Žodžiu sudarytų sutarčių informacijos skelbimas
Dėmesio – nuo 2022-02-23 CVP IS realizuotas naujas funkcionalumas, leidžiantis paprasčiau paviešinti informaciją apie žodžiu sudarytas sutartis – jų sąrašą galima importuoti iš EXCEL failo. Šis funkcionalumas naudingiausias kai reikia paviešinti daug žodžiu sudarytų sutarčių informacijos. Išsamiau – nuorodoje.
1 Klausimas. Per kiek laiko reikia paskelbti informaciją apie žodžiu sudarytą sutartį?
1 Atsakymas. Iki 2022-02-22 buvo nustatytas terminas 15 kalendorinių dienų nuo žodžiu sudarytos sutarties sudarymo dienos, tačiau nuo 2022-02-23 Tarnyba patikslino Informacijos viešinimo Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje (toliau – CVP IS) tvarkos aprašo nuostatas ir šį terminą prailgino – nuo šiol šiuos duomenis galima skelbti vieną kartą per ketvirtį – per 15 kalendorinių dienų ankstesniam ketvirčiui pasibaigus apie per jį žodžiu sudarytas sutartis (tačiau išlieka galimybė skelbti ir anksčiau).
2 Klausimas. Ką nurodyti laukelyje „Sutarties numeris“? Žodinės sutartys numerio neturi. Ar čia rašyti sąskaitos faktūros numerį?
2 Atsakymas. Sąskaitos faktūros numerio rašyti nereikia. Laukelyje „Sutarties numeris“ rekomenduojame įrašyti žodžius „Žodinė sutartis“.
3 Klausimas. Ką nurodyti laukelyje „Sutarties objektas“? Ar čia reikia išrašyti visas prekes iš, pavyzdžiui sąskaitos faktūros, kurioje yra 20 prekių pavadinimų?
3 Atsakymas. Nėra būtina skelbiant informaciją apie žodžiu sudarytą sutartį išvardinti visų perkamų prekių. Galima nurodyti pirkimo objektą apibendrintai, pavyzdžiui „įvairūs maisto produktai“, arba „buitinės chemijos prekės“, arba „įvairūs maisto produktai, vienkartiniai indai“.
Vis dėlto, informacija turėtų būti nurodoma taip, kad būtų galima suprasti dėl kokio pirkimo objekto sudaryta sutartis, taigi netinkama būtų nurodyti ir pernelyg abstrakčiai, pvz. „sąskaita faktūra”, „prekės”, „paslaugos už 02 mėn.”, „prekės pagal pirkimo paraišką” ar panašiai.
4 Klausimas. Ką nurodyti laukelyje „BVPŽ kodas“, jeigu žodinė sutartis buvo sudaryta dėl daug įvairių prekių ir turime sąskaitą faktūrą su daugiau kaip 20 skirtingų prekių? Ar čia reikia išrašyti visų prekių BVPŽ kodus?
4 Atsakymas. Ne, nereikia nurodyti visų prekių BVPŽ kodų. Nurodykite pagrindinį, t. y. tą kodą, kurio vertė pagal atitinkamą žodžiu sudarytą sutartį yra didžiausia. Numatomos viešojo pirkimo ir pirkimo vertės skaičiavimo metodikos 17 p. numatyta, kad jeigu viena pirkimo sutartis sudaroma dėl kelių prekių ir (ar) paslaugų, kurios nėra to paties tipo, numatomos sudaryti pirkimo sutarties vertė yra visų prekių ir (ar) paslaugų, dėl kurių sudaroma ši sutartis, verčių suma. Skaičiuojant kitų pirkimų vertes, ši sutartis laikoma sudaryta dėl to tipo prekių ar to tipo paslaugų, kurių vertė yra didžiausia. Todėl viešinant sutartis CVP IS nurodysite BVPŽ kodą tų prekių ar paslaugų, kurių vertė bus didžiausia.
5 Klausimas. Ar turėsime kiekvieną kartą grįžti prie paskelbtos informacijos ir užpildyti „Faktinė sutarties įvykdymo vertė“ ir „Faktinė sutarties įvykdymo data“?
5 Atsakymas. Ne, šių laukų pildymas nėra privalomas.
6 Klausimas. Ką rašyti į laukelį „Sudarymo data“? Ar tai sąskaitos faktūros gavimo data? Ar tai sąskaitos faktūros apmokėjimo data? Ar tai pirkimo paraiškos perkančiojoje organizacijoje „suforminimo“ data?
6 Atsakymas. Į šį klausimą lengviausia atsakyti pavyzdžiais:
6.1. Nuvykote į parduotuvę 2022-02-07 ir įsigijote prekę, gavote sąskaitą faktūrą tą pačią dieną (pirkimo metu). Žodinės sutarties sudarymo data yra 2022-02-07.
6.2. Nuvykote į parduotuvę 2022-02-07 ir užsisakėte prekę, prekę gavote 2022-02-09, kartu su preke gavote sąskaitą faktūrą išrašytą 2022-02-09. Žodinės sutarties sudarymo data yra 2022-02-07.
6.3. Elektroniniu paštu su tiekėju 2022-02-07 susitarėte, kad perkate prekę, tą prekę gavote 2022-03-09, kartu su preke gavote sąskaitą faktūrą išrašytą 2022-03-09. Žodinės sutarties sudarymo data yra 2022-02-07.
6.4. Elektroniniu paštu su tiekėju 2022-02-07 susitarėte, kad perkate prekę, o 2022-02-09 gavote išankstinio apmokėjimo sąskaitą. Prekę gavote 2022-03-09, kartu su preke gavote sąskaitą faktūrą išrašytą 2022-03-09. Žodinės sutarties sudarymo data yra 2022-02-07.
Kitaip sakant, tai yra ta data, kurią susitarėte su tiekėju dėl prekės pardavimo ir pirkimo. Ši data vienais atvejais gali sutapti su sąskaitos faktūros gavimo data, kartais gali nesutapti. Kada parašyta pirkimo paraiška organizacijoje nėra susiję su sutarties sudarymo data.
7 Klausimas. Kokią datą rašyti laukelyje „Galiojimo data“? Ar kiekvieną kartą reikia gauti iš buhalterijos duomenis, kada galutinai sumokėta už gautas prekes?
7 Atsakymas. Į laukelį „Galiojimo data“ įrašoma sutarties galiojimo data, kuri buvo planuojama sutarties sudarymo metu. Į sutarties galiojimą įskaitomi abiejų šalių įsipareigojimai, t. y. ir prekės pristatymas, ir atsiskaitymas už ją. Pavyzdžiui:
7.1. Prekė perkama parduotuvėje, tą pačią dieną ir gaunama prekė, ir už ją atsiskaitoma. Sutarties galiojimo data sutampa su sutarties sudarymo data.
7.2. Prekė perkama parduotuvėje, prekė gaunama iš karto, už ją atsiskaityti numatoma per 30 dienų. Sutarties galiojimo data gaunama prie dienos, kada sudaryta sutartis pridedant 30 dienų. Nepaisant to, kad vėliau už prekę buvo sumokėta per 14 dienų (o ne per 30), įrašytos datos nėra būtina pataisyti.
7.3. Telefonu su tiekėju susitariama kad perkama prekė, kurią tiekėjas pažadėjo pristatyti per 2 mėnesius, o atsiskaitymui buvo numatytas dar vienas mėnuo. Taigi nuo sutarties sudarymo dienos sutarties galiojimas yra 3 mėnesiai. Nepaisant to, kad vėliau prekė buvo pristatyta per 1 mėnesį, o atsiskaityta per 5 dienas, įrašytos datos nėra būtina pataisyti.
7.4. Su ūkininku susitariama, kad jis vienus metus kas mėnesį atveš obuolių (už 100 Eur kas mėnesį), organizacija atsiskaitys per mėnesį nuo prekių gavimo. Tokios sutarties vertė bus 1200 eurų, o galiojimo terminas - 13 mėnesių (12 mėnesių tiekiamos prekės + 1 mėnuo paskutiniam atsiskaitymui).
Akivaizdu, kad neturint rašytinės sutarties ši data bus tik apytikslė, taigi pirkimų vykdytojų nurodyta sutarties galiojimo data dažniausiai nesutaps su faktine sutarties įvykdymo data. Skelbiant informaciją apie žodžiu sudarytas sutartis visiškas tikslumas dažniausiai nėra įmanomas ir dėl to nereikėtų pernelyg nerimauti. Jeigu faktinė sutarties įvykdymo data ženkliai skiriasi nuo planuotos, visada galima (neprivaloma) patikslinti skelbtą informaciją ir laukelyje „Faktinė sutarties vykdymo data“ įrašyti tikslią faktinę sutarties įvykdymo datą.
8 Klausimas. O ar reikia viešinti kokią nors informaciją, jeigu prekę parduotuvėje pirkome be jokios sutarties – nei žodinės, nei rašytinės nesudarinėjome?
8 Atsakymas. Viešuosiuose pirkimuose nėra tokios situacijos, kai prekės perkamos be sutarties. Visuomet yra sutartis. Prekės perkamos arba pagal rašytinę sutartį, arba pagal žodinę. Jeigu nėra rašytinės sutarties, reiškia buvo žodinė.
9 Klausimas. Ar reikia viešinti sąskaitą faktūrą, jeigu ją gavome pagal 2021-12-01 raštu sudarytą sutartį su tiekėju? Iš jo gauname daug sąskaitų faktūrų (perkame maisto prekes).
9 Atsakymas. Nereikia. Viešinamos ne sąskaitos faktūros, o informacija apie sudarytą sutartį (žodinės sutarties atveju), arba pačią sutartį ir pasiūlymą (rašytinės sutarties atveju). Pagal sudarytą sutartį užsakant prekes nėra vykdomas naujas pirkimas, nėra sudaroma jokia nauja sutartis, tiesiog yra vykdoma jau sudaryta sutartis. Pagal raštu sudarytą sutartį gaunamų sąskaitų faktūrų duomenų nereikia registruoti kaip naujų sutarčių, nes tai nėra naujos sutartys.
10 Klausimas. Sudarėme sutartį dėl tam tikrų prekių pirkimo, bendra užsakymo vertė buvo 800 eurų. Vėliau (už mėnesio) tiekėjas pristatė prekių už mažesnę, 700 eurų sumą. Ką rašyti į laukelį „Vertė“?
10 Atsakymas. Žodžiu sudarytos sutarties vertė buvo 800 eurų (už tiek buvo susitarta pirkti prekių), taigi tiek ir turi būti nurodyta. Esant poreikiui, patikslinimą dėl 700 eurų galima (neprivaloma) įrašyti papildant skelbtą informaciją laukelyje „Faktinė sutarties įvykdymo vertė“.
11 Klausimas. Prašome nurodyti kada ir koks įstatymas mus įpareigoja skelbti informaciją žodžiu sudarytas sutartis? Google susiradome viešųjų pirkimų įstatymą, bet jame nerandame tokios pareigos.
11 Atsakymas. Įstatymų bei kitų teisės aktų reikėtų ieškoti ne Google, kadangi taip dažniausiai randama ne aktuali atitinkamo teisės akto redakcija. Nuorodas į naujausias su viešaisiais pirkimais susijusių teisės aktų redakcijas rasite VPT tinklapyje, šiuos bei kitus teisės aktus galite rasti teisės aktų registre.
Aktualios redakcijos Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 86 straipsnio 9 dalyje nustatyta, kad „Informacija apie žodžiu sudarytas pirkimų sutartis skelbiama Viešųjų pirkimų tarnybos nustatyta tvarka“. Taigi, būtent šis įstatymas numato pareigą skelbti informaciją apie žodžiu sudarytas pirkimo sutartis, o Tarnyba yra įpareigota nustatyti tokios informacijos skelbimo tvarką (ne atvejus ar apskritai pareigą tai daryti, o tvarką kaip tai daroma).
12 Klausimas. Esame maža perkančioji organizacija, kuri atitinka VPĮ 25 straipsnio 5 dalies sąlygą: „Perkančiosioms organizacijoms, kurių per einamuosius finansinius metus prekėms, paslaugoms ir darbams įsigyti sudaromų sutarčių bendra vertė neviršija 30 000 Eur (trisdešimt tūkstančių eurų) (be pridėtinės vertės mokesčio), atliekant šiuos pirkimus, šio įstatymo reikalavimai, išskyrus šio įstatymo 17 ir 96 straipsnius, netaikomi“. Ar vis tiek privalome skelbti informaciją apie žodžiu sudarytas sutartis?
12 Atsakymas. Ne, neprivalote. Kaip nurodyta cituojamoje nuostatoje, tokioms organizacijoms netaikomi jokie VPĮ reikalavimai, išskyrus VPĮ 17 ir 96 straipsnio reikalavimus. Sutarčių viešinimo pareiga nustatyta VPĮ 86 straipsnio 9 dalyje, o VPĮ 25 straipsnio 5 dalyje nurodytoms organizacijoms šis straipsnis netaikomas, taigi jos neturi pareigos šios informacijos skelbti. Išsamiau – Tarnybos jau skelbtame informaciniame pranešime.
13 Klausimas. Gavome sąskaitas už šilumą, vandenį. Ar reikia viešinti ?
13 Atsakymas. Šias sąskaitas, akivaizdu, gaunate pagal anksčiau sudarytas sutartis ir kiekvieną mėnesį nesudarote vis atskiros žodinės sutarties dėl vandens ir šilumos teikimo. Kaip nurodyta atsakymuose aukščiau, viešai skelbiama informacija apie žodžiu sudarytas sutartis ir viešai skelbiamos raštu sudarytos sutartys su pasiūlymais (jei yra). Pagal sutartį gaunamos sąskaitos neviešinamos.
14 klausimas. Jeigu esame užpildę vieną paraišką 1000 Eur ir perkame iš tos pačios parduotuvės (arba iš skirtingų) per kelis kartus, kaip skelbti informaciją tokiu atveju? Ar viena paraiška šiuo atveju yra žodinė sutartis?
14 atsakymas. Pirkimo paraiška nėra žodinė sutartis. Jeigu pagal tą pačią pirkimo paraišką kelis kartus vykstate į parduotuvę atskirais atvejais įsigyti tai, kas reikalinga, iš informacijos pateiktos klausime matyti, kad kiekvienu atveju parduotuvėje sudaroma po žodinę sutartį. Tokiu atveju apie kiekvieną iš jų skelbiama informacija CVP IS.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite