjų konkurenciją pirkimo sąlygų, pvz.: pirkimuose Nr. 544595, 569455, 543052) turėjusių neigiamos įtakos pirkimo rezultatams, nes pirkimo procedūros buvo nutrauktos. Tai leidžia spręsti, kad nors ir dedamos pastangos sklandžiam ir efektyviam pirkimų proceso valdymui, tačiau įvertinus tai, kad sprendimai dėl pirkimo procedūrų nutraukimo yra nulemti pačios Perkančiosios organizacijos netinkamai parengtų pirkimo sąlygų, spręstina, kad taikomos priemonės nėra pakankamos.
Dėl tų pačių tiekėjų dominavimo. Peržiūrėjus vertintų pirkimų ir sutarčių apimtyje (Tikrinimo ataskaitos priedai Nr. 1, Nr. 2) pirkimų laimėtojus ir tiekėjų sąrašą, su kuriais sudarytos sutartys, nematyti ryškių tendencijų dėl tų pačių tiekėjų dominavimo.
Daugiausia sutarčių per 2021 m. sudaryta su Limedika, UAB (109, kurių bendra vertė – 23 312,32 Eur su PVM), Entafarma, UAB (79, kurių bendra vertė – 7 392,15 Eur su PVM), Tamro, UAB (40, kurių bendra vertė – 2 658,22 Eur su PVM), Novakopa, UAB (38, kurių bendra vertė – 30 065,76 Eur su PVM), Inida, UAB (26, kurių bendra vertė – 53 014,94 Eur su PVM), Lex amo, UAB (21, kurių bendra vertė – 3 829,08 Eur su PVM). Atkreiptinas dėmesys, kad visos šios sutartys buvo sudarytos, pirkimus vykdant per CPO LT el. katalogą. Šios sutartys sudarytos daugiausia dėl vaistų, kompiuterinės, biuro įrangos, eksploatacinių medžiagų spausdintuvams įsigijimo ir kt.
Neįskaitant sutarčių, kurios sudarytos prekes įsigyjant per CPO, su tuo pačiu tiekėju daugiausia sutarčių 2021 m. sudaryta su UAB Linea libera (17, kurių bendra vertė – 171 112,6 Eur su PVM), UAB AMI sprendimai (14, kurių bendra vertė – 183 794,16), UAB Sormedica (10, kurių bendra vertė – 18 619,93), UAB Skirgesa (7, kurių bendra vertė – 58 208,02 Eur su PVM), UAB Graina (7, kurių bendra vertė – 164 669,43 Eur su PVM). Šios sutartys sudarytos dėl medicininės įrangos, reagentų, antikūnų, chirurginių siūlų, kraujo ir jo produktų laikymo įrangos įsigijimo ir kt.
Pasikartojantys tų pačių tiekėjų, su kuriais sudaromos pirkimo sutartys, atvejai rodo, kad tai greičiau susiję su pirkimo objekto specifiškumu – perkama medicininė įranga, medicininės priemonės, reagentai, vaistai ir kt.
Apibendrindama Tarnyba sprendžia, kad LSMU 2021 m. vykdytuose viešuosiuose pirkimuose konkurencingumas buvo mažesnis, nei vidutinis. Tikrinimo apimtyje nagrinėtų pirkimų atvejais nustatytos aplinkybės nesuteikia teisinio pagrindo konstatuoti, kad Perkančioji organizacija savo veiksmais ar priimtais sprendimais dirbtinai apribojo tiekėjų konkurenciją ir pažeidė Įstatymo reikalavimus. Tarnyba sutinka su LSMU teiginiais, kad mažą tiekėjų, dalyvaujančių pirkimuose, skaičių objektyviai galėjo lemti pirkimų objektų specifika bei susiklosčiusi sunkiai prognozuojama situacija rinkoje, mažas tiekėjų aktyvumas, kainų kilimas ir kt. Tačiau siekiant paskatinti potencialių tiekėjų dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose, rekomenduotina dažniau vykdyti konsultacijas su rinkos dalyviais (kurių metu būtų aiškinamasi tiekėjų nedalyvavimo priežastys, ieškoma būdų ir sprendimų tobulinti pirkimo sąlygas, kad šios taptų patrauklesnės pritraukti tiekėjus ir užtikrintų bent minimalią konkurenciją ir būtų pakankamai aiškios), iš anksto skelbti pirkimų technines specifikacijas CVP IS ir kt. bei atsakingiau rengti pirkimų dokumentus.
10. Inovatyvių produktų pasiūlos skatinimas, kuo mažesnio neigiamo poveikio aplinkai darymas, atsinaujinančių išteklių ir (ar) energijos naudojimas, energijos vartojimo efektyvumo ir aplinkos apsaugos reikalavimų ir (ar) kriterijų taikymas, aplinkos apsaugos, socialinės ir darbo teisės įpareigojimų užtikrinimas[44]
Perkančioji organizacija nurodė, kad ji yra aktyvus integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų, vadinamų slėniais, partneris ir dalyvis. LSMU yra slėnio „Nemunas“ ir „Santaka“ narys bei aktyvus partneris. Šių slėnių įgyvendinamų programų tikslas – populiarinti mokslą ir inovacijas, užtikrinti jų sklaidą ir galimybę verslui bei mokslininkams pasinaudoti naujausia tyrimų infrastruktūra. LSMU veikia atviros prieigos centrai: 1) Naujausių farmacijos bei sveikatos technologijų centras; 2) Gyvūnų mitybos ir biotechnologijų centras; 3) Gyvūnų sveikatingumo ir gyvūninės kilmės žaliavų kokybės centras. LSMU veikia farmacinių technologijų instituto biofarmacinių tyrimų laboratorija, kuri kuria aukščiausios kokybės vaistus. Šiai laboratorijai suteikta tarptautinė ISO akreditacija vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams. LSMU dalyvauja konsorciumuose su Lietuvos, užsienio universitetais bei privačiu sektoriumi ir kartu su jais kuria inovatyvius produktus. LSMU perka inovatyvią įrangą, produktus, paslaugas ir kitas priemones, kad jos darytų kuo mažesnę įtaką klimato kaitai, aplinkos taršai, atliekų susidarymui, gamtos išteklių naudojimui, ekosistemų ir jų paslaugų būklei ir (ar) kitam neigiamam poveikiui aplinkai.
LSMU taip pat nurodė, kad, siekdamas prisidėti prie „žaliosios pertvarkos“, 2021 m. pradėjo vykdyti projekto „Laukinių gyvūnų globos centro įkūrimas“ veiklas. Vienas iš pagrindinių keliamų reikalavimų šiame projekte buvo siekti, kad šio centro projektavimas ir rangos darbai atitiktų žaliuosius reikalavimus. Tai buvo puiki galimybė LSMU tinkamai ir reikšmingai prisidėti prie ekonomikos žalinimo bei įvykdyti teisės aktų reikalavimus. Taip pat LSMU siekia vykdyti kuo daugiau žaliųjų pirkimų, kurių metu įsigytų prekių, paslaugų ar darbų, darančių kuo mažesnį poveikį aplinkai viename, keliuose ar visuose prekės, paslaugos ar darbo gyvavimo ciklo etapuose. LSMU supranta, kad žalieji pirkimai yra galinga strateginė priemonė žalinti ekonomiką, vykdyti klimato politikos įsipareigojimus, skatinti ekologines inovacijas ir kelti šalies konkurencingumą. Aplinkosaugos principų taikymas viešuosiuose pirkimuose yra vienas iš reikšmingiausių įrankių, siekiant žaliosios pertvarkos.
Perkančioji organizacija taip pat pateikė informaciją, kad 2021 m. vykdant pirkimo sutartis laikėsi aplinkos apsaugos, socialinės ir darbo teisės įpareigojimų, nustatytų Europos Sąjungos ir nacionalinėje teisėje, kolektyvinėse sutartyse ir Įstatymo 5 priede nurodytose tarptautinėse konvencijose, t. y., įsigyjant prekes ir paslaugas, tiekėjams kėlė reikalavimus užtikrinti saugą darbe, priešgaisrinę saugą, aplinkos apsaugą bei kitus teisės aktų nustatytus reikalavimus; rangos sutartyse nustatė reikalavimus rangovui vykdyti visus rangovo personalui taikomus įstatymus, susijusius su įdarbinimu, sveikata, sauga darbe, gyvenamąja aplinka, imigracija ir emigracija; rangovas privalo reikalauti, kad darbuotojai paklustų visiems galiojantiems įstatymams, įskaitant saugos darbe įstatymus.
Taip pat Perkančioji organizacija nurodė, kad 2021 m. vykdė pirkimus, kuriuose buvo nustatyti energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai: buitinės technikos, prietaisų (Nr. 581206), nešiojamųjų kompiuterių su priedais (Nr. 529846), kompiuterinės įrangos detalių (Nr. 577515), kompiuterinės ir biuro įrangos iš CPO LT el. katalogo (Nr. 522872), biuro įrangos ir spausdintuvų iš CPO LT el. katalogo (Nr. 504267) pirkimai.
Pažymėtina, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. birželio 21 d. nutarime Nr. 478 „Dėl žaliųjų pirkimų tikslų nustatymo ir įgyvendinimo“ (toliau – Nutarimas) nustatyta, jog „1. <...> perkančiosios organizacijos, atlikdamos visus pirkimus, išskyrus pirkimus, vykdomus žodžiu sudarant pirkimo sutartis ir (ar) įgyvendinant užsienyje vykdomus tarptautinių donorų lėšomis finansuojamus vystomojo bendradarbiavimo projektus ir (ar) maisto pirkimus, atliekamus vykdant krašto apsaugos gynybines užduotis ir (ar) įsipareigojimus NATO (toliau – visi pirkimai), turi taikyti žaliųjų pirkimų reikalavimus, skaičiuojant pagal vertę nuo visų pirkimų, kurių procedūros atliekamos vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu <...> Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašu, patvirtintu Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus <...>: 1.1. ne mažiau kaip 10 procentų tokių pirkimų nuo 2021 m. liepos 1 d. iki 2021 metų pabaigos <...>“. Be to, Įstatymo 35 straipsnio 2 dalies 12 punkte nustatyta, kad „pirkimo dokumentuose turi būti nurodyta: <...> prekių paslaugų ar darbų <...> aplinkos apsaugos reikalavimai ir (arba) kriterijai Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytais atvejais ir tvarka“, o Mažos vertės pirkimų tvarkos aprašo 21.3.3.7 papunktis nustato, jog skelbiamos apklausos dokumentuose turi būti „prekių paslaugų ar darbų aplinkos apsaugos reikalavimai ir (arba) kriterijai Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytais atvejais ir tvarka“. Be kita ko, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011-06-28 įsakymo Nr. D1-508 „Dėl Produktų, kurių viešiesiems pirkimams taikytini aplinkos apsaugos kriterijai, sąrašų, aplinkos apsaugos kriterijų ir Aplinkos apsaugos kriterijų, kuriuos perkančiosios organizacijos turi taikyti pirkdamos prekes, paslaugas ar darbus, taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ [45] 2 punkte nustatyta, kad, atliekant žaliuosius viešuosius pirkimus, aplinkos apsaugos kriterijai taikomi pagal šio Įsakymo 1.3 papunkčiu patvirtinto Aplinkos apsaugos kriterijų, kuriuos perkančiosios organizacijos ir perkantieji subjektai turi taikyti pirkdami prekes, paslaugas ar darbus, taikymo tvarkos aprašo 4[46]– 6 punktuose nustatytą tvarką.
Atsižvelgiant į išdėstytą, Perkančioji organizacija nuo 2021 m. liepos 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d. ne mažiau kaip 10 procentų visų pirkimų privalėjo nustatyti aplinkos apsaugos kriterijus.
Perkančioji organizacija nurodė, kad siekdama užtikrinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės Nutarimo 1.1 papunkčio laikymąsi, 2021 m. vykdė rangos darbų pirkimą Nr. 556508, kuriame tiekėjams buvo keliamas reikalavimas dėl aplinkos apsaugos vadybos sistemos standartų laikymosi, kuris nurodytas pirkimo sąlygų 4.12 punkte[47]. Taip pat LSMU nurodė, kad vykdė žaliuosius pirkimus per CPO LT, kuriems taip pat yra taikomi aplinkosauginiai kriterijai. Tarnyba nustatė, kad 2021 m. Perkančioji organizacija per CPO LT el. katalogą įsigijo valymo paslaugas, biuro paslaugas, kanceliarines prekes, vaistus, mobiliuosius telefonus, baldus, buities prekes, kompiuterinę ir biuro įrangą, elektros prekes ir kt., kuriems buvo taikomi aplinkos apsaugos kriterijai, ir kurių bendra vertė – 333 853,97 Eur su PVM[48].
Taip pat tikrinimo metu nustatyta, kad ir Pirkime Nr. 542827 dėl 2 pirkimo objekto dalies „Sėdimieji baldai“ buvo taikomi aplinkosaugos kriterijai[49], t. y. Pirkimo dokumentuose nustatytas pasiūlymų vertinimo ekonominio naudingumo kriterijus: „Standartinių baldų gamyboje laikomasi aplinkos apsaugos kriterijaus (T1)“. Pagal šį vertinimo kriterijų, jeigu standartinių baldų gamyboje tam tikras procentas medienos, medienos medžiagų ir gaminių būtų iš miškų, sertifikuotų naudojant FSC (Forest Stewardship Council – toliau „FSC“) ar PEFC (The Programme for the Endorsement of Forest Certification – toliau „PEFC“) miškų sertifikavimo sistemas arba lygiavertes sertifikavimo sistemas ir tiekėjas pateiktų atitiktį reikalavimams įrodantį dokumentą, tada toks pasiūlymas pagal šį vertinimo kriterijų gautų maksimalų balų skaičių. Perkančioji organizacija nurodė, kad šis aplinkosauginis reikalavimas buvo nustatytas tam, kad įsigyjamos prekės būtų tvirtos, ilgaamžės, tinkamos naudoti ilgam, pastoviam ir dažnam naudojimui. Šis kriterijus buvo siekis įsigyti prekes su kuo didesne socialine ir ekonomine nauda, kuo labiau mažinant žalą aplinkai.
Pažymėtina, kad pirkimų, kuriems keliami aplinkos apsaugos kriterijai, rodiklis yra skaičiuojamas pagal sutarties sudarymo datą. Tarnyba, įvertinusi turimus duomenis dėl Perkančiosios organizacijos vykdytų žaliųjų pirkimų, nustatė, kad laikotarpyje nuo 2021 m. liepos 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d. LSMU tokių pirkimų atliko už 2 206 692,78 Eur be PVM vertę. Įvertinus tai, kad šiuo laikotarpiu visų Perkančiosios organizacijos įvykdytų pirkimų (sudarytų sutarčių) vertė – 15 289 106,33 Eur be PVM, vertintina, kad LSMU pasiekė Nutarimo 1.1 papunktyje nustatytą žaliųjų pirkimų rodiklį 2021 m., kuris sudarė 14,43 proc.
Apibendrindama, Tarnyba sprendžia, kad LSMU 2021 m. vykdė pirkimus, kurių dokumentuose buvo keliami energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai, bei kėlė reikalavimus, susijusius su aplinkos apsaugos, socialinės ir darbo teisės įsipareigojimų užtikrinimu. Nustatyta, kad LSMU vykdė pirkimus, kuriems buvo taikomi aplinkos apsaugos kriterijai, ir pasiekė Nutarime nustatytą žaliųjų pirkimų rodiklį 2021 m.
Tarnyba atkreipia dėmesį, kad, atliepiant pasikeitusį ir toliau kintantį viešųjų pirkimų reguliavimą tvarumo bei socialinės atsakomybės aspektais, rengiant viešųjų pirkimų dokumentus, būtina spręsti uždavinius, susijusius su Įstatymo ir jį įgyvendinančiųjų teisės aktų taikymu nurodytais aspektais.
11. DPS (ne)taikymas[50]
Įstatymo 79 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta, jog įprastiems pirkimams, kurių charakteristikos yra rinkoje visuotinai žinomos, perkančioji organizacija gali taikyti DPS.
Tikrinimo metu nustatyta, kad Perkančioji organizacija pati nėra sukūrusi DPS. Tarnyba paprašė paaiškinti, kodėl Perkančiosios organizacijos atliekamiems pirkimams 2021 m. nebuvo taikoma dinaminė pirkimų sistema, dėl kokių priežasčių ji nėra naudojama. Perkančioji organizacija paaiškino, kad „Paaiškiname, jog dinaminė pirkimo sistema gali būti taikoma kai pirkimai atitinka šias sąlygas kartu: pirkimo charakteristikos turi būti visuotinai žinomos ir pirkimo charakteristikos turi atitikti perkančiosios organizacijos poreikius. Pirkimo charakteristikos suprantamos kaip visuotinai žinomos tais atvejais kai prekės, paslaugos ir darbai yra lengvai identifikuojami ir kuriuos galima įsigyti visiškai be pakeitimų ar su minimaliais pakeitimais iš rinkos, pavyzdžiui, kanceliarinės prekės, kompiuteriai, valymo paslaugos ir pan. Dinaminė pirkimo sistema nėra pritaikoma tais atvejais, kai reikalavimai pirkimo objektui yra individualūs pagal perkančiosios organizacijos poreikius. Pažymime, kad šiuo atveju perkančiosios organizacijos buvo vykdomi tokie pirkimai, kuriuose reikalavimai pirkimo objektui yra individualūs pagal perkančiosios organizacijos poreikius. Taip pat Perkančioji organizacija šį būdą rinkosi todėl, kad dėl dalies prekių nebuvo aišku, ar jos bus apskritai reikalingos, o jei reikalingos tai kada (tai paaiškėja tik pradėjus konkrečius tyrimus, gavus finansavimą ar pan.), o užtikrinta bendradarbiavimo galimybė (pasirašytos preliminarios sutartys) su keliais Teikėjais naudinga Perkančiajai organizacijai užtikrinant jos nepertraukiamą veiklą, įpareigojant Tiekėjus teikti preliminariose sutartyse numatytas prekes“.
Tarnyba, įvertinusi Tikrinimo apimtyje esančius pirkimų objektus, Perkančiosios organizacijos pateiktus argumentus, taip pat paaiškinimus dėl preliminariųjų sutarčių naudojimosi, neturi pagrindo teigti, kad Perkančioji organizacija nepagrįstai nesinaudoja DPS galimybėmis. Vis dėl to, Tarnybos nuomone, DPS yra efektyvi priemonė, Perkančioji organizacija dėl jos paprastumo efektyviau panaudotų žmogiškuosius ir materialinius išteklius pirkimų organizavimui, užtikrintų didesnę tiekėjų konkurenciją, o tai leistų sumažinti atvejų, kai pasiūlymus pateikia tik vienas tiekėjas, skaičių, o taip pat būtų racionaliau naudojamos pirkimams skirtos lėšos, todėl atsiradus įprastų pirkimo objektų poreikiui, rekomenduoja šią priemonę taikyti.
Tarnyba atkreipia dėmesį, kad yra parengusi DPS pavyzdinius dokumentus[51].
12. Preliminariosios sutartys[52]
Įstatymo 78 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta teisė perkančiosioms organizacijoms sudaryti preliminariąsias sutartis.
Nustatyta, kad Perkančioji organizacija 2021 metais atliko 6 pirkimus, kurių pagrindu buvo sudarytos preliminariosios sutartys:
Nr. | Pirkimo pavadinimas | Pirkimo Nr. |
1. | Reagentų pirkimas | 566925 |
2. | Reagentų pirkimas (2) | 579673 |
3. | Pipečių ir antgalių pirkimas | 567761 |
4. | Pipečių ir antgalių pirkimas (2) | 580631 |
5. | Smulkių laboratorinių priemonių pirkimas | 568240 |
6. | Vienkartinių laboratorinių priemonių pirkimas | 569004 |
Tarnyba rekomenduoja šią priemonę taikyti dažniau, pasikartojantiems poreikiams patenkinti. Papildomai atkreipiame dėmesį, kad tiekėjams naudinga tai, jog preliminariąja viešojo pirkimo-pardavimo sutartimi jiems suteikiamos išimtinės teisės į pirkimo objektą, dėl kurio yra sudaryta preliminarioji sutartis ir jie kiekvieną kartą neturi dalyvauti naujame viešajame pirkime, o tik „mini konkurse“, t. y. atnaujintame tiekėjų varžymesi (kai tokia procedūra nustatyta pirkimo dokumentuose). Be kita ko, preliminariąja sutartimi padedama sutaupyti ir viešojo pirkimo išlaidas (masto ekonomija), ir laiką, skiriamą viešojo pirkimo procedūroms.
13. Pirkimų procedūrų trukmė[53]
Pagal Tarnybos 2021 metų veiklos ataskaitos duomenis, visų perkančiųjų organizacijų vykdytų tarptautinių pirkimų procedūrų vidutinė trukmė 2021 m. buvo 100 dienų, o vidutinė supaprastintų pirkimų procedūrų trukmė – 57,7 dienos[54].
Perkančioji organizacija nurodė, kad tarptautinių pirkimų trukmė taikant kainos ir kokybės santykio kriterijų truko vidutiniškai 6 mėn., tarptautinių pirkimų trukmė taikant kainos kriterijų – 5 mėn., supaprastintų (ne mažos vertės pirkimų) pirkimų trukmė taikant kainos ir kokybės santykio kriterijų – 5 mėn., supaprastintų (ne mažos vertės) pirkimų trukmė taikant kainos kriterijų – 4 mėn.
Tikrinimo metu Tarnyba nustatė, kad 2021 m. Perkančiosios organizacijos vykdyti tarptautiniai atviri konkursai vidutiniškai truko 56 d. d., tarptautiniai riboti konkursai – 96 d. d., supaprastinti atviri konkursai – 30 d. d.
Tikrinimo metu nustatytos šios pagrindinės priežastys, dėl kurių užtruko pirkimų, nurodytų Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1, vykdymo procedūros: pirkime dalyvavo daug tiekėjų ir gautų pasiūlymų turinys bei vertinimas buvo sudėtingas technine prasme, o tai įtakojo ilgesnį pasiūlymų vertinimą; dėl procedūrų sudėtingumo: užtruko kvalifikacinė atranka dėl tiekėjų pateiktų duomenų paaiškinimo ir patikslinimo, gautos pretenzijos nagrinėjimas, pasiūlymų vertinimas pagal kainos ir kokybės kriterijus.
Apibendrinant išdėstytą, Perkančiosios organizacijos veikla pagal šį rodiklį vertintina gerai. Tikrinimo metu nenustatyta atvejų, kai pirkimo procedūros nuo pirkimo paskelbimo iki pirkimo laimėtojo nustatymo būtų vilkinamos ar dirbtinai ištęstos.
14. Sutarčių vykdymas ir jų priežiūra[55]
Vertinant sutarčių vykdymo ir priežiūros kontrolę, Perkančioji organizacija paaiškino, kad viešųjų pirkimų sutarčių vykdymo kontrolė vykdoma vadovaujantis Tvarkos aprašu. Tvarkos aprašo V skyriuje reglamentuota pirkimo - pardavimo sutarčių kontrolė. Tvarkos aprašo 48 punktas numato jog pirkimų iniciatorius atlieka LSMU ir tiekėjo įsipareigojimų vykdymo, pristatymo (atlikimo teikimo) terminų laikymosi koordinavimą (organizavimą), taip pat prekių paslaugų ir darbų atitikties pirkimo sutartyse numatytiems kokybiniams, kiekybiniams ir kitiems reikalavimams stebėseną, patikrina sąskaitas-faktūras, ar jos atitinka pirkimo užsakymą, pirkimo sutartį. Jei pirkimo iniciatorius arba prekių pristatymo, paslaugų ar darbų priėmimo komisija (jei tokia sudaroma) nustato, kad pirkimo objektas arba jo techniniai, funkciniai, kiekybiniai, kokybės reikalavimai neatitinka pirkimo sutartyje nustatytų sąlygų, priėmimo-perdavimo aktas nepasirašomas ir raštu iš teikėjo reikalaujama tinkamo prievolių įvykdymo (53 punktas). Be to, vadovaujantis Įstatymo 87 straipsnio 1 dalies 12 punktu, LSMU rektoriaus įsakymu pirkimų iniciatorius yra paskiriamas už sutarties vykdymą atsakingu asmeniu bei šio įsakymo kontrolė pavedama atitinkamos tarnybos, kurioje dirba paskiriamas asmuo, vadovui (pavaduotojui). Išnagrinėjus Tvarkos aprašo nuostatas ir paskiau nurodytas sutarčių vykdymo aplinkybes, matyti, kad Perkančioji organizacija valdo procesus ir vykdo funkcijas, susijusius su sutarčių vykdymo priežiūra.
Perkančioji organizacija pateikė informaciją apie 2021 metais užfiksuotus netinkamai vykdytus sutarties atvejus bei nurodė priemones, kurių ji ėmėsi, taip pat nurodė atvejį, kuomet tiekėjas įtrauktas į nepatikimų tiekėjų sąrašą:
- 2021 m. buvo nutraukta rangos sutartis dėl esminio sutarties pažeidimo su UAB ,,Naujoji Aleksoto statyba“[56]. Informacija, vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu, yra perduota Tarnybai ir patalpinta https://vpt.lrv.lt/lt/konsultacine-medziaga/nepatikimi-tiekejai-1. Pažymėtina, kad 2022-02-21 tiekėjas kreipėsi į teismą, tačiau pirmosios instancijos teismas skundą atmetė. Teismo sprendimas įsiteisėjo 2022-09-16;
- Tarnyba yra teikusi išvadą Kauno apygardos administraciniam teismui civilinėje byloje su UAB ,,HSC Baltic“, kurioje sprendžiamas ginčas dėl delspinigių skaičiavimo iš LSMU pusės už nesavalaikiai užbaigtus rangos darbus pagal sutartį[57]. Šiuo metu vyksta bylos nagrinėjimas. Kauno apygardos teismas ieškinį išnagrinėjo ir 2022-11-08 priėmė sprendimą, kuriuo ieškinį tenkinto iš dalies. Sprendimas neįsiteisėjo, kadangi 2022-12-08 apskųstas apeliacinei instancijai;
- Pirkimo Nr. 384041 (statinių projektavimo paslaugų pirkimas vykdytas per CPO) pagrindu sudaryta sutartis su Šiltas namas UAB nebuvo įvykdyta laiku, todėl Perkančioji organizacija taikė sutarties įvykdymo užtikrinimo priemonę (delspinigius)[58]. Paslauga[59] C neįvykdyta tikrinimo laikotarpiu[60], skaičiuojami delspinigiai.
- Sutarties vykdymo laikotarpiu (Pirkimo Nr. 541439[61] pagrindu sudaryta sutartis su UAB Paradis), nuo 2022-06-03 iki 2022-11-18 skaičiuoti delspinigiai. Sutartis 2022 m. lapkričio mėn. užbaigta ir įvykdyta.
Tarnyba, įvertinusi Perkančiosios organizacijos pirkimo sutarčių, nurodytų Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 2, vykdymą bei jų priežiūrą, nustatė, kad:
- Tikrinimo metu yra vykdomos 8 sutartys, likusios įvykdytos tinkamai;
- buvo atlikti šių sutarčių pakeitimai, taip pat LSMU sutarties vykdymo metu, iškilus poreikiui, įsigyti papildomi darbai. Papildomi susitarimai dėl papildomų darbų įsigijimo, sutarčių pakeitimai sudaryti sutartyse nustatyta tvarka, kurių sudarymas atitinka sutartyje nustatytas sąlygas ir Įstatymo 89 straipsnio nuostatas:
- MTEP įrangos pirkimas Kardiologijos institutui, pirkimo Nr. 514196 (2 pirkimo objekto dalis) pagrindu 2021-01-04 sudarytos su UAB Laborama sutarties Nr. 2020-P-00254, sutarties vertė 421 080 Eur su PVM. Sudarytas papildomas susitarimas prie sutarties, kuriuo atliktas sutarties pakeitimas (2021-03-05 Nr. 2021-I-00074) dėl termino pratęsimo;
- Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo mokymų paslaugų pirkimo Nr. 518093 (1 dalies) pagrindu 2021-05-18 sudarytos su UAB Ilab LT sutarties Nr. 2021-P-00169, sutarties vertė 3 356 288 Eur su PVM. Sudaryti papildomi susitarimai prie sutarties, kuriais atlikti sutarties pakeitimai (2021-09-02 Nr. 2021-P-00328; 2021-09-27 Nr. 2021-P-00376; 2021-11-08 Nr. 2021-P-00376) dėl pasitelktų subteikėjų (specialistų) keitimo;
- Pirkimo „Gydymo paskirties pastato (veterinarijos gydyklos), Jurginų g. 6, Naujieji Muniškiai, Kauno raj. Statybos rangos darbai ir darbo projekto parengimas“, pirkimo Nr. 556508, pagrindu 2021-09-20 sudarytos su UAB Mana ranga sutarties Nr. 2021-P-00336, sutarties vertė – 1 861 780,40 Eur be PVM. Sudarytas papildomas susitarimas prie sutarties, kuriuo pakeistas statybų vadovas (2021-11-03 Nr. 2021-P-00405);
- Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gyvulininkystės instituto administracinio pastato rekonstrukcijos darbo projekto parengimo ir rangos darbai, pirkimo Nr. 555027 pagrindu 2021-08-19 sudaryta su UAB Ilgas amžius sutartis, sutarties vertė 248 785,68 Eur su PVM. Sudarytas sutarties pakeitimas (2021-12-13 Nr. 2021-P-00483) (36 256,56 Eur su PVM) dėl papildomų darbų įsigijimo. Bendra sutarties vertė su papildomo susitarimo verte 285 042,24 Eur su PVM;
- Kitų inžinerinių statinių (kiemo įrenginių) – aikštelių rekonstravimo ir paskirties keitimo į IV kategorijos kelią Žeimenos g. 106, Kaunas rangos darbai, pirkimo Nr. 524267 pagrindu sudarytos 2021-02-08 su UAB Kauno keliai sutarties, sutarties vertė 222 685,5 Eur su PVM. Sudarytas sutarties pakeitimas dėl papildomų darbų (2021-06-22 Nr. 2021-P-00229) (3 981,57 Eur be PVM). Bendra sutarties vertė su papildomo susitarimo verte 227 503,20 Eur su PVM;
- Pirkimo „Veterinarijos akademijos ūkinio pastato – garažo 12/1 p. Tilžės g. 18, Kaune, dalies patalpų paskirties keitimo į stambių gyvūnų klinikos izoliatorių, kapitalinio remonto rangos darbai“, pirkimo Nr. 542136 pagrindu sudarytos su UAB Masaranga sutarties Nr. 2021-P-00179, sutarties vertė – 145 189,11 Eur su PVM. Sudaryti papildomi susitarimai prie sutarties, kuriais: (1) sustabdyti darbai nuo 2021-11-08 iki 2021-12-13 (2021-11-08 Nr. 2021-P-00415); (2) įsigyti papildomi darbai, kurių vertė – 1200 Eur be PVM (2021-11-29 Nr. 2021-P-00443); (3) pakeistas Perkančiosios organizacijos atsakingas asmuo už sutarties vykdymą (2021-12-13 Nr. 2021-P-00452).
Įvertinus sutarčių turinį, nustatyta, kad:
- dėl kainodaros taisyklių taikymo, nustatyta, kad Perkančioji organizacija turi galiojančių sutarčių, kuriose nėra numatytos kainos peržiūros sąlygos pagal Tarnybos direktoriaus patvirtintos Kainodaros taisyklių nustatymo metodikos[62] (toliau – Metodika) 54 punkto[63] reikalavimus, kuris numato, kad kai darbų atlikimo laikotarpis, prekių tiekimo, paslaugų teikimo trukmė kartu su numatytu sutarties pratęsimu yra ilgesnė nei 2 (dveji) metai, pirkimo vykdytojas privalo (jei trumpesnė – gali) numatyti fiksuotą kainą su peržiūra arba fiksuotą įkainį su peržiūra arba kitą kainos apskaičiavimo būdą, kartu numatant ir sutarties kainos (įkainių) peržiūros sąlygas. Pavyzdžiui, Pirkimo Nr. 521015 – „Kompiuterinio tinklo įrangos pirkimas“ pagrindu 2021-01-27 sudaryta sutartis Nr. 2021-P-00027 su Telia Lietuva, AB“ (sutarties trukmė 36 mėnesiai). Sutarties kaina perskaičiuojama tik pasikeitus PVM tarifui (sutarties 3.3.1 punktas), o sutarties 3.3 punkte įtvirtinta, kad prekės įkainis sutarties galiojimo laikotarpiu nekeičiamas.
Pažymėtina, kad pagal Įstatymo 87 straipsnio 1 dalies 3 punkto reikalavimus, pirkimo sutartyje, kai ji sudaroma raštu, turi būti aptartos kainodaros taisyklės, nustatytos pagal Metodiką. Metodikos 54 punkto nuostatos įpareigoja, kai darbų atlikimo laikotarpis, prekių tiekimo, paslaugų teikimo trukmė kartu su numatytu sutarties pratęsimu yra ilgesnė nei 2 metai, Perkančiajai organizacijai pirkimo dokumentuose (sutarties projekte) privalo nustatyti peržiūros sąlygas, nustatant peržiūros momentą bei dažnumą ir perskaičiavimo formulę ne tik visai kainai ar įkainiui, bet ir jų sudedamosioms dalims. Taip pat Perkančioji organizacija gali pasirinkti statistinių rodiklių šaltinius, kai peržiūra vykdoma remiantis jų duomenimis. Nagrinėjamu atveju, nenustačiusi kainos peržiūros sąlygų, Perkančioji organizacija pažeidė Įstatymo 87 straipsnio 1 dalies 3 punkto, Metodikos 54 punkto reikalavimus.
Tarnyba rekomenduoja atsižvelgti į esančią situaciją rinkoje bei jos dinamiką, naujai vykdomuose pirkimuose nusimatyti dažnesnę peržiūrą bei įvairesnius jos atvejus (pvz., dėl medžiagų, įrenginių ar pan. kainų, darbo užmokesčio (reguliuojamo teisės aktais) pokyčių ar kt.)., kai prekių tiekimo, paslaugų teikimo ar darbų atlikimo trukmė kartu su numatytu sutarties pratęsimu yra ilgesnė negu 6 (šeši) mėnesiai[64]. Tarnyba pastebi, kad šiuo metu susiduriama su situacija, kai sutartyse atskirais atvejais nėra numatyta kainos peržiūros sąlygų ir taisyklių, todėl rinkoje kainoms pasikeitus taip žymiai, jog iš esmės pasikeitė sutarties šalių teisių ir pareigų pusiausvyra, t. y. iš esmės padidėjo įvykdymo kaina ir tiekėjui sutarties vykdymas tapo neproporcingai suvaržytas (tapo nebeįmanoma vykdyti sutartimi prisiimtų įsipareigojimų), šalys negali pasinaudoti sutarties kainos perskaičiavimo galimybe, nes to sutartyje nėra aptarusios.
Apibendrindama išdėstytą, Tarnyba Tikrinimo apimtyje sutarčių vykdymo kontrolę ir priežiūrą Perkančiojoje organizacijoje vertina pakankamai gerai.
- Informacijos apie sutarties neįvykdžiusius ar netinkamai ją įvykdžiusius tiekėjus viešinimas[65].
Įstatymo 91 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta pareiga perkančiajai organizacijai dėl esminio sutarties pažeidimo arba priimto perkančiosios organizacijos sprendimo, kad tiekėjas pirkimo sutartyje nustatytą esminę pirkimo sutarties sąlygą vykdė su dideliais arba nuolatiniais trūkumais ir dėl to perkančioji organizacija pritaikė sutartyje nustatytą sankciją, ne vėliau kaip per 10 dienų CVP IS Tarnybos nustatyta tvarka skelbti informaciją apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius ar netinkamai ją įvykdžiusius tiekėjus[66].
Tvarkos aprašo 54.3[67] papunktyje įtvirtinta sąlyga apie informacijos apie sutarties neįvykdžiusius ar netinkamai ją įvykdžiusius tiekėjus viešinimą.
Perkančioji organizacija 2021 m. gruodžio 30 d. nutraukė sutartį dėl esminio sutarties pažeidimo su UAB ,,Naujoji Aleksoto statyba“ ir šį tiekėją 2022 m. vasario 2 d, įtraukė į nepatikimų tiekėjų sąrašą.
Atsižvelgus į tai, kad daugiau atvejų apie netinkamą tiekėjų sutartinių įsipareigojimų vykdymą nenustatyta, Tarnyba sprendžia, jog Perkančioji organizacija tinkamai vykdo pareigą dėl informacijos apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius ar netinkamai ją įvykdžiusius tiekėjus viešinimo.
- Tiekėjų, pirkimo procedūrų metu nuslėpusių informaciją ar pateikusių melagingą informaciją arba dėl pateiktos melagingos informacijos nepateikusių patvirtinančių dokumentų, viešinimas[68]
Nustatyta, kad Tikrinimo apimtyje 2021 metais Perkančiajai organizacijai atliekant viešuosius pirkimus nebuvo užfiksuoti atvejai, kai tiekėjai pirkimo procedūrų metu nuslėpė informaciją ar pateikė melagingą informaciją, arba dėl pateiktos melagingos informacijos nepateikė patvirtinančių dokumentų.
- Sutarčių viešinimas CVP IS[69]
Įstatymo 86 straipsnio 9 dalyje[70] nustatyta pareiga perkančiosioms organizacijoms CVP IS paskelbti laimėjusių dalyvių pasiūlymus, sudarytas pirkimo sutartis, preliminariąsias sutartis ir šių sutarčių pakeitimus.
Tikrinimo apimtyje Tarnybai patikrinus 2021 metais sudarytas ir paviešintas 56 sutartis CVP IS, nustatyta, kad laiku paskelbtos 47 sudarytos sutartys, 9 sutartys[71] paskelbtos pavėluotai (žr. Paveikslėlį Nr. 4).
Paveikslėlis Nr. 4
Taip pat nustatyta, kad dėl Tikrinimo apimtyje vertintų sutarčių buvo sudaryti 10 pakeitimų / papildomų susitarimų, iš kurių laiku paskelbti 6[72], o 4[73] susitarimai paskelbti pavėluotai.
Atsižvelgdama į nustatytą, Tarnyba konstatuoja, kad:
- Perkančioji organizacija pažeidė Įstatymo 86 straipsnio 9 dalies reikalavimus[74].
- Perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų sudarytų sutarčių, laimėjusių dalyvių pasiūlymų bei sutarčių susitarimų/pakeitimų paskelbimo CVP IS vidaus kontrolė nepakankama.
- Ataskaitų teikimas ir jų skelbimas CVP IS[75]
Įstatymo 96 straipsnio 2 dalies 1 punkte[76] nustatyta pareiga Perkančiajai organizacijai per 15 dienų pasibaigus pirkimo procedūroms CVP IS pateikti ataskaitą, o Įstatymo 96 straipsnio 2 dalies 2 punktu[77] per 30 dienų CVP IS pateikti metinę sudarytų sutarčių ataskaitą, pasibaigus ataskaitiniams kalendoriniams metams. Taip pat Įstatymo 33 straipsnio 2 dalis[78] įpareigoja Perkančiąją organizaciją tarptautinio pirkimo atveju pateikti CVP IS ne vėliau kaip per 30 dienų po pirkimo sutarties sudarymo skelbimą apie pirkimo sutarties sudarymą ar preliminariosios sutarties sudarymą, skelbimą apie projekto konkurso rezultatus.
- Tarnyba, vertindama Tikrinimo ataskaitos prieduose Nr. 1, Nr. 2 nurodytus pirkimus, nustatė, kad Perkančioji organizacija 2021 m. Tarnybai CVP IS priemonėmis teikė Atn-1 ataskaitas. Nustatyta, kad vadovaujantis Įstatymo 96 straipsnio 2 dalies 1 punkto nuostatomis, tikrintų pirkimų atveju Perkančioji organizacija laiku pateikė 31 Atn-1 ataskaitas, pavėluotai – 14 Atn-1 ataskaitų (žr. Paveikslėlį Nr. 5);
Paveikslėlis Nr. 5
- vadovaujantis Įstatymo 96 straipsnio 2 dalies 2 punktu, Perkančioji organizacija 2022-01-28 CVP IS pateikė Tarnybai Metinę ataskaitą už 2021 m. Atn-3 Nr. 2022-607197.
- vadovaujantis Įstatymo 33 straipsnio 1 dalies nuostatomis[79], Perkančioji organizacija Tikrinimo apimtyje CVP IS paskelbė 38 skelbimus apie sutarties skyrimą (privalomus atlikus pirkimus tarptautinio pirkimo vertės atveju).
- vadovaujantis Įstatymo 33 straipsnio 2 dalies nuostatomis[80], Tikrinimo apimtyje Perkančioji organizacija 14 skelbimų apie sutarties skyrimą paskelbė laiku, 24[81] paskelbė pavėluotai (žr. Paveikslėlį Nr. 6).
Paveikslėlis Nr. 6
- Ataskaitų dėl sudarytų vidaus sandorių nėra paskelbta, nes, Tarnybos duomenimis, Perkančioji organizacija 2021 metais nesinaudojo vidaus sandorio sudarymo išimtimi (Įstatymo 10 straipsnis)[82].
Apibendrinant nustatytą, Tarnyba konstatuoja, kad:
- Perkančioji organizacija, nepateikusi laiku CVP IS pirkimų procedūrų ataskaitų Atn-1, pažeidė Įstatymo 96 straipsnio 2 dalies 1 punkto reikalavimus, o nepaskelbusi laiku skelbimų apie sutarties skyrimą, pažeidė Įstatymo 33 straipsnio 2 dalies reikalavimus;
- Perkančiosios organizacijos pirkimų procedūrų ataskaitų bei skelbimų apie sutarties skyrimą paskelbimo CVP IS vidaus kontrolė – nepakankama.
19. Pirkimai, kurie baigėsi nesudarius pirkimo sutarties (preliminariosios sutarties), nesukūrus dinaminės pirkimų sistemos arba nenustačius projekto konkurso laimėtojo[83]
Perkančioji organizacija 2021 m. įvykdė 85 tarptautinius pirkimus (atviro konkurso būdu – 78, riboto konkurso būdu – 5, neskelbiamų derybų būdu - 2), 113 supaprastintus pirkimus (atviro konkurso būdu – 112, neskelbiamų derybų būdu -1). Tikrinimo metu nustatyta, kad 42 pirkimai[84] (21 proc.) pasibaigė nesudarius sutarties, tarp kurių 4 rangos pirkimai.
Perkančiosios organizacijos teigimu[85], pagrindinės priežastys, lėmusios, kad pirkimo procedūros baigėsi nesukūrus dinaminės pirkimų sistemos arba nenustačius projekto konkurso laimėtojo, per nustatytą terminą negavus nė vienos paraiškos, pasiūlymo, projekto konkurso plano ar projekto, nutraukus pirkimo procedūras, atmetus tiekėjų pasiūlymus yra šios:
- atmetami pasiūlymai dėl per didelės kainos;
- neatitikimas techninėje specifikacijoje nustatytiems reikalavimams;
- per nustatytą terminą negaunama pasiūlymų;
- gauti pagrįsti paklausimai ir (ar) pastabos, dėl kurių reikalinga tikslinti techninę specifikaciją ir dėl to būtina nutraukti pirkimo procedūras;
Perkančioji organizacija taip pat paaiškino, kad analizuoja kiekvieno neįvykusio pirkimo priežastis. Neįvykę pirkimai dažniausiai buvo vykdomi pakartotinai.
Atlikus neįvykusių pirkimų (Tikrinimo ataskaitos priedas Nr. 3) analizę, nustatytos šios priežastys:
- buvo nutrauktos pirkimo procedūros;
- atmestos visos paraiškos ir pasiūlymai;
- per nustatytą terminą tiekėjai nepateikė nė vienos paraiškos ar pasiūlymo;
- visiems tiekėjams atsiėmus paraiškas ar pasiūlymus ar atsisakius sudaryti pirkimo sutartį.
Paskiau pateiktuose paveikslėliuose Nr. 7 - Nr. 9 pavaizduotas neįvykusių pirkimų priežasčių pasiskirstymas (proc.), taip pat – nutrauktų pirkimų procedūrų ir atmestų paraiškų ar pasiūlymų priežasčių pasiskirstymas (proc.).
Paveikslėlis Nr.7
Paveikslėlis Nr. 8
Paveikslėlis Nr. 9
Apibendrinant išdėstytą, galima daryti išvadą, kad Perkančiojoje organizacijoje matyti tam tikros tendencijos, signalizuojančios apie nepakankamą pasirengimą pirkimams (žr. šios ataskaitos 4 skyrių), pirkimo dokumentų rengimo trūkumus ir klaidas, kas lemia neigiamus pirkimų rezultatus. Akivaizdu, kad neretu atveju pirkimų dokumentų turinys (būtent techninės specifikacijos reikalavimai) nėra pakankamai aiškus tiekėjams, kad jie galėtų tinkamai suformuoti ir pateikti Perkančiosios organizacijos poreikius atitinkančius pasiūlymus, o pastaroji – juos tinkamai įvertinti pagal pirkimo sąlygas.
- Dėl tiekėjams rezervuotos teisės dalyvauti pirkimuose nustatymo ir vidaus sandorių sudarymo[86]
Tikrinimo metu nustatyta, kad Perkančioji organizacija, 2021 m. vykdydama pirkimus, pagrįstai nesinaudojo tiekėjų rezervuotos teisės dalyvauti pirkimuose nustatymo galimybe, taip pat nesudarė vidaus sandorių.
- Dėl tarptautinių sankcijų, nustatančių ribojimus ar draudimus skirti ar toliau vykdyti pirkimų sutartis, taikymą nustatančių teisės aktų reikalavimų, laikymosi[87]
Tikrinimo metu nenustatyta, kad Perkančioji organizacija būtų sudariusi sutarčių, kurių vykdymo ribojimus ar draudimus nustatytų tarptautinės sankcijos, ar kurias toliau vykdyti draustų Europos Sąjungos Tarybos 2022 m. balandžio 8 d. reglamentas 2022/576.
IV dalis. Išvados, sprendimai, rekomendacijos
Išvados
- Perkančiojoje organizacijoje nustatyta nuosekli, išsami pirkimų inicijavimo, planavimo, organizavimo, vykdymo, sutarčių sudarymo ir įgyvendinimo tvarka, t. y. pirkimų valdymo procesui užtikrinti sukurta tinkama sistema, pakankamai identifikuojami ir aprašomi pirkimų ir sutarčių vykdymo veiklos procesai.
- Perkančioji organizacija siekia stiprinti ir kelti pirkimo iniciatorių kompetencijas bei gebėjimus, Iniciatoriai nuolat ugdomi ir lavinami.
- Perkančiosios organizacijos vidaus teisės aktuose tinkamai reglamentuota pirkimo iniciatorių, pirkimo organizatorių skyrimo, Komisijos sudarymo, sutarčių vykdymo kontrolę atliekančių asmenų skyrimo ir pirkimo stebėtojų įtraukimo tvarka. Perkančioji organizacija tinkamai sudarė Komisiją, paskyrė pirkimų organizatorius, iniciatorius, už sutarties vykdymą atsakingus asmenis, pirkimų vykdyme pasitelkė stebėtojus.
- Perkančiosios organizacijos vidaus teisės aktuose tinkamai reglamentuota pirkimo procedūrose dalyvaujančių asmenų nešališkumo deklaracijų, konfidencialumo pasižadėjimų pasirašymo bei privačių interesų deklaravimo tvarka. Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 1 nurodytų pirkimų vykdymo procedūrose dalyvavę pirkimo iniciatoriai, Komisijos nariai, pasitelkti pirkimo stebėtojai yra pasirašę nešališkumo deklaracijas, konfidencialumo pasižadėjimus bei pateikę privačių interesų deklaracijas Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai.
- Perkančiosios organizacijos pirkimų planavimo procesas – veikia pakankamai gerai ir yra nuoseklus. Matyti, kad pirkimų poreikis jau yra žinomas ir nustatomas metų pradžioje, įvertinus tai, kad per metus Pirkimų planas papildomas tik 10 % pirkimų (pagal pirkimų skaičių). Tačiau pastebėtina, kad Pirkimų plano pokytis pagal vertę yra 36 %, kas reiškia, kad nors pirkimų pokytis nėra ženklus, tačiau pirkimų, įtrauktų į Pirkimų planą vertė yra gana didelė Taip pat pastebėtina, kad per 2021 m. nebuvo pradėta vykdyti 550 (21%) Pirkimų plane nurodytų pirkimų (įkaitant ir mažos vertės pirkimus), kas parodo, kad veiksmai siekiant įgyvendinti nusistatytus tikslus ir pasirinktos priemonės (nagrinėjamu atveju – planuojamų pirkimų poreikis) galimai atliekami spontaniškai ar nėra pakankamai apsvarstomi ar įsivertinami iš anksto.
- Perkančioji organizacija tinkamai skaičiuoja tarptautinių ir supaprastintų pirkimų vertes ir parenką jų būdus.
- Perkančioji organizacija ir Padaliniai, savarankiškai vykdydami pirkimus, užtikrino tinkamą Įstatymo 5 straipsnio 2 dalies nuostatų taikymą.
- Perkančioji organizacija tinkamai laikosi reikalavimo prekių ir (arba) paslaugų įsigyti iš CPO, taip pat naudojasi preliminariųjų sutarčių sudarymo priemone.
- Perkančioji organizacija nepasiekė Įstatymo 55 straipsnio 2 dalyje nustatyto reikalavimo, kad bent 30 proc. visų perkančiosios organizacijos per kalendorinius metus atliekamų supaprastintų (išskyrus mažos vertės) ir tarptautinės vertės pirkimų vertės būtų atliekami pagal Įstatymo 55 straipsnio 1 dalies 1 arba 2 punktuose nurodytus vertinimo kriterijus – Perkančiosios organizacijos 2021 metais įvykdytų pirkimų, kuriuos atliekant ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas išrenkamas tik pagal kainą, vertė sudarė beveik 88 proc. bendros Perkančiosios organizacijos vykdytų pirkimų vertės, į kurią neįskaičiuoti mažos vertės pirkimai ir pirkimai, vykdyti pagal Įstatymo 72 straipsnio 3 dalį.
- Perkančioji organizacija 2021 m. vykdė pirkimus, kurių dokumentuose buvo keliami energijos vartojimo efektyvumo reikalavimai, bei kėlė reikalavimus, susijusius su aplinkos apsaugos, socialinės ir darbo teisės įsipareigojimų užtikrinimu. Taip pat Perkančioji organizacija vykdė pirkimus, kuriems buvo taikomi aplinkos apsaugos kriterijai, ir pasiekė bei viršijo Nutarime nustatytą žaliųjų pirkimų rodiklį, kuris 2021 m. sudarė 14,43 proc.
- LSMU pirkimų ir sutarčių valdymui, kontrolei ir analizei naudojamos kelios programos: 1) viešųjų pirkimų planavimo, registravimo, vykdymo ir sutarčių vykdymo informacinė sistema; 2) procesų ir dokumentų valdymo sistema.
- Perkančiosios organizacijos veikla pagal vidutinę procedūrų vykdymo trukmę vertintina gerai. Tikrinimo metu nenustatyta atvejų, kai pirkimo procedūros nuo pirkimo paskelbimo iki pirkimo laimėtojo nustatymo būtų vilkinamos ar dirbtinai ištęstos.
- Nesėkmingai pasibaigusių pirkimų priežastis didžiąja dalimi lemia netinkamai parengti pirkimo dokumentai, būtent techninės specifikacijos reikalavimai. Tikrintuose statybų sektoriaus pirkimuose (Priedai Nr. 1, Nr. 2) būdingos tos pačios problemos kaip ir kitiems Perkančiosios organizacijos pirkimams: neatitikimai ir klaidos techninėje specifikacijoje.
- Įvertinus ir išanalizavus Perkančiosios organizacijos neskelbiamų pirkimų apimtis, (išskyrus mažos vertės pirkimus), jų pagrįstumą, Tarnyba sprendžia, kad neskelbiamų derybų būdu vykdytų pirkimų skaičiaus dalis Perkančiojoje organizacijoje yra labai minimali, siekia 1,5 procento, kas leidžia teigti, kad Perkančioji organizacija iš esmės vykdo skelbiamus pirkimus.
- Tarnyba teigiamai vertina Perkančiosios organizacijos rinkos konsultacijų ir rinkos tyrimų vykdymą. Neįvykus pirkimui ar gavus tik vieną pasiūlymą, ruošiantis panašiam pirkimui analizuojamos prieš tai vykdytų, tačiau ne pirkimo sutarties sudarymu pasibaigusių pirkimų priežastys, iniciatoriai skatinami aktyviau ir išsamiau vykdyti rinkos tyrimus, atsakingiau rengti technines specifikacijas, o jei pirkimas yra didelės svarbos arba išskirtinis savo perkamomis savybėmis, yra vykdomos rinkos konsultacijos. Rinkos tyrimų ir rinkos konsultacijų vykdymo tvarka reglamentuota Apraše. Perkančioji organizacija, siekdama užtikrinti sudaromų pirkimų sutarčių ar jų pakeitimų kainų atitikimą rinkos kainoms atlieka tyrimus ir turi tai pagrindžiančius dokumentus (duomenys fiksuojami dokumentuose, komisijos posėdžių protokoluose, paraiškose).
- Tarnyba sprendžia, kad LSMU 2021 m. vykdytuose viešuosiuose pirkimuose konkurencingumas buvo mažesnis, nei vidutinis, lyginant su visų perkančiųjų organizacijų duomenis (pvz. vieno tiekėjo pirkimų skaičiaus dalis – 82,8 proc. / bendras – 57,7; vieno tiekėjo pirkimų vertės dalis – 86,3 proc. / bendras – 15,6 proc.).
- Pasikartojantys tų pačių tiekėjų, su kuriais sudaromos pirkimo sutartys, atvejai rodo, kad tai greičiau susiję su pirkimo objekto specifiškumu – perkama medicininė įranga, medicininės priemonės, reagentai, vaistai ir kt. Perkančiosios organizacijos sutartys sudarytos daugiausia dėl vaistų, kompiuterinės, biuro įrangos, eksploatacinių medžiagų spausdintuvams įsigijimo ir kt. Sutartys sudarytos ne tik Perkančiosios organizacijos vykdytų pirkimų pagrindu, bet ir pirkimų, įvykdytų per CPO LT el. katalogą.
- Sutarčių vykdymo kontrolė ir priežiūra Perkančiojoje organizacijoje vertintina teigiamai. Perkančioji organizacija valdo sutarčių vykdymo procesus ir realiai atlieka sutarčių vykdymo priežiūrą. 2021 m. vykdytų pirkimų ir jų pagrindu sudarytų sutarčių neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo nustatyti 4 atvejai, iš jų nustatytas vienas atvejis, kuomet tiekėjas įtrauktas į Nepatikimų tiekėjų sąrašą[88].
- Sudarytoje Pirkimo Nr. 521015 pagrindu sutartyje nėra numatytos kainos peržiūros sąlygos, kas neatitinka Įstatymo 87 straipsnio 1 dalies 3 punkto, Metodikos 54 punkto nuostatų.
- Perkančioji organizacija, nepateikusi laiku CVP IS pirkimų procedūrų ataskaitų Atn-1, pažeidė Įstatymo 96 straipsnio 2 dalies 1 punkto reikalavimus, o nepaskelbusi laiku skelbimų apie sutarties skyrimą, pažeidė Įstatymo 33 straipsnio 2 dalies reikalavimus. Perkančiosios organizacijos pirkimų procedūrų ataskaitų bei skelbimų apie sutarties skyrimą paskelbimo CVP IS vidaus kontrolė – nepakankama.
- Perkančioji organizacija, 9 sutartis paviešinusi CVP IS pavėluotai, pažeidė Įstatymo 86 straipsnio 9 dalies reikalavimus. Perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų sudarytų sutarčių, laimėjusių dalyvių pasiūlymų bei sutarčių susitarimų/pakeitimų paskelbimo CVP IS vidaus kontrolė nepakankama.
Rekomendacijos
- Siekiant optimizuoti pirkimų planavimo ir vykdymo procesus, rekomenduotina prieš rengiant pirkimų planą įsivertinti ne tik patį pirkimų objektų poreikį, bet ir atlikti rinkos analizę, kokiomis sąlygomis šiuos objektus rinkoje galima įsigyti (ar egzistuoja tiekėjų konkurencija, kokios kainos, pristatymo (suteikimo) terminai, objektų įvairovė ir pan.). Siūlytina rengiant Pirkimo planą, šį procesą vykdyti lygiagrečiai su strateginio planavimo procesu bei rekomenduotina paskirti šiuos procesus koordinuojantį asmenį.
- Atsižvelgus į tai, kad LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba yra atsakinga už pirkimų verčių skaičiavimą ir pirkimų būdų parinkimą, o Komisija priima sprendimą vykdyti pirkimą pirkimų plane nustatytu būdu arba inicijuoja Pirkimų plano pakeitimą, siūlant kitą pirkimo būdą, taip pat į tai, kad Komisijai taip pat tenka sprendimo dėl pirkimo būdo teisėtumo atsakomybė, todėl siekiant išvengti pirkimų plano keitimų dėl pirkimų būdo tikslinimo, rekomenduotina Tvarkos apraše ir Komisijos darbo reglamente Komisijai įtvirtinti teisę priimti sprendimą dėl Pirkimo būdo, o Pirkimų plane nustatyti numatomą (preliminarų) pirkimo būdą ar pan. Tokiu atveju Komisijai, keičiant pirkimo būdą, nereikėtų keisti paties pirkimų plano.
- Pasiūlymų vertinimui taikyti kainos ir kokybės kriterijus, o nustatant ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo vertinimo kriterijus, naudotis Tarnybos parengtomis šių kriterijų nustatymo ir taikymo gairėmis[89].
- Siekiant užtikrinti Nutarime nustatytą žaliųjų pirkimų rodiklio pasiekimą, rekomenduotina visuose pirkimuose (kurių objektas savaime nelaikytinas žaliu) taikyti aplinkos apsaugos kriterijus. Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo gerųjų pavyzdžių bei kitos naudingos informacijos galite rasti Tarnybos parengtoje mokomojoje medžiagoje[90].
- Siekiant užtikrinti maksimalią konkurenciją, prieš pirkimų atlikimą visada naudotis poreikių bei rinkos tyrimo[91], rinkos konsultacijų[92] ir techninių specifikacijų projektų viešinimo instrumentais. Taip pat siekiant paskatinti potencialių tiekėjų dalyvavimą viešuosiuose pirkimuose, rekomenduotina dažniau vykdyti konsultacijas su rinkos dalyviais (kurių metu būtų aiškinamasi tiekėjų nedalyvavimo priežastys, ieškoma būdų ir sprendimų kaip tobulinti pirkimo sąlygas, kad šios taptų patrauklesnės, kad pritraukti tiekėjus ir užtikrinti bent minimalią konkurenciją). Rekomenduojama iš anksto skelbti pirkimų technines specifikacijas CVP IS.
- Atsižvelgti į esančią situaciją rinkoje bei jos dinamiką, naujai vykdomuose pirkimuose numatyti adekvačias kainos peržiūros sąlygas sutartyse net ir tuo atveju, kai tokios peržiūros sąlygų nustatymas nėra privalomas.
- Atsižvelgiant į tai, kad pagal Tvarkos aprašo nuostatas[93] CVP IS administravimas tenka Komisijos sekretoriui, siekiant užtikrinti, kad laiku būtų paviešinta visa privaloma viešinti informacija (sutartys, sutarčių pakeitimai, pasiūlymai, ataskaitos) rekomenduotina tobulinti kontrolės procesą (pvz., paskiriant už tai atsakingą konkretų asmenį, išnaudojant tuo tikslu turimus IT įrankius ar pan.), kad būtų užtikrintas savalaikis Perkančiosios organizacijos viešųjų pirkimų sudarytų sutarčių, laimėjusių dalyvių pasiūlymų, sutarčių pakeitimų bei pirkimų procedūrų ataskaitų paskelbimas CVP IS. Tam galima būtų panaudoti ir Perkančiosios organizacijos turimas sistemas, informacinių technologijų įrankius (pvz:. dokumentų valdymo sistemos pagalba siųsti atitinkamus priminimus už šių dokumentų paskelbimą atsakingiems asmenims ir jų tiesioginiams vadovams).
- Sprendimus dėl pakartotinio pirkimų vykdymo rekomenduotina priimti tik papildomai įsivertinus pirkimo dokumentų sąlygas, prireikus, jas patikslinus ir atlikus rinkos tyrimą, konsultaciją ir (ar) techninės specifikacijos projekto derinimą.
- Nors pirkimų valdysena, apimanti pirkimų organizavimą, pirkimų vykdymą ir sutarčių sudarymą bei vykdymą, Perkančiojoje organizacijoje vykdoma pakankamai gerai, tačiau siekiant išvengti neteisingų sprendimų bei klaidų rizikos, rekomenduotina peržiūrėti pirkimų organizavimo, vykdymo, sutarčių sudarymo ir vykdymo procesus, įdiegiant/sukuriant veiksmingesnę kontrolės aplinką, kuri padėtų fiksuoti dažniausiai daromas klaidas ir jų išvengti, ypatingą dėmesį skiriant pirkimo dokumentų parengimui. Taip pat atlikti nuoseklią stebėseną ir peržiūrą tų pirkimų, kurie pasibaigė nesudarius sutarties, nutraukus pirkimo procedūras, siekiant išsiaiškinti to priežastis bei užtikrinti teigiamą rezultatą vykdant pakartotinį pirkimą.
- Nors LSMU Tvarkos apraše numatyti subjektai, atsakingi už tam tikrų funkcijų vykdymą konkrečiame pasirengimo pirkimui, pirkimo procedūrų ar sutarties vykdymo etape ir tuo užtikrinamas viso proceso valdymas, tačiau Tarnyba mano, kad visgi tikslinga būtų peržiūrėti pirkimų organizavimo tvarką, ypatingą dėmesį skiriant pirkimų poreikio formavimui bei planavimui. Pastebėtina, kad pirkimo iniciatoriui pirkimo procese nustatytas reikšmingas vaidmuo: deleguojant jam pirkimo poreikių, pirkimo vertės nustatymą, informacijos dėl pirkimo objektui taikytinų aplinkos apsaugos kriterijų, energijos vartojimo efektyvumo reikalavimų taikymo pateikimą, pirkimo objekto techninės specifikacijos parengimą, rinkos tyrimo atlikimą bei kitos su inicijuojamu pirkimu informacijos surinkimą ir pateikimą, bei dalyvavimą inicijuojamo pirkimo viešojo pirkimo komisijos darbe. Taip pat pirkimo iniciatoriui nustatyta pareiga pateikti ketinamų atlikti pirkimų sąrašus, kas patenka ir į pirkimų planavimo procesą. Atsižvelgiant į tai, rekomenduotina peržiūrėti ir įsivertinti, ar Perkančioji organizacija skiria pakankamus išteklius, ar šiame procese dalyvaujančių asmenų skaičius yra pakankamas, ar paskirti asmenys turi tinkamas kompetencijas. Esant poreikiui, atlikti būtinus vidaus dokumentų pakeitimus arba įsidiegti tam tikrus peržiūros mechanizmus ar nusimatyti papildomas kontrolės priemones (pvz:. nustatyti vidaus kontrolės procedūras pagal pirkimų proceso etapus, paskirti papildomus asmenis, užtikrinant „keturių akių principą“ ir pan.), siekiant išvengti pirmiau išvardintų klaidų pirkimų iniciatoriams priskirtų funkcijų vykdyme , kurios, kaip rodo pirkimų vykdymo praktika, pastebimos tik vėlesniuose pirkimų procedūrų vykdymo etapuose, tačiau daro neigiamą poveikį pirkimo rezultatui ir neigiamai įtakoja patį pirkimų procesą.
Prašome raštu informuoti VPT apie konkrečius Perkančiosios organizacijos veiksmus, atliktus įgyvendinant pateiktas rekomendacijas.
Priedai:
- Priedas Nr. 1 „Pirkimai“.
- Priedas Nr. 2 „Sutartys“.
- Priedas Nr. 3 „Neįvykę pirkimai (dalys)“.
Priedas Nr.1
Pirkimai | |||
Pirkimai | Pirkimo pradžia | Pirkimo Nr. | Pirkimo pavadinimas |
1 | 2021.07.16 | 556508 | Gydymo paskirties pastato (veterinarijos gydyklos), Jurginų g. 6, Naujieji Muniškiai, Kauno raj., statybos rangos darbai ir darbo projekto parengimas |
2 | 2021.10.10 | 568222 | Išmanios karvių melžimo technologijos pirkimas |
3 | 2021.07.07 | 555027 | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gyvulininkystės instituto administracinio pastato rekonstrukcijos darbo projekto parengimo ir rangos darbai |
4 | 2021.04.12 | 541439 | Bendrabučio Sukilėlių pr. 53, Kaunas (un. nr. 1998-4003-6019) remonto ir liftų keitimo darbai |
5 | 2021.04.27 | 544060 | II grupės nesudėtingo statinio mėšlidės ir srutų talpyklos lagūnos statybos Kudrėnų k., Kauno raj. sav. rangos darbai |
6 | 2021.05.01 | 544342 | LSMU Mokslo paskirties pastatui, esančiam V. Putvinskio g. 14, reikalingi Art Deco stiliaus baldai |
7 | 2021.11.12 | 573655 | Masių spektrometrinio detektoriaus pirkimas |
8 | 2021.09.18 | 564700 | Vaizdo ir garso aparatūros pirkimas |
9 | 2021.05.16 | 545064 | Simuliacinės įrangos, skirtos Neonatologijos, Odos ir venerinių ligų, Anesteziologijos ir radiologijos klinikoms, pirkimas |
10 | 2021.04.24 | 542827 | LSMU Mokslo paskirties pastatui, esančiam V. Putvinskio g. 14, reikalingų sėdimųjų ir korpusinių baldų pirkimas |
11 | 2021.04.28 | 543052 | Slaugos fakultetui studijų įrangos pirkimas (4) |
12 | 2021.04.08 | 538680 | Reagentų ir papildomų priemonių tyrimams su analizatoriaus panauda arba nuoma pirkimas |
13 | 2021.09.28 | 566496 | Pašarų pirkimas |
14 | 2021.11.15 | 570662 | Gyvsidabrio analitinės sistemos pirkimas |
15 | 2021.06.22 | 553158 | Serverių duomenų centro plėtrai pirkimas |
16 | 2021.08.23 | 561256 | Oksimetrinės sistemos su fluorescencijos matavimo moduliu pirkimas |
17 | 2021.11.04 | 572190 | Veterinarijos akademijos ūkinio pastato – garažo 12I1p. Tilžės g. 18, Kaune, dalies patalpų paskirties keitimo į stambių gyvūnų klinikos izoliatorių, kapitalinio remonto papildomi rangos darbai |
18 | 2021.07.27 | 557810 | Fermos pastato (žąsidė Un. Nr. 4400-2003-3523) Baisogalos k. 1, Radviliškio raj., elektrotechnikos rangos darbai ir darbo projekto parengimas |
19 | 2021.09.02 | 562185 | Išmanios karvių melžimo technologijos pirkimas |
20 | 2021.12.09 | 578068 | Mineralinių trąšų pirkimas |
21 | 2021.07.29 | 557413 | Vaizdo ir garso aparatūros pirkimas |
22 | 2021.10.02 | 566925 | Reagentų pirkimas |
23 | 2021.10.21 | 569455 | Transporto priemonių pirkimas |
24 | 2021.04.23 | 542870 | Mokymo ir simuliacijos įrangos virtualiam anatomijos mokymuisi (anatomažas) pirkimas |
25 | 2021.12.14 | 578969 | Apdailos medžiagos, skirtos LSMU objektų remonto darbams atlikti |
26 | 2021.11.18 | 570799 | Slaugos fakulteto (unik. nr. 4400-5026-2820) Eivenių g. 2, Kaunas, rangos darbų ir darbo projekto parengimo (galutinio etapo) pirkimas |
27 | 2021.04.30 | 544595 | GYDYMO PASKIRTIES PASTATO (VETERINARIJOS GYDYKLOS), JURGINŲ G. 6, NAUJIEJI MUNIŠKIAI, KAUNO RAJONAS, STATYBOS RANGOS DARBAI IR DARBO PROJEKTO PARENGIMAS |
28 | 2021.06.08 | 550546 | Mokslo paskirties pastato (unik. Nr. 1997-3009-9013) Žeimenos g. 106, Kaune rekonstrukcijos rangos darbai |
29 | 2021.05.01 | 544190 | Odontologijos fakulteto pastato TP ir DP projektų parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugos |
30 | 2021.07.01 | 553970 | Veterinarinės klinikos informacinės sistemos sukūrimo paslaugų su technine bei programine įranga pirkimas |
31 | 2021.11.24 | 575023 | Odontologijos fakulteto pastato TP ir DP projektų parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugos |
32 | 2021.07.17 | 550783 | Simuliacinės įrangos pirkimas (III) |
33 | 2021.04.15 | 542136 | Veterinarijos akademijos ūkinio pastato – garažo 12I1p. Tilžės g. 18, Kaune, dalies patalpų paskirties keitimo į stambių gyvūnų klinikos izoliatorių, kapitalinio remonto rangos darbai |
34 | 2021.09.22 | 565752 | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gyvulininkystės instituto administracinio pastato R. Žebenkos 12, Baisogaloje fasado dalies tvarkybos darbai |
35 | 2021.12.29 | 580219 | Transporto priemonių pirkimas |
Priedas Nr. 2
Sutartys | ||||
Eil. Nr. |
Pirkimo Nr. ir dalys, dėl kurių sudaryta sutartis | Objektas | Tiekėjo pavadinimas | Sutarties vertė, Eur |
1 | 518093 | Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo mokymų paslaugų pirkimas | UAB ILAB LT | 3.356.288,0 |
2 | 556508 | Gydymo paskirties pastato (veterinarijos gydyklos), Jurginų g. 6, Naujieji Muniškiai, Kauno raj., statybos rangos darbai ir darbo projekto parengimas | Mana Ranga | 2.252.754,3 |
3 | 514196 | MTEP įrangos pirkimas Kardiologijos institutui (2) | UAB Laborama | 421.080,0 |
4 |
568222, 1, 2, 3 dalys |
Išmanios karvių melžimo technologijos pirkimas | UAB „DeLaval“ | 362.032,0 |
5 | 555027 | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gyvulininkystės instituto administracinio pastato rekonstrukcijos darbo projekto parengimo ir rangos darbai | UAB Ilgas amžius | 248.785,7 |
6 | 524267 | Kitų inžinerinių statinių (kiemo įrenginių) – aikštelių rekonstravimo ir paskirties keitimo į IV kategorijos kelią Žeimenos g. 106, Kaunas rangos darbai | Uždaroji Akcinė bendrovė Kauno keliai | 222.685,5 |
7 | 541439 | Bendrabučio Sukilėlių pr. 53, Kaunas (un. nr. 1998-4003-6019) remonto ir liftų keitimo darbai | Uždaroji akcinė bendrovė Paradis | 205.312,8 |
8 | 544060 | II grupės nesudėtingo statinio mėšlidės ir srutų talpyklos lagūnos statybos Kudrėnų k., Kauno raj. sav. rangos darbai | UAB Biržų ranga | 177.468,0 |
9 | 521067 | Mokymo priemonės | UAB ILAB LT | 159.720,0 |
10 | 521344 | Bibliotekinės informacinės sistemos versijos ir licencijų atnaujinimas | Ex Libris (Deutschland) GmbH, DE | 141.432,1 |
11 | 544342 | LSMU Mokslo paskirties pastatui, esančiam V. Putvinskio g. 14, reikalingi Art Deco stiliaus baldai | UAB ISKU baldai | 114.950,0 |
12 | 573655 | Masių spektrometrinio detektoriaus pirkimas | UAB Arm Gate | 104.241,5 |
13 | 564700 | Vaizdo ir garso aparatūros pirkimas | UAB Biznio mašinų kompanija | 100.430,0 |
14 | 513844, CPO50248 | Gamtinės dujos (2020) | Enefit UAB | 91.325,2 |
15 | 522003, CPO31029 | Valymo paslaugos 2020 | BSS grupė, UAB | 88.726,1 |
16 | 545064, 1dalis | Simuliacinės įrangos, skirtos Neonatologijos, Odos ir venerinių ligų, Anesteziologijos ir radiologijos klinikoms, pirkimas | UAB „Alfameda“ | 433.300,0 |
17 | 545064, 12 dalis | Simuliacinės įrangos, skirtos Neonatologijos, Odos ir venerinių ligų, Anesteziologijos ir radiologijos klinikoms, pirkimas | UAB GRAINA | 72.095,6 |
18 | 571775 | Mineralinių papildų galvijams pirkimas | UAB KG Mažmena | 40.000,0 |
19 | 521015 | Kompiuterinio tinklo įrangos pirkimas (2) | Telia Lietuva, AB | 84.700,0 |
20 |
542827 1 dalis |
LSMU Mokslo paskirties pastatui, esančiam V. Putvinskio g. 14, reikalingų sėdimųjų ir korpusinių baldų pirkimas | UAB „ISKU baldai“ | 79.860,0 |
21 |
542827, 2 dalis |
LSMU Mokslo paskirties pastatui, esančiam V. Putvinskio g. 14, reikalingų sėdimųjų ir korpusinių baldų pirkimas | UAB „ISKU baldai“ | 83.490,0 |
22 | 543052 | Slaugos fakultetui studijų įrangos pirkimas (4) | Meda LT | 77.294,8 |
23 |
538680, 1-4 dalys |
Reagentų ir papildomų priemonių tyrimams su analizatoriaus panauda arba nuoma pirkimas | UAB „Magnum Veterinarija“ | 121.999,99 |
24 |
566496, 1-3 dalys |
Pašarų pirkimas | AB Kauno grūdai | 57.851,2 |
25 | 570662 | Gyvsidabrio analitinės sistemos pirkimas | UAB Linea libera | 69.030,5 |
26 | 553158 | Serverių duomenų centro plėtrai pirkimas | UAB SKS IT | 67.760,0 |
27 | 561256 | Oksimetrinės sistemos su fluorescencijos matavimo moduliu pirkimas | UAB Linea libera | 65.000,0 |
28 | 534394 | Automobilio pirkimas | UAB AUTOJUTA | 61.787,0 |
29 | 572190 | Veterinarijos akademijos ūkinio pastato – garažo 12I1p. Tilžės g. 18, Kaune, dalies patalpų paskirties keitimo į stambių gyvūnų klinikos izoliatorių, kapitalinio remonto papildomi rangos darbai | Masaranga | 22.264,0 |
30 | 557810 | Fermos pastato (žąsidė Un. Nr. 4400-2003-3523) Baisogalos k. 1, Radviliškio raj., elektrotechnikos rangos darbai ir darbo projekto parengimas | MB Elmeistras | 18.726,8 |
31 | 548215 | Auditorinių salės kėdžių pirkimas | Furnistilius | 57.825,9 |
32 | 384041, CPO15024 | Statinių projektavimo paslaugos (projects_2018) | Šiltas namas, UAB | 57.813,8 |
33 | 561609 | Herbicidų, fungicidų, insekticidų ir kt. medžiagų pirkimas | AB Linas agro | 49.960,9 |
34 |
547390
|
HIPOKSINĖS KAMEROS SU NEPERTRAUKIAMU MAITINIMO ŠALTINIU BEI MĖGINIŲ SAUGOJIMO IR DUOMENŲ KAUPIMO BEI APDOROJIMO ĮRANGOS (PROJEKTO NR. 01.1.1-CPVA-V-701-07-0001) PIRKIMAS | Nova natura | 49.954,9 |
35 | 542136 | „Veterinarijos akademijos ūkinio pastato – garažo 12/1 p. Tilžės g. 18, Kaune, dalies patalpų paskirties keitimo į stambių gyvūnų klinikos izoliatorių, kapitalinio remonto rangos darbai“ | UAB „Masaranga“ | 145.189,11 |
Priedas Nr. 3
NEĮVYKĘ PIRKIMAI
|
|||
Eil. Nr. | Pirkimo Nr. | Pirkimo pavadinimas | Pirkimo neįvykimo priežastis |
1 | 564850 | Pelių hidrokoloidinio pleistro efektyvumo tyrimams pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl techninės specifikacijos reikalavimų. |
2 | 558982 | Pašarų pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl techninės specifikacijos reikalavimų. |
3 | 562318 | Pašarų pirkimas (2) | Per nustatytą terminą tiekėjams nepateikus nė vienos paraiškos ar pasiūlymo |
4 | 562185 | Išmanios karvių melžimo technologijos pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl techninės specifikacijos reikalavimų. |
5 | 562402 | Profesiniai drabužiai (medicininiai chalatai) | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
6 | 549495 | Profesinių drabužių (medicininių chalatų) pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
7 | 572754 | Įvairių laboratorinių reikmenų iš plastiko pirkimas | Nutraukus procedūras dėl pirkimo dokumentų reikalavimų |
8 | 578068 | Mineralinių trąšų pirkimas | Per nustatytą terminą tiekėjams nepateikus nė vienos paraiškos ar pasiūlymo |
9 | 541578 | Augalų apsaugos priemonių: pesticidų, herbicidų ir fungicidų pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl techninės specifikacijos reikalavimų. |
10 | 535893 | Augalų apsaugos priemonių: pesticidų, herbicidų ir fungicidų pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
11 | 546190 | Įvairūs ir labai kokybiški chemijos produktai | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
12 | 549815 | Įvairių ir labai kokybiškų chemijos produktų pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl pirkimo dokumentų reikalavimų. |
13 | 575664 | Apšvietimo įrenginių ir jų priedų pirkimas | Nutraukus procedūras dėl pirkimo dokumentų reikalavimų |
14 | 557413 | Vaizdo ir garso aparatūros pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
15 | 566925 | Reagentų pirkimas | Per nustatytą terminą tiekėjams nepateikus nė vienos paraiškos ar pasiūlymo |
16 | 572026 | Reagentų ląstelių kultūrų tyrimams pirkimas | Per nustatytą terminą tiekėjams nepateikus nė vienos paraiškos ar pasiūlymo |
17 | 569252 | Specialių drabužių (vienkartinių pižamų) pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
18 | 570769 | Pagalbinių medžiagų odontologiniams protezams gaminti pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl per didelių kainų |
19 | 570255 | Odontologinių medžiagų studentų darbams pirkimas | Per nustatytą terminą tiekėjams nepateikus nė vienos paraiškos ar pasiūlymo |
20 | 570359 | Šakninių dantų modelių studentų darbams pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
21 | 564063 | Ortopedinių implantų ir instrumentų pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
22 | 570658 | Operacinio stalo, skirto arklių chirurgijai pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl techninės specifikacijos reikalavimų. |
23 | 572738 | Medicininiai ir laboratoriniai baldai | Per nustatytą terminą negauta nei vieno pasiūlymo. |
24 | 557579 | MEDICININIAI IR LABORATORINIAI BALDAI | Per nustatytą terminą negauta nei vieno pasiūlymo. |
25 | 543863 | Kraujo ir jo produktų laikymo įrangos komplekto pirkimas (2) | Nutraukus procedūras dėl pirkimo dokumentų reikalavimų |
26 | 573312 | Laboratoriniai reagentai | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
27 | 569654 | Laboratorinių reagentų pirkimas | Per nustatytą terminą negauta nei vieno pasiūlymo. |
28 | 569455 | Transporto priemonių pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
29 | 535005 | Kraujo ir jo produktų laikymo įrangos komplektas | Nutraukus procedūras dėl pirkimo dokumentų reikalavimų |
30 | 574356 | Auditorinių salės kėdžių pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
31 | 542870 | Mokymo ir simuliacijos įrangos virtualiam anatomijos mokymuisi (anatomažas) pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
32 | 568063 | Veterinarijos akademijos ūkinio pastato – garažo 12I1p. Tilžės g. 18, Kaune (stambių gyvūnų klinikos izoliatoriaus) lauko nuotekų ultravioletinio dezinfekavimo sistema su sumontavimu | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
33 | 562434 | Betoniniai lauko suolai | Per nustatytą terminą negauta nei vieno pasiūlymo. |
34 | 547800 | Betoninių lauko suolų bei šiukšliadėžių pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl per didelių kainų |
35 | 578969 | Apdailos medžiagos, skirtos LSMU objektų remonto darbams atlikti | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
36 | 570799 | Slaugos fakulteto (unik. nr. 4400-5026-2820) Eivenių g. 2, Kaunas, rangos darbų ir darbo projekto parengimo (galutinio etapo) pirkimas | Nutraukus procedūras dėl kvalifikacijos reikalavimų |
37 | 544595 | GYDYMO PASKIRTIES PASTATO (VETERINARIJOS GYDYKLOS), JURGINŲ G. 6, NAUJIEJI MUNIŠKIAI, KAUNO RAJONAS, STATYBOS RANGOS DARBAI IR DARBO PROJEKTO PARENGIMAS | Atmetus visus pasiūlymus dėl pirkimo dokumentų reikalavimų. |
38 | 550546 | Mokslo paskirties pastato (unik. Nr. 1997-3009-9013) Žeimenos g. 106, Kaune rekonstrukcijos rangos darbai | Visiems tiekėjams atsiėmus paraiškas ar pasiūlymus ar atsisakius sudaryti pirkimo sutartį |
39 | 544190 | Odontologijos fakulteto pastato TP ir DP projektų parengimo ir projekto vykdymo priežiūros paslaugos | Nutraukus procedūras dėl pirkimo dokumentų reikalavimų |
40 | 553970 | Veterinarinės klinikos informacinės sistemos sukūrimo paslaugų su technine bei programine įranga pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl per didelių kainų |
41 | 574713 | Biocheminių medicinai tyrimų paslaugų pirkimas | Atmetus visus pasiūlymus dėl techninės specifikacijos reikalavimų. |
42 | 575258 | Atliekų perdirbimo paslaugos (betono laužo smulkinimo) pirkimas | Nutraukus procedūras dėl techninės specifikacijos reikalavimų |
[1] Aktualios redakcijos nuo 2020 m. rugpjūčio 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.
[2] Komisijos darbo reglamento pakeitimai atlikti, vadovaujantis 2021 m. balandžio 27 d. LSMU rektoriaus įsakymu Nr. 2021-V-0230.
[3] Tvarkos aprašas tikslintas, vadovaujantis rektoriaus įsakymais: 2020 m. vasario 5 d. įsakymu Nr. V-108; 2020 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. V-118; 2020 m. vasario 21 d. įsakymu Nr. V-144; 2020 m. liepos 24 d. įsakymu Nr. V-426; 2020 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. V-634; 2020 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. V-656; 2020 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. V-689.
[4] Tikrinimo ataskaitos 2.1 klausimas.
[5] Tikrinimo ataskaitos 2.2 klausimas.
[6] Tvarkos aprašo 5.5 papunktis.
[7] Tvarkos aprašo 5.6 papunktis.
[8] Tvarkos aprašo 5.15 papunktis.
[9] Tvarkos aprašo 23 punktas.
[10] Tikrinimo ataskaitos 2.3 klausimas.
[11] Įstatymo 2 straipsnio 15 dalis: „Konfidencialumo pasižadėjimas – viešojo pirkimo komisijos nario, eksperto ar kito asmens rašytinis pasižadėjimas neteikti tretiesiems asmenims informacijos, kurios atskleidimas prieštarautų šio įstatymo reikalavimams, visuomenės interesams ar pažeistų teisėtus viešuosiuose pirkimuose dalyvaujančių tiekėjų ir (arba) perkančiosios organizacijos interesus“.
Įstatymo 2 straipsnio 19 dalis: „Nešališkumo deklaracija – viešojo pirkimo komisijos nario ar eksperto arba kito asmens pareiškimas raštu, kad jis nešališkas tiekėjams“.
Nešališkumo deklaracijos forma patvirtinta Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 1S-93 „Dėl nešališkumo deklaracijos tipinės formos patvirtinimo“.
Įstatymo 21 straipsnio 1 dalis: „Pirkimuose kylantiems interesų konfliktams priskiriami atvejai, kai perkančiosios organizacijos ar pagalbinės pirkimų veiklos paslaugų teikėjo darbuotojai, pirkimo iniciatoriai, Komisijos nariai ar ekspertai, stebėtojai, dalyvaujantys pirkimo procedūroje ar galintys daryti įtaką jos rezultatams, turi tiesioginį ar netiesioginį finansinį, ekonominį ar kitokio pobūdžio asmeninį suinteresuotumą, galintį pakenkti jų nešališkumui ir nepriklausomumui pirkimo metu“.
Įstatymo 21 straipsnio 2 dalis: „Perkančioji organizacija, siekdama užkirsti kelią pirkimuose kylantiems interesų konfliktams, turi reikalauti, kad kiekvienas šio straipsnio 1 dalyje nurodytas asmuo pirkimo procedūrose dalyvautų ar su pirkimu susijusius sprendimus priimtų tik prieš tai pasirašęs konfidencialumo pasižadėjimą ir Viešųjų pirkimų tarnybos kartu su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija nustatytos formos nešališkumo deklaraciją“.
[12] Tvarkos aprašo 12.12, 26.1, 26.13, 27.1, 27.7 papunkčiai.
[13] Tikrinimo ataskaitos klausimas 2.4.
[14] Patvirtinta Tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 19 d. įsakymu Nr. 1S-91. Tikrinimo metu aktuali redakcija nuo 2019 m. lapkričio 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.
[15] patvirtinti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto 2018 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. V-798.
[16] patvirtintas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto 2021 m. sausio 4 d. rektoriaus įsakymu Nr. VP-1.
[17] Nevykdomas pirkimas – tai pirkimas, kurio poreikis buvo suplanuotas, tačiau metų eigoje tapo nebeaktualus.
[18] Nepradėtas – nebuvo pateikta paraiška pirkimo vykdymui.
[19] Tikrinimo ataskaitos klausimas 2.5.
[20] Patvirtinta Tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 1S-94. Tikrinimo metu aktuali redakcija nuo 2019 m. vasario 2 d.
[21] „<...> LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba <...> vadovaudamasi Viešųjų pirkimų įstatymu, apskaičiuoja numatomų pirkimų vertes ir nustato pirkimo būdą“.
[22] Patvirtinti LSMU rektoriaus 2018 m. spalio 8 d. įsakymu Nr. V-798.
[23] Perkančiosios organizacijos rektoriaus 2021 m. sausio 5 d. įsakymas Nr. 2021-V-0009; 2021 m. sausio 13 d. įsakymas Nr. 2021-V-0020; 2021 m. sausio 13 d. įsakymas Nr. 2021-V-0021; 2021 m. rugsėjo 2 d. įsakymas Nr. 2021-V-0474;
[24] 2021 m. sausio 6 d. išlaidų sąmata Nr. 1, 2021 m. rugsėjo 9 d. išlaidų sąmata Nr. 2.
[25] Perkančiosios organizacijos rektoriaus 2021 m. sausio 13 d. įsakymas Nr. 2021-V-0020; 2021 m. sausio 13 d. įsakymas Nr. 2021-V-0021; 2021 m. rugsėjo 2 d. įsakymas Nr. 2021-V-0474; 2021 m. rugsėjo 5 d. įsakymas Nr. 2021-V-0009;
[26] Tikrinimo ataskaitos klausimas 2.6.
[27] „Perkančiosios organizacijos, <...> privalo įsigyti prekių, paslaugų ir darbų šio straipsnio 1 dalyje nurodytu būdu, jeigu Lietuvos Respublikoje veikiančios centrinės perkančiosios organizacijos siūlomos prekės ar paslaugos, per sukurtą dinaminę pirkimų sistemą ar sudarytą preliminariąją sutartį galimos įsigyti prekės, paslaugos ar darbai atitinka perkančiosios organizacijos poreikius ir perkančioji organizacija negali prekių, paslaugų ar darbų įsigyti efektyvesniu būdu racionaliai naudodama tam skirtas lėšas. <...>“.
[28] Tikrinimo ataskaitos 2.7, 2.8 klausimai.
[29] „Prekės, paslaugos ar darbai neskelbiamų derybų būdu gali būti perkami, kai yra bent viena iš šių sąlygų: <...> 2) jeigu prekes patiekti, paslaugas teikti ar darbus atlikti gali tik konkretus tiekėjas dėl vienos iš šių priežasčių: <...> b) konkurencijos nėra dėl techninių priežasčių;
c) dėl išimtinių teisių, įskaitant intelektinės nuosavybės teises, apsaugos“.
[30] „Neskelbiamų derybų būdu prekės taip pat gali būti perkamos, kai yra bent viena iš šių sąlygų, 1) jeigu perkamos prekės gaminamos tik mokslinių tyrimų, eksperimentų, studijų ar eksperimentinės plėtros tikslais ir jeigu tokiu pirkimu nesiekiama įsigyjamų prekių masine gamyba sustiprinti komercinio pajėgumo arba padengti mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros išlaidų“.
[31] „Prekės, paslaugos ar darbai neskelbiamų derybų būdu gali būti perkami, kai yra bent viena iš šių sąlygų: <...> 2) jeigu prekes patiekti, paslaugas teikti ar darbus atlikti gali tik konkretus tiekėjas dėl vienos iš šių priežasčių: <...> c) dėl išimtinių teisių, įskaitant intelektinės nuosavybės teises, apsaugos“.
[32] Paslaugas gali atlikti konkretus gamintojo įgaliotas atstovas.
[33] Atsakymas į 2.9 klausimą.
[34] „Supaprastinto pirkimo ir šio įstatymo 2 priede nurodytų socialinių ir kitų specialiųjų paslaugų tarptautinio pirkimo atvejais perkančioji organizacija, vykdydama neskelbiamas derybas šio įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose, 3 dalies 2, 3 ir 4 punktuose, 5 ir 6 dalyse nustatytomis sąlygomis, gali pirkimo sutartį sudaryti nesilaikydama šio straipsnio 2 dalyje nurodytiems etapams taikomų ir kitų pirkimo procedūroms bei pirkimo sutarties turiniui nustatytų reikalavimų. Šių reikalavimų perkančioji organizacija taip pat gali nesilaikyti tarptautinio pirkimo atveju, vykdydama neskelbiamas derybas šio įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatytomis sąlygomis. <...>“.
[35] „Supaprastinto pirkimo ir šio įstatymo 2 priede nurodytų socialinių ir kitų specialiųjų paslaugų tarptautinio pirkimo atvejais perkančioji organizacija, vykdydama neskelbiamas derybas šio įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 2 ir 3 punktuose, 3 dalies 2, 3 ir 4 punktuose, 5 ir 6 dalyse nustatytomis sąlygomis, gali pirkimo sutartį sudaryti nesilaikydama šio straipsnio 2 dalyje nurodytiems etapams taikomų ir kitų pirkimo procedūroms bei pirkimo sutarties turiniui nustatytų reikalavimų. Šių reikalavimų perkančioji organizacija taip pat gali nesilaikyti tarptautinio pirkimo atveju, vykdydama neskelbiamas derybas šio įstatymo 71 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatytomis sąlygomis. <...>“.
[36] Perkančioji organizacija nurodė, kad „Kainos kriterijus savaime nėra blogas kriterijus. Jeigu lėšų pirkimui skirta itin nedaug, o didesnės kokybės pirkimo objektas yra bene dvigubai brangesnis už tą, kurį įperkame. Kokybės kriterijus neišgelbės nuo to, kad neišvengiamai teks pirkti tai, kas pirkimo vykdytojui pagal turimą pirkimo biudžetą įperkama – pigiausią pirkimo objektą. Vis dėlto, kainos kriterijus nereiškia, jog pirkimo vykdytojas visuomet įsigis patį pigiausią ir prasčiausią rinkoje egzistuojantį pirkimo objektą, kadangi bus įsigytas pigiausias pasiūlytas ir visus reikalavimus atitinkantis pirkimo objektas (rinkoje egzistuojantis pats pigiausias ir (ar) blogiausios kokybės pirkimo objektas gali neatitikti privalomų techninės specifikacijos reikalavimų, todėl toks pasiūlymas bus atmestas)“. Taip pat Perkančioji organizacija nurodė, kad taikant kainos kriterijų Perkančioji organizacija įsigyja kokybišką pirkimo objektą, nes tinkamai pasirengė pirkimui, skyrė pakankamai laiko įvertinti numatomą įsigyti pirkimo objektą ir kruopščiai parengė techninę specifikaciją. Pirkimo vykdytojas aiškiai suprato, ką perka, gebėjo įvertinti tiekėjų pasiūlymus, tinkamai atlikti sutarties vykdymo priežiūrą, t. y. sutarties vykdymo metu tikrino, ar gavo tai, kas buvo pažadėta. Perkančioji organizacija pažymi, kad „kainos ir kokybės/sąnaudų (toliau – KKS) kriterijų taikymas negarantuoja, kad bus pasirašyta sutartis su atsakingu ir sąžiningu tiekėju, kuris tinkamai vykdys sutartį, tai yra pristatys kokybišką prekę ar kokybiškai ir laiku suteiks paslaugas ar atliks darbus. Dažnai viešoje informacijoje susiduriama su požiūriu ar aiškinimu, kad KKS kriterijai naudojami tam, kad išrinkti geriausią pasiūlymą, o ne geriausią tiekėją, o tiekėjo pasiūlymas nėra geresnis vien dėl to, kad jį teikia labiau patyręs tiekėjas. Perkančioji organizacija remdamasi savo patirtimi, drąsiai teigia, kad tai nėra tiesa. Jei tai yra patyręs ir geras rekomendacijas turintis tiekėjas, tai toks tiekėjas yra pajėgus ne tik tinkamą pasiūlymą pateikti, bet ir tinkamai bei laiku įgyvendinti sutartį“. Taip pat Perkančioji organizacija atkreipė dėmesį į tai, kad praktikoje labai dažnai susiduriama su situacija, kad didesnio tiekėjų dalyvavimo sulaukiama būtent taikant kainos kriterijų, o ne kainos ir kokybės ar sąnaudų kriterijų, o tai be galo svarbu LSMU, pvz., kai yra siekiama įsigyti išskirtinę įrangą ar rangos darbus. Be to, kainos kriterijaus taikymas sutrumpina pasirengimo pirkimo procedūroms ir pasiūlymų įvertinimo laiką, o tai dažnu atveju yra be galo svarbu, siekiant užtikrinti operatyvų Perkančiosios organizacijos strateginių tikslų pasiekimą.
[37] Tikrinimo ataskaitos 2.10 klausimas.
[38] „Vieno tiekėjo“ pirkimų stebėsenos ataskaita Teminės viešųjų pirkimų analizės / Viešųjų pirkimų tarnyba (lrv.lt)
[39] Nurodyti du skaičiai - pirmi du BVPŽ kodo skaitmenys ir segmentas pagal BVPŽ grupės kodą.
[40] Pirkimas vykdytas vadovaujantis Įstatymo 71 straipsnio 1 dalies ir 3 dalies 1 punktu
[41] Pirkimai nurodyti Tikrinimo ataskaitos priede Nr.1
[42] <...>Perkančioji organizacija nuolat analizuoja tokią situaciją ir ieško priemonių, kurios užtikrintų didesnio skaičiaus tiekėjų susidomėjimą LSMU pirkimais. Prieš pradedant pirkimą yra atliekamas rinkos tyrimas, konsultacijos su dalyviais, aktyviai analizuojama viešai prieinama informacija ir t.t.. Rengiamos techninės specifikacijos, kurios būtų konkurencingos, užtikrintų galimybę pirkime dalyvauti ne mažiau kaip 3 tiekėjams, viešųjų pirkimų komisija savo kompetencijos ribose ir iš viešai prieinamos informacijos įdeda labai daug darbo, kad pirkimo dokumentai būtų aiškūs ir priimtini rinkai<...>.
[43] <...>LSMU pirmiausia, prieš pradėdamas viešojo pirkimo procedūrą, apsvarsto kokius poreikius siekiama patenkinti visu būsimu ketinamu įsigyti pirkiniu. Tai padaryti reikalinga, nes LSMU vykdo daug įvairių rūšių pirkimų, pvz. nuo sudėtingos mokslinės, laboratorinės įrangos, reagentų, vienkartinių priemonių iki pašarų, mineralinių trąšų, rangos darbų, mėšlo, sėklų ir t.t. pirkimų. Esant tokiai rūšiniai pirkimų įvairovei, didelis indėlis pasirengti pirkimui tenka iniciatoriui. Iniciatoriai nuolat ugdomi ir lavinami. LSMU sistemingai organizuojamos INFO DIENOS, kurių metu iniciatoriams pristatomos viešųjų pirkimų naujienos, reikalavimai bei tikslai. Kiekvienam Iniciatoriui yra užduodami šie pagrindiniai klausimai: ko reikia? kokių rezultatų norime? kokios savybės yra būtinos, o kokios neprivalomos? ar galėsime pagrįsti jų reikalingumą? kas būtina, kad poreikis būtų patenkintas? ar derėtų pirkti jau parengtus sprendimus? ar mums tiktų tik konkretiems poreikiams pritaikyti sprendimai?<...>”
[44] Tikrinimo ataskaitos 2.11 klausimas.
[45] Suvestinė redakcija nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki 2021 m. gruodžio 23 d.
[46] „Pirkimas laikomas žaliuoju pirkimu, kai rengiant technines specifikacijas ir (ar) nustatant minimalius tiekėjų kvalifikacijos reikalavimus ar kvalifikacinės atrankos kriterijus ir (ar) pasiūlymų vertinimo kriterijus ir (ar) pirkimo sutarties vykdymo sąlygas, yra tenkinamas bent vienas iš žemiau esančių papunkčių: <...>“.
[47] Sudarytos sutarties vertė – 2 252 754,30 Eur su PVM.
[48] Duomenys iš CPO LT skelbiamų ataskaitų.
[49] Sudarytos sutarties vertė dėl 2 pirkimo objekto dalies – 83 490,00 Eur su PVM.
[50] Tikrinimo ataskaitos klausimas Nr. 2.12.
[51] https://vpt.lrv.lt/lt/metodine-pagalba/gaires-ir-rekomendacijos
[52] Tikrinimo ataskaitos klausimas 2.13.
[53] Tikrinimo ataskaitos 2.14 klausimas.
[54] Viešųjų pirkimų tarnybos 2021 metų veiklos ataskaita, 62 puslapis.
[55] Tikrinimo ataskaitos 2.15 klausimas.
[56] Sutartis sudaryta 2019-11-09, pirkimo Nr. 449240;
[57] Ginčas kilęs dėl Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kardiologijos instituto pastato rekonstravimo rangos darbų ir darbo projekto parengimo paslaugų sutarties Nr. P16-531, sudarytos tarp Ieškovo ir Atsakovo 2016 m. lapkričio 9 dieną, netinkamo darbų (darbai, anot Ieškovo, nebuvo atlikti laiku);
[58] Tarnybinio pranešimo dėl delspinigių data 2022-04-27, delspinigių sąskaita 2022-04-28, suma 3960,25, delspinigių sąskaita 2022-06-21, suma 433,60;
[59] A ir B paslaugoms įvykdyta. A paslaugoms priėmimo-perdavimo aktas pasirašytas 2022-04-25. Delspinigiai išskaičiuoti iš bendrovei mokėtinų sumų. B paslauga turėjo būti atlikta iki 2022-05-25, atlikta 2022-06-10. Delspinigiai išskaičiuoti iš bendrovei mokėtinų sumų. Už ne laiku suteiktas paslaugas LSMU nesinaudojo sutarties 36 p. nustatyta teise nutraukti sutartį dėl esminio jos pažeidimo, bendrovei remiantis sutarties 23 p. yra skaičiuojami delspinigiai. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra nurodęs, kad sutarties šalys turi siekti išsaugoti sutartį, jeigu tai yra įmanoma, o sutarties nutraukimo institutą naudoti tik kaip ultima ratio (paskutinę priemonę).
Sutartis vykdoma;
[60] 2023-01-06.
[61] Pirkimo Bendrabučio Sukilėlių pr. 53, Kaunas (un. nr. 1998-4003-6019) remonto ir liftų keitimo darbai, pirkimo Nr. 541439 pagrindu sudaryta sutartis, kurios vertė 205.312, Statybvietė perduota 2021-06-02, darbų atlikimo terminas 2022-06-03 darbai užbaigti 2022-11-18.
[62] Kainodaros taisyklių nustatymo metodika, patvirtinta Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus 2017 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. 1S-95.
[63] „Kai darbų atlikimo laikotarpis, prekių tiekimo, paslaugų teikimo trukmė kartu su numatytu sutarties pratęsimu yra ilgesnė nei 2 (dveji) metai, pirkimo vykdytojas privalo (jei trumpesnė – gali) numatyti fiksuotą kainą su peržiūra arba fiksuotą įkainį su peržiūra arba kitą kainos apskaičiavimo būdą, kartu numatant ir sutarties kainos (įkainių) peržiūros sąlygas“.
[64] Ši prievolė netaikoma, kai dėl kainos apskaičiavimo būdo toks perskaičiavimas yra negalimas, pavyzdžiui, taikant kintamo įkainio arba išlaidų atlyginimo kainodarą.
[65] Tikrinimo ataskaitos 2.16 klausimas.
[66] „Perkančioji organizacija ne vėliau kaip per 10 dienų Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje Viešųjų pirkimų tarnybos nustatyta tvarka skelbia informaciją apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius ar netinkamai ją įvykdžiusius tiekėjus (tiekėjų grupės atveju – visus grupės narius), taip pat apie ūkio subjektus, kurių pajėgumais rėmėsi tiekėjas ir kurie su tiekėju prisiėmė solidarią atsakomybę už pirkimo sutarties įvykdymą pagal šio įstatymo 49 straipsnio 5 dalį, jeigu pažeidimas įvykdytas dėl tos pirkimo sutarties dalies, kuriai jie buvo pasitelkti, kai: 1) sutartis nutraukta dėl esminio pirkimo sutarties pažeidimo arba priimtas perkančiosios organizacijos sprendimas, kad tiekėjas pirkimo sutartyje nustatytą esminę pirkimo sutarties sąlygą vykdė su dideliais arba nuolatiniais trūkumais ir dėl to perkančioji organizacija pritaikė sutartyje nustatytą sankciją“.
[67] „Pirkimo iniciatorius <...> per darbo dienas raštu informuoja LSMU Viešųjų pirkimų tarnybą apie pirkimo sutarties neįvykdžiusius arba netinkamai įvykdžiusius tiekėjus, kai pirkimo sutartis nutraukta dėl esminio pirkimo sutarties pažeidimo arba priimtas teismo sprendimas, kuriuo tenkinami LSMU reikalavimai pripažinti pirkimo sutarties neįvykdymą arba netinkamą įvykdymą esminiu ir atlyginti dėl to patirtus nuostolius. Pateiktą informaciją LSMU Viešųjų pirkimų tarnyba privalo paskelbti Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka“.
[68] Tikrinimo ataskaitos 2.17 klausimas.
[69] Tikrinimo ataskaitos 2.18 klausimas.
[70] „Perkančioji organizacija raštu pateiktą laimėjusio dalyvio pasiūlymą (išskyrus atvejus, kai pirkimo sutartis sudaroma žodžiu), raštu sudarytą pirkimo sutartį, preliminariąją sutartį ir šių sutarčių pakeitimus, išskyrus informaciją, kurios atskleidimas prieštarautų informacijos ir duomenų apsaugą reguliuojantiems teisės aktams arba visuomenės interesams, pažeistų teisėtus konkretaus tiekėjo komercinius interesus arba turėtų neigiamą poveikį tiekėjų konkurencijai, ne vėliau kaip per 15 dienų nuo pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties sudarymo ar jų pakeitimo, bet ne vėliau kaip iki pirmojo mokėjimo pagal jį pradžios Viešųjų pirkimų tarnybos nustatyta tvarka turi paskelbti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje“.
[71] Pirkimo Nr. 550783 3 ir 10 dalių, Nr. 561256, Nr. 566925 5 dalies, Nr. 538680 Nr. 521344, Nr. 514196, Nr. 518093, Nr. 521015.
[72] Pirkimo 518093 sutarties 3 pakeitimai (2021-09-02 Nr. 2021-P-00328; 2021-09-27 Nr. 2021-P-00376; 2021-11-08 Nr. 2021-P-00376) paskelbti 2021-09-10; 2021-10-12; 2021-11-24.
Pirkimo Nr. 555027 sutarties pakeitimas (2021-12-13 Nr. 2021-P-00483) paskelbtas 2021-12-14.
Pirkimo Nr. 542136 sutarties 2 pakeitimai: 2021-11-29 sutarties pakeitimas Nr. 2021-P-00443 paskelbtas 2021-12-10, 2021-12-03 sutarties pakeitimas Nr. 2021-P-00452 paskelbtas 2021-12-08.
[73] Pirkimo 556508 sutarties susitarimas (2021-11-03 Nr. 2021-P-00405) paskelbtas 2022-03-23.
Pirkimo 524267 sutarties susitarimas (2021-06-22 Nr. 2021-P-00229) paskelbtas 2021-07-12.
Pirkimo Nr. 542136 sutarties susitarimas (2021-11-08 Nr. 2021-P-00415) paskelbtas 2021-12-10.
Pirkimo Nr. 514196 sutarties susitarimas (2021-03-05 Nr. 2021-I-00074) paskelbtas 2022-11-23.
[74] Perkančioji organizacija 2022-08-19 el. paštu informavo, kad CVP IS paskelbė nepaviešintas sutartis bei sutarčių pakeitimus/papildomus susitarimus, nurodytus Tikrinimo ataskaitos Priede Nr. 5, pagal Įstatymo 86 straipsnio 9 dalies reikalavimus.
[75] Tikrinimo ataskaitos 2.19 klausimas.
[76] „Perkančioji organizacija Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis Viešųjų pirkimų tarnybai pateikia: 1) kiekvienų pirkimo procedūrų, įskaitant ir pirkimo procedūras, kurių metu sudaroma preliminarioji sutartis ar jos pagrindu sudaroma pirkimo sutartis, sukuriama dinaminė pirkimo sistema ar jos pagrindu sudaroma pirkimo sutartis, ataskaitą per 15 dienų pasibaigus pirkimo procedūroms, bet ne vėliau kaip iki pirmojo mokėjimo pagal sudarytą pirkimo sutartį pradžios <...>“.
[77] „Perkančioji organizacija Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos priemonėmis Viešųjų pirkimų tarnybai pateikia: <...> visų per kalendorinius metus sudarytų pirkimo sutarčių, kai pirkimo sutartis sudaroma atliekant šio įstatymo 25 straipsnio 3 ir 4 dalyse nurodytus pirkimus ar kai sudarytos pirkimo sutarties nereikalaujama paskelbti pagal šio įstatymo 86 straipsnio 9 dalies nuostatas, ataskaitą per 30 dienų, pasibaigus ataskaitiniams kalendoriniams metams.
[78] „Skelbimas apie pirkimo sutarties sudarymą, preliminariosios sutarties sudarymą, projekto konkurso rezultatus skelbiamas ne vėliau kaip per 30 dienų po pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties sudarymo arba po projekto konkurso rezultatų patvirtinimo. Skelbimai apie pirkimo sutarties sudarymą atlikus šio įstatymo 2 priede nurodytų socialinių ir kitų specialiųjų paslaugų pirkimą ar pirkimo sutarties sudarymą preliminariosios sutarties pagrindu arba pirkimo sutarties sudarymą taikant dinaminę pirkimo sistemą gali būti sugrupuojami ir skelbiami kas ketvirtį ne vėliau kaip per 30 dienų ketvirčiui pasibaigus”.
[79] „Tarptautinio pirkimo atveju perkančioji organizacija šiame straipsnyje nustatyta tvarka privalo paskelbti skelbimą apie pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties sudarymą <...>“.
[80] „Skelbimas apie pirkimo sutarties sudarymą, preliminariosios sutarties sudarymą, projekto konkurso rezultatus skelbiamas ne vėliau kaip per 30 dienų po pirkimo sutarties ar preliminariosios sutarties sudarymo arba po projekto konkurso rezultatų patvirtinimo <...>“.
[81] Pirkimo Nr. 545064 1, 7, 8 , 9 ,10, 12 d., Nr. 550783 1, 2, 3, 10 d., Nr. 544342, 561256, 566925 5, 8 , 10 13, 14, 15 d., 564700, 538680, 562185, 542827, 514196, 521067.
[82] Tikrinimo ataskaitos 2.21 klausimas.
[83] Tikrinimo ataskaitos 2.20 klausimas.
[84] Pirkimų sąrašas pateikiamas Tikrinimo ataskaitos priede Nr. 3. Į pirkimų sąrašą patenka ir pirkimų objektų dalys.
[85] 2022-09-07 raštas Nr. 2022-DVT2-01525.
[86] Atsakymas į 2.21 ir 2.22 klausimus.
[87] Atsakymas į 2.23 klausimą.
[88] Žr. tikrinimo ataskaitos dalį „Sutarčių vykdymas ir priežiūra“.
[89] ENPV_gaires.pdf (lrv.lt).
[90] https://vpt.lrv.lt/lt/darnieji-pirkimai/zalieji-pirkimai-1/zaliuju-pirkimu-naujienos.
[91] Mokomoji medžiaga https://klausk.vpt.lt/hc/lt/articles/360016520540-Poreiki%C5%B3-bei-rinkos-tyrimas.
[92] Mokomoji medžiaga https://vpt.lrv.lt/uploads/vpt/documents/files/mp/rinkos_konsultaciju_gaires.pdf.
[93] Tvarkos aprašo 27.6 papunktis: „komisijos sekretorius CVP IS skelbia skelbtiną informaciją, užtikrina sudarytų pirkimo sutarčių, ataskaitų apie įvykdytus pirkimus viešinimą laiku teisės aktų nustatyta tvarka ir atvejais“.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite