41 straipsnis. Pasiūlymo galiojimo terminas, jo keitimas ir atšaukimas
41 straipsnis. Pasiūlymo galiojimo terminas, jo keitimas ir atšaukimas
- Pasiūlymas galioja jame tiekėjo nurodytą terminą. Šis terminas turi būti ne trumpesnis, negu yra nustatyta pirkimo dokumentuose. Jeigu pasiūlyme nenurodytas jo galiojimo terminas, laikoma, kad pasiūlymas galioja tiek, kiek nustatyta pirkimo dokumentuose.
- Pirkimo procedūros metu perkančioji organizacija gali prašyti, kad tiekėjai pratęstų pasiūlymų galiojimą iki konkrečiai nurodyto termino. Tiekėjas gali atmesti tokį prašymą, neprarasdamas teisės į savo pasiūlymo galiojimo užtikrinimą, jeigu jo buvo reikalaujama.
- Tiekėjas, kuris sutinka pratęsti savo pasiūlymo galiojimo terminą ir apie tai raštu praneša perkančiajai organizacijai, pratęsia pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminą arba pateikia naują pasiūlymo galiojimo užtikrinimą patvirtinantį dokumentą, jeigu jo buvo reikalaujama. Jeigu tiekėjas neatsako į perkančiosios organizacijos prašymą pratęsti pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminą, jo nepratęsia arba nepateikia naujo pasiūlymo galiojimo užtikrinimo, laikoma, kad jis atmetė prašymą pratęsti savo pasiūlymo galiojimo terminą.
- Kol nesuėjo pasiūlymų pateikimo terminas, tiekėjas gali pakeisti arba atšaukti savo pasiūlymą neprarasdamas teisės į savo pasiūlymo galiojimo užtikrinimą, jeigu jo buvo reikalaujama. Toks pakeitimas arba pranešimas, kad pasiūlymas atšaukiamas, pripažįstamas galiojančiu, jeigu perkančioji organizacija jį gavo iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos.
- VPĮ 41 straipsnio 1 dalyje nustatytos taisyklės, susijusios su tiekėjų pateiktų pasiūlymų galiojimo terminu. Ši nuostata įtvirtinta tam, kad atgrasytų tiekėjus nuo situacijos, kai tiekėjo pirminiai ketinimai dalyvauti pirkime perkančiosios organizacijos nurodytoms sąlygoms pasikeičia ir jis vienašališkai nutaria būti nebesaistomas savo pateikto pasiūlymo, t. y. jį atšaukti. Tokia situacija perkančiajai organizacijai yra nuostolinga, kadangi kiekvieno viešo pirkimo proceso organizavimas ir įvykdymas reikalauja finansinių, administracinių, laiko ir kitų resursų. Kita vertus, konkretaus pasiūlymo galiojimo termino nustatymas svarbus ir patiems tiekėjams, nes pasiūlymo sąlygos (ypač kaina) po tam tikro laiko gali tapti ekonomiškai neracionaliomis, sunkiai įvykdytinomis.
VPĮ 41 straipsnio 1 dalis turi būti aiškinama sistemiškai su VPĮ 35 straipsnio 2 dalies 21 punktu, kuriuo perkančioji organizacija įpareigojama pirkimo dokumentuose nurodyti datą, iki kada turi galioti pasiūlymas, arba laikotarpį, kurį turi galioti pasiūlymas. Taigi, visų pirma, perkančioji organizacija privalo pirkimo dokumentuose nurodyti pasiūlymo galiojimo terminą. Iš VPĮ 41 straipsnio 1 dalies teksto matyti, kad tiekėjas turi teisę pasiūlyme nurodyti pasiūlymo galiojimo terminą, kadangi net jo ir nenurodžius, yra taikoma prezumpcija, kad pasiūlymas galioja tiek, kiek nustatyta pirkimo dokumentuose. Ši teisė taip pat reiškia galimybę tiekėjui nurodyti ilgesnį nei perkančiosios organizacijos reikalaujamą galiojimo terminą. Vis dėlto, jei tiekėjas nurodo pasiūlymo galiojimo terminą, šis negali būti trumpesnis už perkančiosios organizacijos dokumentuose nustatytą laikotarpį. Perkančiajai organizacijai nustačius tokio pobūdžio trūkumą, ji turi kreiptis į tiekėją, prašydama jo ištaisyti pasiūlymo galiojimo terminą.
Praktikoje paprastai perkančiosios organizacijos pirkimo dokumentuose nustato tokius pasiūlymų galiojimų terminus: (i) kai pasiūlymai vertinami pagal mažiausią kainą, nustatomas 90 (devyniasdešimt) dienų terminas; (ii) kai pasiūlymai vertinami pagal kainos ir kokybės santykį arba gyvavimo ciklo kriterijų, – nustatomas 120 (šimto dvidešimt) dienų terminas.
- VPĮ 41 straipsnio 2 dalyje įtvirtinta pasiūlymo galiojimo termino pratęsimo galimybė. Nors perkančioji organizacija, organizuodama pirkimą ir rengdama pirkimo sąlygas, turi įvertinti visas galimas aplinkybes, susijusias su galimu pirkimo procedūrų terminu, ir pirkimo dokumentuose nustatyti pakankamą pasiūlymo galiojimo terminą, tačiau tam tikrais atvejais pirkimo procedūros užsitęsia. Tai gali būti susiję su tiekėjų pateiktų prašymų išaiškinti pirkimo sąlygų turinį ar pretenzijų skaičiumi, jų nagrinėjimu, galimais teisminiais ginčais, VPT atliekamu procedūrų teisėtumo vertinimu ir pan. Dėl šių priežasčių VPĮ 41 straipsnio 2 dalyje nustatyta perkančiosios organizacijos teisė prašyti pratęsti pasiūlymų galiojimo terminą. Pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą turi būti prašoma tik tų tiekėjų, kurie dar dalyvauja pirkimo procedūrose, t. y. tiekėjų, kurių pasiūlymai nėra atmesti tuo momentu, kai iškyla poreikis prašyti pasiūlymo galiojimo termino pratęsimo.
Perkančioji organizacija tiekėjų prašyti pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą iš esmės turi dar iki šio termino pasibaigimo. Vis dėlto, jei pasibaigus pasiūlymų galiojimo terminui, perkančiajai organizacijai vis dar būtina atlikti tam tikrus pasiūlymų vertinimo veiksmus (bei užbaigti viešojo pirkimo procedūrą), siekdama išvengti ginčų, ji turėtų kreiptis į tiekėjus ir jų užklausti, ar šie sutinka, kad jų pasiūlymai būtų laikomi galiojančiais ir būtų toliau vertinami ir (ar), jog su galimu laimėtoju būtų sudaroma viešojo pirkimo sutartis.
VPĮ 41 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad tiekėjas gali atmesti perkančiosios organizacijos prašymą pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą ir tai nesukels jam jokių teisinių padarinių. Tuo atveju, jei tiekėjas pateikė ir pasiūlymo galiojimo užtikrinimą (VPĮ 42 straipsnis), tai tiekėjas jo nepraras ir galės susigrąžinti pirkimo dokumentuose nustatyta tvarka. Pažymėtina, kad VPĮ nereglamentuojama, kokiomis sąlygomis pasiūlymo galiojimo užtikrinimas turi būti grąžinamas, dėl to pasiūlymo galiojimo užtikrinimo grąžinimo sąlygos turėtų būti nurodytos pirkimo dokumentuose.
- VPĮ 41 straipsnio 3 dalyje įtvirtinta pasiūlymo galiojimo termino ir pasiūlymo galiojimo užtikrinimo termino pratęsimo tvarka. Tuo atveju, jei perkančioji organizacija paprašė tiekėjo pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą ir tiekėjas su tuo sutinka, tiekėjas turi: (i) perkančiajai organizacijai raštu pranešti, kad sutinka pratęsti pasiūlymo galiojimą terminą; (ii) informuoti perkančiąją organizaciją, kad pratęsia pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminą arba pateikti naują pasiūlymo galiojimo užtikrinimą patvirtinantį dokumentą, jeigu jo buvo reikalaujama pagal pirkimo dokumentus.
Laikoma, kad tiekėjas atmetė prašymą pratęsti savo pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminą, jei: (i) tiekėjas apskritai neatsako į perkančiosios organizacijos prašymą dėl pasiūlymo galiojimo užtikrinimo termino; (ii) tiekėjas nurodo, kad pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminas nebus pratęstas; (iii) nepateikia naujo pasiūlymo galiojimo užtikrinimo.
Teismų praktikoje prašymo pratęsti pasiūlymo galiojimo terminui atmetimui buvo priskirti ir tokie atvejai, kai tiekėjas po perkančiosios organizacijos prašymo pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą pateikė seną pasiūlymo galiojimo užtikrinimą vietoj naujojo sutartinių įsipareigojimų įvykdymo laidavimo draudimo liudijimo[1] arba kai tiekėjas perkančiosios organizacijos nustatytu terminu nepratęsia pasiūlymo galiojimo termino, nes CVP IS laiku neperskaitė perkančiosios organizacijos pranešimo[2].
Nors nurodytoje teismų praktikoje buvo vertinama, kad tokie atvejai gali susiklostyti ir buvo vertinama, kad tiekėjai tokiais savo veiksmais nepratęsė pasiūlymo galiojimo termino, tačiau rekomenduotina perkančiajai organizacijai tokiais atvejais būti aktyviai ir pasidomėti, ar tiekėjas tikrai nebeturi intereso dalyvauti pirkime, ar pasiteirauti, kodėl buvo dar kartą pateiktas senas pasiūlymo galiojimo užtikrinimo dokumentas, o ne naujas ir pan. Dėl to šie teismų praktikoje nurodyti atvejai neturi būti vertinami kaip bendrosios taisyklės, o labiau kaip specifinės situacijos. Kiekvienu atveju perkančiosioms organizacijoms siūlytina veikti aktyviai ir atsižvelgti į VPĮ 17 straipsnio 1 dalyje įtvirtintus tikslus bei VPĮ 17 straipsnio 2 dalies 2 punkte įtvirtiną pirkimo tikslą.
Be to, gali susiklostyti tokios situacijos, kai tiekėjas pavėluoja iki perkančiosios organizacijos nustatyto termino pateikti pasiūlymo galiojimo užtikrinimo dokumentą ir pateikia šiek tiek vėliau (pavyzdžiui, pavėluoja kelias valandas ar pateikia kitą dieną). Šiuo aspektu nėra bendros visais atvejais taikytinos taisyklės, dėl to kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų vertinti susiklosčiusias aplinkybės. Atsižvelgiant į proporcingumo principą (VPĮ 17 straipsnio 1 dalis) ir tiekėjui minimaliai pavėlavus pateikti pasiūlymo galiojimo užtikrinimo dokumentą, perkančioji organizacija turėtų vertinti, kad tiekėjas ir toliau yra suinteresuotas dalyvauti pirkime, todėl formaliai neturėtų atmesti pasiūlymo dėl minimalaus termino pavėlavimo pateikti reikalaujamo dokumento. Tačiau nereikėtų vertinti, kad perkančioji organizacija visais atvejais, tiekėjui pavėlavus pateikti pasiūlymo galiojimo užtikrinimo dokumentą, turi jį priimti, o ne atmesti pasiūlymą, kadangi tokiu atveju iš esmės būtų paneigti perkančiosios organizacijos nustatyti terminai. VPĮ 41 straipsnyje nėra nurodyta tiekėjo atsisakymo pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą padariniai.
Vertinant pasiūlymo galiojimo termino ir pasiūlymo galiojimo užtikrinimo termino pratęsimą ir su tuo susijusius padarinius, svarbu atskirti šias situacijas:
- Pirkimo dokumentuose nebuvo reikalaujama pateikti pasiūlymo galiojimo užtikrinimo[3]. Tuo atveju, jei pasibaigė pasiūlymų galiojimo terminas, įtvirtintas pirkimo dokumentuose, ir tiekėjas neatsakė į perkančiosios organizacijos prašymą pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą ar atsakė, kad nesutinka pratęsti pasiūlymo galiojimo termino, vertinama, kad tiekėjo pasiūlymas yra nebegaliojantis ir toliau nebeturi būti vertinamas. Tai reiškia, kad perkančioji organizacija toliau nebeturi vertinti tokio tiekėjo pasiūlymo, t. y. vertinti tiekėjo pasiūlymo atitiktį pirkimo sąlygų reikalavimams, prašyti tiekėjo pateikti pasiūlymo paaiškinimus, neįprastai mažos kainos pagrindimą, įtraukti į pasiūlymo eilę ir pan. Rekomenduotina perkančiosioms organizacijoms informaciją apie tai, kad tiekėjo pasiūlymas toliau nebebus vertinimas užfiksuoti rašytiniame dokumente (protokole) ir apie tai informuoti tiekėją.
Šiame kontekste pažymėtina tai, kad jei tiekėjas į perkančiosios organizacijos prašymą pratęsti pasiūlymo galiojimo terminą apskritai nesureaguoja, rekomenduojama perkančiajai organizacijai būti aktyviai ir papildomai kreiptis į tiekėją ir pasiteirauti, ar tiekėjas tikrai nebėra suinteresuotas toliau dalyvauti pirkime.
Pavyzdys
Perkančioji organizacija vykdė atliekų surinkimo paslaugų viešąjį pirkimą. Tiekėjas, vadovaudamasis pirkimo sąlygų nuostatomis, nurodė, kad pasiūlymas galioja 90 dienų nuo pasiūlymo pateikimo. Besibaigiant pasiūlymų galiojimo terminui, perkančioji organizacija paprašė tiekėjų pratęsti pasiūlymų galiojimo terminą ir nustatė terminą, iki kada tiekėjai turi atsakyti. Tiekėjas, vadovaudamasis nustatytu terminu, perkančiajai organizacijai atsakė, kad pateikto pasiūlymo galiojimo terminas nebus pratęstas. Tokiu atveju perkančioji organizacija tiekėjo pasiūlymą palieka nevertinamu.
- Pirkimo dokumentuose buvo reikalaujama pateikti pasiūlymo galiojimo užtikrinimą. Tuo atveju, jei pasibaigė pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminas ir perkančioji organizacija paprašė jį pratęsti, tačiau tiekėjas pasiūlymo galiojimo užtikrinimo termino nepratęsia (užtikrinimo nepateikia su pratęstu terminu), tai toks pasiūlymas turi būti atmetamas. Šiuo atveju perkančioji organizacija negali (neturi teisės) pasinaudoti tiekėjo pateiktu pasiūlymo galiojimo užtikrinimo dokumentu.
Pavyzdys
Perkančioji organizacija vykdė medicininių atliekų surinkimo ir šalinimo paslaugų pirkimą. Tiekėjai, vadovaudamiesi pirkimo sąlygų nuostatomis, nurodė, kad pasiūlymas galioja 90 dienų nuo pasiūlymo pateikimo bei pateikė pasiūlymo galiojimo užtikrinimo dokumentą. Besibaigiant pasiūlymų galiojimo užtikrinimo terminui, perkančioji organizacija paprašė tiekėjų pratęsti pasiūlymų galiojimo užtikrinimo terminą ir nustatė terminą, iki kada tiekėjai turi atsakyti bei pateikti tai patvirtinančius dokumentus. Iki nustatyto termino vienas tiekėjas nepateikė informacijos, kad pratęsia pasiūlymo galiojimo užtikrinimo terminą. Tokiu atveju perkančioji organizacija turi atmesti tiekėjo pasiūlymą kaip nebegaliojantį.
- VPĮ 41 straipsnio 4 dalyje įtvirtinta tiekėjo pasiūlymo pakeitimo ir atšaukimo galimybė. Toks pakeitimas arba pranešimas, kad pasiūlymas atšaukiamas, pripažįstamas galiojančiu, jeigu perkančioji organizacija jį gavo iki pasiūlymų pateikimo termino pabaigos, t. y. pasiūlymo pakeitimo ir atšaukimo instituto taikymas aiškiai apibrėžtas laiko atžvilgiu. Tiekėjas tokiu atveju nepraranda teisės į pasiūlymo galiojimo užtikrinimą, jei to buvo reikalaujama pagal pirkimo dokumentus.
Pažymėtina, kad CVP IS nėra techninės galimybės tiekėjui pakeisti savo pateiktą pasiūlymą iki pasiūlymo pateikimo termino. Pasiūlymo pakeitimas turi būti atliekamas tokiu būdu, kad pirmiausiai tiekėjas turėtų atsiimti savo pateiktą pasiūlymą, jį pakoreguoti ar pridėti naujus dokumentus ir tada iš naujo pateikti pasiūlymą[4].
[1] LApT 2014 m. liepos 22 d. nutartis civilinėje byloje Nr. 2A-1277/2014.
[2] LApT 2016 m. gruodžio 15 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e2A-1213-302/2016; Klaipėdos apygardos teismo 2016 m. spalio 6 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e2-1508-524/2016.
[3] Darbų tarptautinių pirkimų atvejais privaloma, o kitų pirkimų atvejais galima reikalauti pateikti pasiūlymo galiojimo užtikrinimą.
[4] VPT skelbiama mokomoji medžiaga: https://vpt.lrv.lt/lt/cvp-is/mokymu-medziaga/tiekejams-1
Komentarai
0 komentarų
Tam, kad paliktumėte komentarus prisijunkite