Ar neskelbiamos apklausos būdu vykdomiems pirkimams yra privaloma taikyti minimalius aplinkos apsaugos kriterijus?
Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. birželio 28 d. įsakymu Nr. D1-508 „Dėl aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo patvirtinimo" patvirtinto Aplinkos apsaugos kriterijų taikymo, vykdant žaliuosius pirkimus, tvarkos aprašo (toliau - Tvarkos aprašas) 5 punktas nustato, kad „Pirkimams, kurie vykdomi neskelbiant skelbimo apie pirkimą, minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai yra taikomi pasirinktinai – pirkimo vykdytojas vykdo žaliąjį pirkimą vadovaudamasis bet kuriuo (–ais) tvarkos aprašo 4 punkto papunkčiu (–ais), neatsižvelgdamas į tai, ar produktas yra įtrauktas į produktų sąrašą.“.
Žodžiai „minimalūs aplinkos apsaugos kriterijai yra taikomi pasirinktinai“ reiškia tai, kad pirkimo vykdytojas atlikdamas neskelbiamą pirkimą neprivalo nustatyti minimalių aplinkos apsaugos kriterijų, kai perkamas objektas patenka į produktų, kurių viešiesiems pirkimams ir pirkimams taikytini aplinkos apsaugos kriterijai, sąrašą. Tokiu atveju, žalieji reikalavimai gali būti nustatomi vadovaujantis bet kuriuo Tvarkos aprašo 4 punkto papunkčiu, t. y. pirkimo vykdytojas gali pasirinkti taikyti tiek Tvarkos aprašo 4.1 papunktį ir nustatyti visus minimalius aplinkos apsaugos kriterijus, tiek aplinkosauginius reikalavimus nustatyti taikant bet kurį kitą Tvarkos aprašo 4 punkto papunktį.
Reikia nesumaišyti Tvarkos apraše numatytų galimybių neskelbiamam pirkimui, įskaitant ir neskelbiamos apklausos atvejus, su Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021-06-21 nutarimo Nr. 478 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. liepos 21 d. nutarimo Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 8 d. nutarimo Nr. 804 „Dėl Nacionalinės žaliųjų pirkimų įgyvendinimo programos patvirtinimo“ ir jį keitusių nutarimų pripažinimo netekusiais galios“ pakeitimo“ (toliau - LRV nutarimas) 1 punkte nustatyta išimtimi „<...> perkančiosios organizacijos, atlikdamos visus pirkimus, išskyrus pirkimus, vykdomus žodžiu sudarant pirkimo sutartis ir (ar) <...>“, kuri suprantama kaip išimtis, taikoma pirkimams, kai sutartis sudaroma žodžiu.
Kuomet pirkimas vykdomas tiekėjus apklausiant žodžiu ir sutartis yra sudaroma žodžiu, toks pirkimas nebus priskirtas prie žaliųjų pirkimų ir neįtraukiamas skaičiuojant žaliųjų pirkimų rodiklius. Taip yra todėl, jog negalima patikrinti, ar pirkimo vykdytojas kėlė aplinkosauginius reikalavimus ir turėjo siekį vykdyti žaliąjį pirkimą.
Kai pirkimas vykdomas tiekėjus apklausiant žodžiu, o sutartis yra sudaroma raštu,tokiam pirkimui taikomi žaliųjų pirkimų reikalavimai, tačiau svarbu paminėti, jog sutartyje (ar jos prieduose) turi būti nustatomi produktui keliami aplinkosauginiai reikalavimai, o sutartis turi būti viešinama CVP IS.
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite